banner406
banner396
09 Ocak 2014 Perşembe 17:30
AES Sorun Çözmeye Devam Ediyor
 Eğitim çalışanlarının ve eğitim hizmeti alan öğrencilerin onlarca başlıktaki sorunu yerine birbirleriyle uğraşmaya devam eden sendikaların aksine her zaman eğitim gündemi üzerinden sendikacılık yapan Anadolu Eğitim Sendikası, iki önemli kazanıma daha imza attı.

Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nin değişmesiyle sorumluluk sınavları, ücretleri ve raporlaştırılması konularında yaşanan tartışmaları sonlandırmak üzere MEB İKGM Tahakkuk Grup Başkanı Sayın Ömer İNAN ile görüşen Hukuk ve Toplu Sözleşmelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sayın Adem ÇELİK, il hatta ilçeler bazındaki farklı uygulamalara dikkat çekerek taleplerimizi dile getirmişti. Grup başkanlığınca kabul gören tespit ve taleplerimiz üzerine ücret noktasında sorun çıkaran illere yazı yazılarak ödemelerin yapılması sağlanmıştı.

 

http://aes.org.tr/index.php?git=haberler&op=view&id=sorumluluk-sinavi-ucretindeki-dugumu-aes-cozdu

http://aes.org.tr/index.php?git=haberler&op=view&id=ortak-sinavlar-ve-analizleri-sorununu-bakanliga-ilettik

Son olarak sınavın yapıldığı gün ve ders programı gerekçesi ile ödeme yapmamakta direnen teşkilatlar için tüm illere bir yazı gönderilmiştir.

Bakanlığın ilgili yazısında süregelen tereddütlere son verecek şekilde MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine göre, sorumluluk sınavlarında görevlendirilen öğretmenlere Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders saatlerine ilişkin kararın 12. maddesi kapsamında, sınavın ders saatleri içinde veya dışında yapıldığına bakılmaksızın, fiilen yerine getirilen her bir sınav görevi için 5 saat ek ders ücreti ödeneceği ifade edilmektedir.

Okullar 9 ay boyunca temizlik ve güvenlik hizmeti satın alabilecek

Okullarda kadrolu ve tam zamanlı personelle temizlik ve güvenlik hizmeti verilmesi gerekliliğini savunan AES, taşeronlaşma ve hizmet satın alma geleneğinin sıkıntılarını defalarca bakanlığa taşımış, ısrarını sürdürmüştür. İdeal olanı talep ederken şimdiki “hizmet satın alma” uygulamasında bile kısıntıya gidilmesi, geç başlayıp erken bitirilen hizmet alımının sakıncaları genel merkezimiz tarafından bakanlığa, İstanbul özelinde İl başkanlığımız tarafından valilik ve milli eğitim makamlarına yazılı olarak iletilmişti.

Girişimlerimizle temizlik ve güvenlik hizmetinin okulların açık bulunduğu 9 ay için sürdürülmesi yönünde bakanlıkça bir adım atılmıştır. Bir yandan hafta sonları dahil, 24 saat açık okullar hayali kuran bakanlığın temizlik ve güvenlik için birkaç aylık sözleşme ve bütçe ayırmasından 9 aylık bütçe planlaması ileriye dönük iyi niyetli bir adım olarak kabul edilebilir.

İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen ilgili yazıda “güvenlik ve temizlik hizmetlerinin mevcut yardımcı hizmetler sınıfı personeliyle yürütülmeye çalışıldığı, personel sayısının yetersizliği nedeniyle zaman zaman bazı okullarda hizmet beklenen seviyede yerine getirildiği itiraf edilmektedir. Pansiyonlu okullarda ihtiyaç duyulan tüm giderleri genel bütçeden, pansiyonların personel ihtiyacı da pansiyon bütçesinin yakıt, su ve elektrik giderlerinden kesinti yapılarak, hizmet satın alım yöntemiyle karşılandığının da bakanlıkça bilindiği anlaşılmaktadır. Bu tespitlerde bulunan MEB; 2013 mali yılında Orta Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı hizmet satın alan okullar, 2014 mali yılında da hizmet satın almaya devam edileceğini ilan etmiştir. Yazıda Ocak-Haziran asgari ücet tutarı 1.675.15 TL, Temmuz-Aralık asgari ücret tutarı ise 1.773,68 TL olarak belirlendiği,  hizmet alımının 9 ay üzerinden belirtilen asgari ücret tutarının geçmeyecek şekilde hesaplanacağı açıklanmıştır.

Sendikamızın eğitimin güncel ve ertelenemez sorunları için verdiği mücadele aynı kararlılıkla sürecektir…

Anadolu Eğitim Sendikası Basın Sekreterliği

Son Güncelleme: 09.01.2014 17:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
2012 EŞ ÖZRÜ 2014-01-10 00:23:34

2012 eş özründen ailesi uğruna alan değiştirmek zorunda kalanlar alanlarina geri dönemedi bu sorunuda çözün.il içi döndü,zihinsel eng.öğretmeleri geeri döndü,il dişi eş özrü dönemedi.bunu da çözüverin

Avatar
yönetici yeniden atama 2014-01-10 20:19:31

sayın cansel hanım meb yönetici yeniden atama konusunu nu kamusal alanda çözünüz lütfen