banner406
banner396
14 Temmuz 2014 Pazartesi 16:25
AES,Yönetici Değerlendirme Sürecinin Ertelenmesini İstedi
  

 

Sayı:775-14/2636                                                                                   Tarih:14/07/2014

Konu: Yönetici Değerlendirme Sistemi

İlgi: 17 Haziran 2014 günü yayınlanmış olan Eğitim kurumları Yöneticileri Görevlendirme Kılavuzu

 

TC

MEB

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’ne

 

Bilindiği Üzere bakanlığımızın 17 Haziran 2014 günü yayınlamış olduğu Eğitim kurumları yöneticileri görevlendirme kılavuzuna göre bir takvim belirlenmiştir. Bu takvime göre; okul ve kurum yöneticileri’nin değerlendirmesini yapacak okul-aile birliği başkanı, başkan yardımcısı, öğrenci meclis başkanı, okulun en kıdemli öğretmeni, kıdemi en az öğretmen, öğretmenler kurulunca seçilmiş 2 öğretmenin MEBSİS’e tanıtılması 09-14 Temmuz tarihleri arasında yapılmış olup, değerlendirecek kişilerin şifre alması ile uygulama aşamasına gelinmiştir.

 

İlgili Kılavuza göre 15 Temmuz, 15 Ağustos arasındaki takvim itibari ile okul müdürlerimiz bir değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Sendikamız yöneticilerin yönetilenler tarafından değerlendirilmesine tümden karşı olmamakla birlikte, içinde bulunduğumuz takvimde ve yayınlanmış kılavuz çerçevesinde değerlendirilmesinde sakıncalar tespit etmiştir.

 

Anket sürecindeki eksikleri ve yanlışları şu şekilde sıralayabiliriz.

 

1-       Bir anket sistemi ile değerlendirmesi yapılan okul müdürlerinin, sistem üzerinde yapılan değerlendirmesi şeffaf bir durum ortaya koymamaktadır. Anketlere yapılacak bir müdahaleden endişe etmekteyiz. Dava konusu olabilecek bu durum, zaman kaybı ve olumsuz sonuçlardan başka bir görüntü ortaya koymayacaktır.

2-       Ankete katılması öngörülen okul aile birliği başkan ve başkan yardımcılarının tarafsızlığından emin olunamaz.

3-       MEBSİS üzerinde işlem yapacak olan kişilerin devlet memuru olması, eğitim çalışanı olması yasal bir zorunluluk iken okul aile birliği başkan ve yardımcısına işlem yaptırmak hukuksuzdur.

4-       Fiilen yaz tatilinde olan öğretmenlerimizin bir kısmı şifrelerini almamış, bir kısmı da şifresini aldığı halde oy kullanmaktan imtina eder durumdadır.

5-       Söz konusu değerlendirme anketine kurumdaki tüm öğretmenler, memurlar hatta VKHİ personeli katılmadığı takdirde objektif bir bakış yakalanamaz.

6-       Millî Eğitim Temel Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla ilçe milli eğitim müdürlükleri kadroları boşaldı.Boşalan ilçe milli eğitim müdürlüklerine ise haziran ayı veya temmuzun ilk haftasında ancak görevlendirmeler yapılabildi.Bazı kadrolara ise  hala görevlendirmeler yapılmış bile değil. İlçe müdürleri eğitim yöneticilerini Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin ek 1 formuna göre  değerlendirecek yeterince zamana sahip değiller.

7-    İl ve ilçe milli eğitim şube müdürlerinin isteğe bağlı yer değiştirme işlemleri haziran ve temmuz aylarında yapılması ile eğitim yöneticilerinin değerlendirme süreci de aynı zamana denk gelmektedir.Bu durumda yine Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin ek 1 formunagöre değerlendirecek şube müdürleri ya başka bir il/ilçeye atanmış olacak ya da daha yeni ilçe/il’e gelmiş olması yine değerlendirmelerin yapılmasına engel teşkil etmektedir.

8-       Okul Müdürlerini değerlendirecek milli eğitim şube müdürlerinin görevleri ile ilgili davanın açılmış olması, sonucun görevin sona ermesiyle açıklanması, şube müdürlerinin bu değerlendirmede yerinin ne olacağını tartışmaya açmıştır.

9-       18 Temmuz itibariyle görevi sona erecek şube müdürlerinin idarecileri değerlendirecek olması tartışmalı sonuçlar doğurur. 

10-   İdareci olarak atanma talebi olan fakat idarecilik yapmamış bir öğretmenin kendi kurumunda ya da yeni bir kurumda değerlendirilmesi bu sistem ile mümkün değildir.

 

11-   Görevi sürmekte olan idarecilerin değerlendirilmesi sene sonu öğretmenler kurulunda gizli oy ve açık tasnif anket ile yapılmadığı sürece şaibelere açıktır.

 

12-    MEBSİS şifresiyle de olsa idarecisini oylayan her öğretmen kendi anketinin deşifre olabileceği, müdürü tarafından cezalandırılabileceği endişesi taşımaktadır.

 

Sonuç olarak, 2014-2015 öğretim yılında detaylı olarak ele alınmak üzere, mevcut anket değerlendirmesinden vaz geçilmesini arz ve talep ederiz.

 

 

 

 

Cansel GÜVEN

Anadolu Eğitim Sendikası

Genel Başkanı

 
www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 14.07.2014 20:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
meb=kaos 2014-07-14 16:39:28

meb eşittir kaos artık

Avatar
ALİ BİNBAŞI 2014-07-14 16:49:13

1997-2014 arasi sinif öğretmenleri hem ilkokula hem de ortaokula müdür oldu.yil 2014 ilkokul ortaokul ayrildi.artik olamaz.binlerce idareci mağdur.yapilanlari kim içine sindirebiliyor.kimse.. .
sadece bu yönetmeliği çikaran bir avuç azinlik...inşaallah o azinlik yaptiklarinin hesabini mutlaka verecektir.
onlara soruyorum.siz hangi ülkenin vatandaşi siniz?
insan bu kadar mi memlekete yabanci olur?

Avatar
demiştik 2014-07-14 16:50:26

şu şube müdürü rotasyonunun mem lere eğitim öğretime olumsuz etkisi yıllarca sürecek..küskün sürgünlerin ahı çıkacak..evet müdür atanamaz. rotasyonla puan verecek şube müdürü kalmadı.ilçe müdürleride yeni..buyur burdan yak....

Avatar
Ali Can 2014-07-14 18:51:07

şube müdürleride görevlendirme yapılsın,görevlendirilen müdürlere biz kadroluyuz diyerek,posta koymaya başlarlar,sınavlamı geldiler,okul müdürleri neyle gelmişlerdi,erteleme filan olmasın,artık ne olacaksa olsun

Avatar
çok doğru bir istek. 2014-07-14 20:01:28

kesinlikle ertelenmeli. kaos kapıda. eğitim çıkmazın eşiğine geldi.

Avatar
silvan 2014-07-15 00:18:30

kesinlikle ertelenmelidir çünkü silvanımıza 3 yeni şube müdürü ve ilçe milli eğitim müdürü ataması yeni yağıldı