banner406
banner396
19 Mayıs 2015 Salı 12:58
Afyonda Skandal Sendikacılık İddiası
  

Türk Eğitim Sen Ve Kamu Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Nizamettin ŞENOL’un yaptığı basın açıklaması;

 

Türkiye Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu Kamu Çalışanları Sendikası Afyonkarahisar Şubesi

 

TÜRKİYE KAMU-SEN

TÜRK EĞİTİM-SEN

Türkiye Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu

Kamu Çalışanları Sendikası Afyonkarahisar Şubesi

 

      Sayın basın mensupları, Saygıdeğer Afyonkarahisar Kamuoyu;

İktidar partisi ve onun yavrusu yandaş sarı sendika Türk memurunu pasifize etmek için her yolu denemektedir. 2013 yılında aldığı yetkiyle Türk memurunun alın terini iktidara peşkeş çektikleri gibi 2016 ve 2017 yıllarını da memur adına heba etmek için iktidarın tüm gücünü kullanmaktadır.

Yetkili sendika belirleme çalışmaları sırasında Emirdağ ilçemizde mal müdürlüğünün vezne servisi saat 16.30’da kapanmasına rağmen sarı sendikanın ilçe temsilcisi ve vokalistleri, AKP ilçe teşkilatının baskısıyla zorla üye yaptıkları kişilerin üye formlarını sisteme kaydettirmek istemişlerdir. Ancak veznenin kapandığının kendilerine ifade edilmesi üzerine vazgeçmeyen bu kişiler ağababaları AKP ilçe başkanına şikayete gitmişler, ilçe başkanı da o esnada toplantıda olan malmüdürünü arayarak sarı sendikanın talebini yerine getirmesini istemiştir. Bu gelişmelerin yaşanabileceğini tahmin ettiğimizden Emirdağ mal müdürlüğüne gittiğimizde mal müdürü Güldeste Güneş makamında bizi yandaş sarı sendikanın yöneticileri zannederek, merak etmememizi, AKP ilçe başkanı Serkan Koyuncu’nun da kendisini aradığını, vezneyi açtırıp gerekeni yapacağını söylemiştir. Veznenin açılmaması gerektiğini yaptıkları işin suç olduğunu söylediğimizde yaptığı gafı fark eden Güldeste Güneş durumu toparlamaya çalışmış, beceremeyince de kaymakama müracaat etmiştir. Daha sonra da mesai arkadaşları ve bizim yanımızda saat 24:00 kadar kaymakamın da onay verdiğini, yetkinin de kendinde olduğunu söyleyerek vezne kendisi tarafından açılmış ve saat 17.10 itibariyle sıra dışı bir işlem gerçekleştirilerek yandaş sarı sendika Emirdağ’da yetkili hale getirilmiştir. Yani maç bitmiş, takımlar sahayı terk etmişler, yandaş sarı sendika sahaya tekrar çağrılmış ama rakipleri çağrılmamıştır. Rakipleri çağrılmadığı için de yandaş sarı sendika sahada yalnız kalmış, rakiplerinin olmadığı sahada gol atmasına fırsat vermişlerdir. Kendisiyle görüştüğümüz Emirdağ kaymakamı Akın Ağca, mal müdürünün yapılan işlemin hukuki olduğunu ifade ettiğini, dolayısıyla şikayet etmemiz için bir neden olmadığını belirtmiştir. Bizim de getireceğimiz yeni üyelerle ilgili işlemleri gece saat 24.00’e kadar yaptırabileceğimizi taahhüt ederek ne mesai kavramında, ne de kanunlarda olmayan yeni bir garabete imza atmıştır.

Şimdi soruyoruz;

*Güldeste Güneş devletin mi AKP’nin mi memurudur?

*Akın Ağca kimin kaymakamıdır? Kimlerin talimatını yerine getirmektedir?

*Serkan Koyuncu işveren durumundaki iktidar partisinin Emirdağ temsilcisi olarak hangi sıfat ve hakla memur temsilcisinin belirlenmesine müdahil olmaktadır?

Kaymakam ve malmüdürünün yaptığı açık görevi kötüye kullanmadır. Afyonkarahisar Valiliği bu açıklamayı ihbar kabul edip üzerine düşeni yapmalıdır. Ayrıca sendika olarak da failler hakkında şikayet hakkımızı kullanacağız. İktidar partisinin nelerle uğraştığının takdirini de milletimize bırakıyoruz.

Artık Emirdağ mal müdürlüğü girişindeki veznenin 16:30 da kapanacağı yazısı derhal kaldırılmalıdır. Bundan böyle mesai bitimine kadar vatandaşlar da yandaş sarı sendikaya uygulanan ayrıcalıktan yararlandırılmalı ve vezne kapandı denilmemelidir. Bu haktan vatandaşlar yararlandırmazlarsa mal müdürü ve kaymakam vatandaşlar arasında ayrımcılık yaparak görevlerini kötüye kullanmış olacaklardır. Buradan Emirdağlı hemşerilerime sesleniyorum artık mal müdürlüğünde vezneye mesai bitimine kadar para yatırabilirsiniz.

Daha bu olayın etkisi devam ederken bu sefer de Metin Zülbiye Sarı Anadolu Lisesi Müdürü ve yandaş sendikanın tetikçilerinden Halil Çil’in haddini aştığını öğrendik. Türk Eğitim-Sen üyesi bir öğretmene “ben senin ders programını onlara üye olmayacaksın diye bu şekilde yaptım. Nasıl oraya üye olursun?” şeklinde başlayan uzun cümlelerle mobbing uygulamaya cüret edebilmiştir.

Bu gelişmeler göstermektedir ki, AKP’nin personel politikalarının okullarımızda yarattığı tahribatın istisnası yoktur. AKP ve yandaşı sendikanın oluşturduğu şer ittifak kurumlarda iş barışını tamir edilmeyecek şekilde sarsmıştır. Her kurumu, her öğretmeni avuçlarına alma çabası hareket noktalarıdır. Bu akıl tutulmasına teslim olmayan bir avuç öğretmen baskı altındadır.

Herkes şunu unutmamalıdır ki, iktidarlar gelip geçici, devlet bakidir. Devleti devlet yapan siyasetçileri değil, bürokrasisidir. İktidara teslim olmaktan başka bir vasfı olmayan bu kifayetsiz muhterislere meydanı bırakmayacağız. Devlet memuru olmanın onurunu taşıyamayanlarla her platformda hesaplaşacağız.

Mısırda Mursi’ye idam kararı veren darbecileri kınıyorum. Hür dünya bu zulme seyirci kalmamalıdır. BM ve Uluslararası İnsan Hakları örgütleri derhal harekete geçmelidir. İslam dünyası da gerekli tepkiyi göstermelidir.

     Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 18.05.2015

 

Nizamettin ŞENOL

 

Türk Eğitim–Sen Şube Başkanı

 

Türkiye Kamu-Sen İl temsilcisi

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 19.05.2015 12:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.