banner406
banner396
31 Aralık 2013 Salı 20:13
AKTİFSEN NEDEN KURULDU ?
  Star  Gazetesi Yazarı Bekir S. Gür'ün yazısı : Hemen  herkesin ittifak ettiği üzere,  Türkiye tuhaf bir  ülke . Gerçekten de öyle.  Hemen her  gün   yeni  bir tuhaflıkla  karşılaşmanız mümkün.


Bir  gün  uyanırsınız, bakarsınız ki, kendini sol diye tanımlayan bir  eğitim  sendikası, çoğunluğu işçi  sınıfının   çocuklarının  gittiği meslek   liselerine   üniversiteye   girişte uygulanan  katsayının savunuculuğunu  yapar . Kendi kendinize  sorarsınız : Bu, statüko savunuculuğu değil mi, sol bu işin neresinde?

Başka bir  gün  uyanırsınız bakarsınız, bazı sendikalar,  eğitim   çalışanlarının  kılık  kıyafet   ve  başörtüsü serbestliğine karşı çıkıyorlar!  Sorarsınız : Sendikaların varlık nedeni,  çalışanların  haklarını  ve özgürlüklerini savunmak değil miydi?

Bunların  hepsi  tuhaf. Bir o kadar da kanıksadığımız şeyler. Ancak son olarak, cemaat yani Gülen hareketine   yakınlığı  aşikâr bir sendikanın  yeniden   kurulması   ve  geçen  hafta   yönetiminin belirlenmesi , bunlardan  farklı . Hatırlatacak olursak, Aktif  Eğitimciler  Sendikası yani Aktif- Eğitim -Sen, 2012’de  kurulupkuruluşundan   dokuz   ay  sonra kendi kendini feshetmişti. Aktif- Eğitim -Sen, bu  süre zarfında  35 bin  üyeye   ulaşmıştı .

Türkiye’de  konuyla   ilgili   hemen  herkesin Gülen cemaatiyle ilişkili olarak gördüğü, göreceği  ve   üye  olup olmamayı bu çerçevede  değerlendireceği  bir sendikadan beklenen fayda nedir? Tanınma  ve   tedbir   yapma   konusunda  bu kadar  hassas  olan bu cemaat, neden sendikalaşarak kendini  ve  kendisine  yakın  olan  insanları  açığa çıkarsın? Söz  konusu  sendika neden kuruldu   ve  daha sonra kendini feshetti?  Cevap  bekleyen  sorular  çok.

Gülen cemaati  ve  sendika

Lafı uzatmadan söyleyecek olursam, sendika, sendikal faaliyet  yapmak  için  kurulmadıÇünkü şayet amaç, sendikal faaliyet olmuş olsaydı, o  zaman  kimden nasıl bir tavır ya da söz gelirse gelsin, sendikanın faaliyetlerine devam etmesi beklenirdi. Oysa öyle olmadı. 2012’de ciddi bir  şekilde gündeme  gelen  dershanelerin  kapatılmasına ilişkin tartışmaların ardından  kuruldu Kurulan sendikadan beklenen fayda ise,  yetkili  sendikanın kim olacağını  belirlemede   etkin olmasıydı.

Öteden beri  üye  sayıları birbirine nispeten  yakın   Eğitim -Bir-Sen (Memur-Sen)  ile  Türk- Eğitim -Sen ( Türkiye   Kamu -Sen) arasındaki dengeyi  belirlemek  hedeflendi. Geçen  yıl  35 bin  üyeye   ulaşan Aktif- Eğitim -Sen, bu sendikalar arasındaki  üye  dengesini değiştiremedi ama değiştirmeye bayağı yaklaştı. Ancak o dönemki  iddialara  göre, cemaat  ile  hükümet arasındaki yumuşama dolayısıyla sendika, kendi kendini feshetti.

Bundan sonra?

2013  itibariyle,  Eğitim -Bir-Sen’in 251.250, Türk- Eğitim -Sen’in ise 225.250 kayıtlı  üyesi  var. Aktif- Eğitim -Sen’in 35 bin  üyeyi   Eğitim -Bir-Sen’den çekebilmesi  durumundayetkinin   Eğitim -Bir-Sen’den Türk- Eğitim -Sen’e geçmesi söz  konusu . Ancak geçen yılki  durum , bu kaba hesabın gerçekçi olmadığını gösteriyor. Geçen  yıl   Eğitim -Bir-Sen’den yaklaşık 23 bin, Türk- Eğitim -Sen’den ise yaklaşık 7 bin  üyenin  Aktif- Eğitim -Sen’e geçtiği tahmin ediliyor.  Geriye  kalan yaklaşık 5 bin  üyesinin ise daha önce sendikalı olmayanlardan oluştuğu düşünülüyor.

Geçen  yıl   yaşanan   duruma  benzer bir  senaryodaEğitim -Bir-Sen’in bu  yıl  da  yetkili sendika olarak devam etmesi muhtemel. Ancak söz  konusu  kritik  durumdan  dolayı, dengeleri değiştirmek amacıyla bütün sendikaların çok yoğun çalışmaları da olası.

Şunu da  ekleyeyim . İlçe milli  eğitim   ve   şube  müdürlükleri  sınavları  daha geçen  hafta   yapıldı . Üç dört ay  alması muhtemel bu müdürlük atamaları bitmeden, bu  sınavlara  girenlerin sendikal  hareketliliği çok fazla beklenmiyor.

Eğitim  bu işin neresinde?

Bir  eğitimci  olarak bu kadar siyasi hesabın olduğu bir  konuda   yazı   yazmaktan  emin olun hiç hazetmiyorum . Ancak  durum  maalesef bu. Motivasyon çok  açıkçayetkili   eğitim  sendikasını belirlemede   etkin  olma  ve  ardından iktidarı zora sokmaSadece  iktidara gözdağı  verme niyetiyle  başlayan  bir işin, müspet bir  hareket  olmadığını da  ekleyeyimBu  , siyaset mühendisliğinin   eğitimdeki  bir uzantısı değil de nedir?

Bekir S. Gür

STAR  GAZETESİ

Son Güncelleme: 31.12.2013 20:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmett 2013-12-31 21:06:08

cemaatçi kardeşlerimiz lütfen bir parti kurun ve siyaseti sinsice değil açıkça yapın.... sendika kurmaları da ilginç. hükümet sıkıştırınca sendika kuruyorlar. ne yüzle insanları üye yapacaksın. hükümeti düşürmek için o kadar emek harcadınız.. dindar insanlara ne yüzle gidip zaman gazetesine abone ol diyeceksiniz.... sevindiğim bir şey var. cemaatin islamiyeti değil de sadece kendilerini düşündüklerinin deşifre olması... yahudilerle hristiyanlarla işbirliği yapması ilginç. yıllardır diyalog diyorlardı. meğer diyalogları iyiymiş. ben böyle düşünmeye başladım. umarım yanılırım...

Avatar
CEMAATÇİLER AKTİFSENE GEÇSİN TARAFLAR BELLİ OLSUN 2014-01-01 01:35:32

devlete kafa tutulmaz arti cemaat siyasetle uğraşmaz

Avatar
tev 2014-01-01 10:29:55

insan sendikaya neden üye olur? kendi düşüncesini savunması için binlerce kişi bu eğitim konusunda fikir söylemesine rağmen eğitim bir sen hiç birşey söylememesi hükümet ile aramız bozulmasın diye susması bu insanların sendika değiştirmesine

Avatar
MUALLİM 2014-01-03 15:23:24

star gazetesinin işi hükümete yalakalik yapmak midir

Avatar
şeker yazarlar 2014-01-04 00:55:05

asiz iyi bilirsiniz neden kapandı neden açıldı küllahıma anlatın onu dalkavuklukta sınır tnımaz şekerler