banner406
banner396
13 Ocak 2017 Cuma 23:14
Ali Yalçın'dan 'Müfredat' Açıklaması

 Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanan müfredat taslağının kamuoyunun görüşünü almak üzere askıya çıkarılması önemli bir adımdır. Eğitim-Bir-Sen olarak programların askıya çıkmasını ve kamuoyundan görüş alma sürecini olumlu bulmaktayız Müfredatın tartışılmaya açılması. Türkiye’nin geldiği nokta açısından demokratik olgunluk” dedi.

 
Ali Yalçın, TGRT Haber’de eğitim gündemine dair değerlendirmelerde bulundu.

Mevcut müfredattaki problemlerin toplumun her kesiminden birçok kez gündeme geldiğini vurgulayan Yalçın,  “Eğitim üç unsur üzerinden ifade edilebilir öğrenci, müfredat ve öğretmen. Geri kalan şeyler eğitimi kolaylaştıran ya da zorlaştıran unsurlardır. Gelen çocukların yetiştirilmesi bağlamında müfredat üzerinden öğretmenlerle geleceğe hazırlıyorsunuz. Toplumun değerleriyle barışık, toplumun değerlerini yansıtan, geleceğe hazırlayan bir formatta sunulmasına ihtiyaç var. Eğitim-Bir-Sen olarak, baskıcı, aşırı ideolojik, tek tipçi ve farklılıklara izin vermeyen bir eğitimi sistemi yerine; öğrencilerimizin kendi değerleriyle barışık yetişmesini, kendilerini en iyi şekilde gerçekleştirebilmelerini, yeni gelişmelere açık olmalarını ve böylece dünyayla rahatlıkla rekabet edebilmelerini sağlayacak bir eğitim sistemi istiyoruz. Eğitim dinamik bir süreç, devamlı değişim içerisinde yenilenmeyi gerektiren çağın şartlarına göre düzenlenmelidir. Eski kalıplarla eğitim sürecini sürdüremezsiniz. Bu bağlamda bu yenilenme hareketi çok önemlidir” şeklinde konuştu.
 

Bakanın “beyaz kitabın dışına çıkmayacağız” gibi bir cümlesi kurmasının bazı soruları beraberinde getirdi belirten Ali Yalçın, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Türkiye’de devletin dizaynı anlamında, devletin kontrolde tutulması noktasında bir kırmızı kitaptan bahsediliyordu. Milletin formatlanması ve aynı hizada yürütülmesi ve aynı noktaya çekilmesi için beyaz kitap mı var? İşin gerçeği bu konuda soru işaretleri belirdi. Bu beyaz kitap hadisesi nedir. Eğer böyle bir beyaz kitap müfredata ilişkin bir kitapsa, böyle bir durum söz konusuysa, bu demokratik tartışma kadük kalır. Beyaz kitap denildiğinde müfredata ilişkin üst norm veya bir yerden verilen bir şey mi var bu anlamda bir soru işareti belirdi. Bu konunun tartışılacağını düşünüyorum.”
 

Türkiye’de haftalık ders saatleri ile ilgili ders saatlerinin fazla olduğu yönünde tartışmaların olduğunu ancak bunlar gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Ali Yalçın, şu şekilde konuştu: “Yayınladığımız raporda, haftalık ders saatleri ve ders saatlerine ayrılan süreyi ayrıntılı olarak tartışmıştık. Raporumuzda da görüldüğü üzere Türkiye’de derslere ayrılan sürenin, OECD ülkelerinde derslere ayrılan sürelerin ortalamasından bir hayli düşük olduğu görülmektedir. Türkiye ilkokulda eğitime yıllık 720, ortaokulda 840 saat ayırmaktayken, OECD ortalamasının ilkokulda yıllık 799, ortaokulda ise 915 saat olduğu ortaya çıkmaktadır. Türkiye’de ilk ve ortaokulu bitiren bir öğrenci, OECD’deki akranlarına göre toplam 7,5 ay daha az eğitim almaktadır. Dolayısıyla derslere ayrılan toplam sürelerde ve özellikle de temel derslere ayrılan sürelerde herhangi bir azaltmaya gidilmemeli, derslerin içeriği itibariyle bir sadeleşme yapılmalıdır.”

TGRT YAYINI

www.mebpersonel.com

Anahtar Kelimeler:
AliYalçınMÜFREDAT
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
7855 2017-01-13 23:54:23

Tıpkı bitişik el yazısını öğretmen ve veli görüşüne açtığı gibi mi ali efendi. Sözde görüş alındı,sonuç istedikleri gibi olamayınca bildiklerini okusunlar.adini da demokrasi koydular. Yeni yersen. ..

Avatar
ahmet 2017-01-14 11:32:44

keşke sayın başkanım öğretmen atamalarıyla ilgili bir çift sözde siz söyleseydiniz. kan kaybediyorsunuz bilesiniz. dost acı söyler

Avatar
BU KAÇINCI MÜFREDAT 2017-01-14 11:08:17

SAHİ BU KAÇINCI MÜFREDAT YAHU SAYISINI UNUTTUM.YARIN BAŞKA BİR BAKAN GENE DEĞİŞTİRİR.

Avatar
YAZ DOSTUM 2017-01-14 12:54:32

ALİ YAZAR VELİ BOZAR...

Avatar
Alistim 2017-01-15 15:36:23

İnanın bu ders kısma alistirmalaridir.