banner406
banner396
24 Aralık 2014 Çarşamba 22:52
ANKARA BÖLGE İDARE MAHKEMESİ ŞAŞIR(T)TI
 Aktif Eğitimciler Sendikası olarak, 10.02.2014 - 28.02.2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen MEB Taşra Teşkilatı Şube Müdürlüğü Görevde Yükselme Sözlü Sınavlarının öncelikle yürütmesinin durdurulması daha sonra iptaline karar verilmesi istemiyle dava açmıştık. Ankara 9. İdare Mahkemesi, 24 Ekim 2014 gün ve E.2014/1556 sayılı kararıyla yürütmenin durdurulması isteğimizin reddine karar verdi. Daha sonra Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurarak yürütmenin durdurulması ret kararına itiraz ettik. Ankara Bölge İdare Mahkemesi de 2 Aralık 2014 gün ve 2014/7493 sayılı YD. İtiraz kararıyla “YD itiraz kabul, YD kabul” şeklinde dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar vermiş ve buna ilişkin görüşme tutanağını aynı gün UYAP sistemine yüklemiştir.

Sendikamız ve kamuoyu bu kararı, UYAP üzerinden yayınlanan ve bizim de bu tutanağa istinaden kamuoyunu bilgilendirme amaçlı yaptığımız haberde de kullandığımız görüşme tutanağı ile öğrenmiş oldu. Ancak bu karardan sonra aradan günler geçmesine rağmen mahkeme kararının yayınlanmamış olması ve görüşme tutanağının da UYAP sisteminden kaldırılmış olması bizde birtakım şüphelere neden oldu. Daha önce aynı konudaki başka bir başvuruya YD kararı veren ve bizim başvurumuz için de aynı kararı veren kurul bir hafta içinde neler oldu da bu kararını değiştirdi. Bu arada UYAP sistemine farklı içerikte birden fazla görüşme tutanağı girdi-çıktı. İlk görüşme tutanağının yayınından 16 gün geçtikten sonra ancak eski tarihli “YD itiraz İncelenmeksizin ret” kararı yayınlandı. Bu zaman zarfında ne oldu, hangi gel-gitler(!) yaşandı.

Ancak şu bilinmeli ki bakanlık bu konuda ince hesaplar yapmış ve yapmaya da devam ediyor. Aynı konuda başka bir idare mahkemesinin YD reddine karşı aynı bölge idare mahkemesine açtığı itiraz davasında 11.09.2014 tarihinde YD kararının verildiği gün resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren torba yasanın içinde bulunan ve 10 gün sonra 21.09.2014 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ve sadece Milli Eğitim Bakanlığı ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan merkezî ve ortak sınavlara ilişkin yargılama usulünü içeren İYUK’da yapılan kanun değişikliği oldukça manidardır. İşimize gelmeyen her şeyde, üst mahkemelerin yetkilerini de gasp edercesine kanunda değişiklik yapmak, hukuksuz bir şekilde yasal hale getirmek, “sen yap, gerekirse biz kanunu değiştiririz” mantığıyla hareket etmek bu olsa gerek.

6552 sayılı Yasanın 96 ıncı maddesi ile 2577 Sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu`nun 20. maddesine eklenen "Merkezî ve ortak sınavlara ilişkin yargılama usulü" başlıklı 20/B maddesinin 1 nci fıkrasının (d) bendi uyarınca “Yürütmenin durdurulması talebine ilişkin olarak verilecek kararlara itiraz edilemez...” hükmüne göre Ankara Bölge İdare Mahkemesi sendikamızın itiraz isteminin İNCELENMEKSİZİN REDDİNE karar vermiştir. Bundan sonra Ankara 9. İdare Mahkemesinin konuyu esastan görüşüp karar vermesini beklenmektedir.

Aynı konuda 11.09.2014 tarihinde Ankara Bölge İdare Mahkemesinin YD kararı ve Ankara 17. İdare Mahkemesinin 25.11.2014 tarihli YD kararı gereği zaten Milli Eğitim Bakanlığı, 2577 sayılı Yasanın 28/1 maddesine göre 10.02.2014 - 28.02.2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen MEB Taşra Teşkilatı Şube Müdürlüğü Görevde Yükselme Sözlü Sınavları ve sözlü sınav sonuçlarına göre yapılan şube müdürü atamalarını iptal etmelidir.

Sonuç olarak; hangi gerekçelerle olursa olsun Bölge İdare Mahkemesinin de ciddi tereddütler yaşaması ve birkaç değişiklikten sonra Milli Eğitim Bakanlığının lehine gözüken karar alması manidardır. Ancak işin bir diğer yanı da şu ki, bu karara rağmen daha önce Milli Eğitim Bakanlığı aleyhine olacak şekilde sınavların yürütmesini durduran aynı Bölge İdare Mahkemesinin kararı geçerliliğini korumaktadır. Bu durumda sonraki “incelenmeksizin ret kararı” önceki YD kararını ortadan kaldırmaz. Yani Milli Eğitim Bakanlığı herhalde yürütmesi durdurulan sınavları yenilemek zorundadır. Bugün için mahkeme kararının gereğini yerine getirmeyen söz konusu sınavları yenilemeyen bakanlık yetkilileri suç işlemeye devam etmektedirler.

Kamuoyuna duyurulur.

EKLER

1-UYAP’tan kaldırılan YD itiraz görüşme tutanağı (kabul)

2-UYAP’tan kaldırılan YD itiraz görüşme tutanağı (ret)

3-UYAP’tan kaldırılan YD itiraz YD ret kararı

4-İncelenmeksizin ret görüşme tutanağı (son)

5-İncelenmeksizin ret kararı (son)

Son Güncelleme: 24.12.2014 22:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.