banner406
banner396
21 Ekim 2014 Salı 17:33
Atama ve Yer Değiştirme Taslağına Anadolu Eğitim Sendikası  Tepki !

 Yönetmelik değiştirerek sorun çeşitlendiren MEB geleneği bozmadı. Atama ve yer değiştirme işlemlerinde  adil, uygulanabilir ve sürdürülebilir bir yönetmelik oluşturamayan bakanlığın “taslak” olarak paylaştığı yönetmelik; zorunlu  hizmet bölgelerindeki öğretmenleri yine bölgede çakılı tutacak, özendirilmemiş ve pozitif ayrımcılık içermeyen rotasyon yalnızca sürgün mantığı ile uygulanacak, eş  durumu  özür grubunda eşin aynı ilde 3  yıl  kesintisiz sigortalı olması şartı tayinleri kilitleyecektir. Çocuğun  eğitimi  özre bağlı yer değiştirme konusu olmaktan çıkarılmakta, sağlık özründe özel kurumların raporları geçerliliğini yitirmektedir.
 
Sendikamızın tüm raporlarında ısrarla talep ettiği becayiş  uygulamasına  yer vermeyen taslak, öğretmen görevlendirmelerine de yine yasal bir zemin oluşturmamıştır.
 
Fen Liseleri ve  Sosyal  Bilimler Liselerinin Öğretmenleri ile Güzel Sanatlar ve  Spor  Liselerinin Beden  Eğitimi , Müzik ve  Görsel  Sanatlar/Resim Öğretmenlerinin Seçimi ve Atamalarına Dair Yönetmelik'i yürürlükten kaldıran taslak, bu kurum ve branşlar için il milli eğitimlerde oluşturulacak komisyonları yetkili kılmıştır.
 
Öğrenim  özründen yer değiştirmeye izin vermeyen bakanlığın  yüksek  lisans ve doktora yapan öğretmenlere pozitif ayrımcılık yapmış olması da anlamlıdır. Bu takdiri olumlu bulmakla birlikte, lisansüstü eğitimini sürdürmek isteyen öğretmenlere yer değiştirme hakkı verilmemesini anlamış değiliz.
 
Taslakta; 06/05/2010 tarihinden önce 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa Bağlı bir devlet memuru iken, bu tarihten sonra Kurumlar Arası İlk Atama ile Milli Eğitim Bakanlığı´na geçenlerin önceki memurlukta geçen zorunlu hizmetleri yok sayılmaya devam edilmektedir. Daha önceki kurumunda Milli Eğitim Bakanlığınca zorunlu  hizmet  bölgesi sayılan yerlerde  çalışanların çalıştıkları  yıl  kadar zorunlu hizmetten muaf tutulmaması yönetmeliğin bir diğer eksikliğidir. İkinci defa zorunlu  hizmet  bölgesinde  çalışmanın  önüne geçilmesi gerekir.Ayrıca 06/05/2010 tarihinden önce 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa bağlı bir devlet memuru iken, bu tarihten sonra Kurumlar Arası İlk Atama İle Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Eğitim Kurumlarına Öğretmen olarak atananların zorunlu  hizmet  sürelerinin 32. Madde kapsamında  değerlendirilmesi  gerekirdi.
 
Taslağın en çarpıcı yanı atama ve yer değiştirme işlerinden sorumlu bir kurum, komisyon tanımlanmamasıdır. Atamayı, yer değiştirmeyi kim yapacak, yetki kimin belirsizdir. Skandal sayılabilecek bu eksikliğin, yönetmelik böyle resmileşirse atama ve yer değiştirme haksızlığına uğrayacak olan binlerce davacı açısından  giderilmesi  gerekir. Unutulduğunu varsayıyoruz.
 
Söz konusu yönetmelik taslağına ilişkin tespit ve önerilerimizi Milli Eğitim Bakanlığı'na ulaştırmadan önce tüm üyelerimizin de görüşüne açıyor, raporumuza katkı vermelerini bekliyoruz.
 
Anadolu Eğitim Sendikası

Son Güncelleme: 07.02.2016 01:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.