banner374
01 Ekim 2013 Salı 13:53
BAŞÖRTÜSÜ ÖZGÜRLÜĞÜNDE SINIRLAMA KABUL EDİLEMEZ
 Hükümet, beklenen demokratikleşme paketini açıklandı. Pakette kamu çalışanlarına başörtüsü serbestisi getiriliyor. Ancak, üniformalı alanlar ki bunlar; yargı, askeriye ve emniyet bunun dışında tutulmaktadır.
Yapılacak değişikle, başörtüsüne özgürlük adına sadece bir adım atıldığını düşünenlerdenim. Yoksa bu durumun, bir özgürlük olmadığı gibi, kadını ötekileştirdiği, inançlı kadını aşağıladığı için kabul edilemez olduğunu belirtmek isterim. Geçmişte bu kadınlarımıza hakkı hayat bile tanınmazken bu büyük bir gelişmedir, şeklinde ki yorumlara katılmakla birlikte bilinçaltı dışlanmışlığın devam ettiğini görmek bizi ziyadesiyle üzmüştür. Kamuda başörtüsü özgürlüğünde kısmi özgürlük getirilmiş olması, bu kadınlarımızı anlayamadığımız gibi, hala dışladığımızı da göstermektedir. Bunun dini bir vecibe olduğu ve bizim bu insanları sonuna dek böyle kabul etmemiz gerekliliğini artık kabullenmeliyiz. Başı açık kadın hâkim ve savcı olabilirken, sadece başının örtülü olması gerekçesiyle bir ayrımcılık getirilmiş olmasının mantıkla izahı olamaz.

Başörtülü kadınlarımıza bu türden bakış açıları, başörtüsü özgürlüğünü anlamadığımızın ve bunu hala içselleştirmediğimizin göstergesidir. Öncelikle herkesi sadece insan olduğu için temel haklarına saygı duyup, eşit görmeliyiz. Başörtülü kadınlarımıza, başı açık kadınlarımıza tanınan haklar aynen tanınmadığı, yasaklanmış tek bir alan kaldığı sürece buna özgürlük denilemez. Tersine kafaların bir kenarında yasakçı anlayışın bir şekliyle devam ettiğini gösterir.

Bu konuyla ilgili yapılacak düzenlemede yasakçı anlayışın bittiğinin tek göstergesinin hiçbir şekilde sınırlama getirilmemesinden geçtiğini herkesin bilmesi gerekir. Bu anlamda kimsenin üniforma çekincesinde olmasına da gerek yoktur. Tasarımcılar başörtülü üniforma geliştirmekte geç kalmayacaklardır. Dünyada bunun örnekleri de mevcuttur. Kaldı ki örneği olmasa ne olur?

 

Emrullah AYDIN

Eğitim Bir Sen İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı
banner182
Son Güncelleme: 01.10.2013 13:53
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
eser 3 yıl önce

önce boynundaki yuları çıkar... yuların ipi birilerinin elinde mi yoksa ?