banner374
24 Mayıs 2014 Cumartesi 14:15
Çalışanların Yönetici ve Sendikacıyla İmtihanı
 Yetki alabilmek için üye sayısını arttırmak zorunda olan kimi sendikalarının uyguladığı politikalar, "ayak oyunları" deyimini hatırlatıyor. Öyle ki işçi sendikaların manifestolarının ilk maddesi sayılacak "patrondan dost olmaz" kriterini hiçe sayan sendika yöneticileri, aleni bir şekilde işverenle kol kola girerek yasaları çiğneyebiliyor. Bunun son örneği Ankara Zekai Tahir Burak Hastanesi’nde yaşandı.
Hastanenin işlerini yapan bir taşeron şirket, çalışanlarından habersiz Sağlık-İş ile anlaşma yaparak işçileri zorla bu sendikaya üye yaptı. Soma faciasından sonra taşeronluk sisteminin iyice tartışıldığı bugünlerde sendika ile patronun bu işbirliği tartışmaları beraberinde getirdi.

İddiaya göre yöneticilerin, yaklaşık 140 işçiye, "dosyalarınız için gerekli" diyerek e-devlet şifrelerini getirmelerini istiyor. Bu şekilde kandırılan işçiler habersiz bir şekilde e-devlet üzerinden Sağlık-İş’e üye yapılıyor.

Taşeron firmanın yaptığı üye neticesinde sendikadan nasıl bir mükafat alacağı henüz bilinmiyor. Öte yandan aynı taşeron firmanın hastanedeki 150 güvenlik ve 100 temizlik işçisini de aynı yolla üye yapacağı iddia ediliyor.
Gazetekamu.com

banner182
Son Güncelleme: 24.05.2014 14:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol