banner406
banner420
25 Şubat 2016 Perşembe 10:36
DANIŞMAN ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI İPTAL EDİLMELİDİR
 Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdiği yazıya istinaden “Danışman Öğretmenler” belirlenmiş ve ülke düzeyinde de danışman öğretmenlerin eğitim seminerlerine başlanmıştır. Bakanlıktan yapılan açıklamalara göre 35 bin danışman öğretmenin belirlendiği ve aday öğretmenlerin yetiştirilmesinde görev almaya başlayacakları ifade edilmiştir.

Öncelikli sorun “danışman öğretmenlik” kavramıyla başlamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 4. Maddesi kapsamında “Danışman Öğretmenlik” görevi f) Danışman öğretmen: Aday öğretmene adaylık sürecinde danışmanlık yapacak öğretmeni şeklinde tanımlanmış ancak bu tanımlamaya rağmen danışman öğretmenlerin görevleri ile yetkilerinin kapsamı, özlük, unvan durumu, mali durumları ve genel statüsüne ilişkin başkaca hiçbir mevzuat belirlemesi öngörülmemiştir.

Bunların yanında danışman öğretmenlerin nasıl belirleneceği, hangi kriterler esas alınacağı, başvuru ve ilanların nasıl olacağına dair hiçbir somut düzenleme de mevcut değildir.  

Bu denli hiçbir altyapısı bulunmaksızın uygulamaya başlanan danışman öğretmen belirlemeleri her yönüyle “ahbap-çavuş” sistematiğiyle işlemiştir. Bu kapsamda da İl Milli Eğitim Müdürlükleri okul müdürlüklerinden okuldaki öğretmenler arasından bir seçim yapılarak kendilerine gönderilmesini istemiş, bu aşamada okul idarelerince danışman öğretmenlik için öğretmenlere hiçbir duyuru yapılmamış, başvuru imkanı sağlanmamış, hiçbir somut kriter olmaksızın masa başında listeler düzenlenmiş ve İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilmiştir. Bu doğrultuda da İl Milli Eğitim Müdürlükleri de danışman öğretmenleri belirlemiş ve Bakanlığa iletmiştir.

Söze konu belirlenme süreci ise tamamıyla Milli Eğitim Müdürlüklerinin sübjektif değerlendirmesi neticesinde gerçekleşmiştir. Belirlemelerin hangi esaslar gözetilerek yapıldığı da açıklanmamıştır. Bize ulaşan bilgilere göre de özellikle bir “Eğitim Sendikası“ mensuplarının yoğunlukla seçildiği de açıkça görülmektedir.

Şu an için danışman öğretmenlik görevinin mali ya da özlük hakları itibarıyla getirileri belirsiz olsa da ilerleyen aşamada belirli bazı hakları da beraberinde getireceği anlaşılmaktadır. Nitekim ilk aşamada bu belirsizliğin nedeninin de olabildiğince bu uygulamayı genele yaymadan ve küçük bir zümre içerisinde ayrıcalık sağlamak olduğu düşünülmektedir. 

Bu nedenlerle Sendika olarak Bakanlıktan, hiçbir somut kritere dayanmaksızın gerçekleştirilen ülke genelindeki danışman öğretmen belirleme işlemlerinin tümüyle geri alınarak iptal edilmesini ve “danışman öğretmenlik” uygulamasının, yeniden tüm yönleriyle esaslı olarak düzenleninceye kadar tamamıyla ortadan kaldırılmasını talep ettik. Akabinde ise bununla ilgili hukuki süreç de sürdürülecektir.

Bununla birlikte sendikamız üyesi olsun olmasın danışman öğretmen olmak isteyen ancak başvuru imkanı dahi sağlanmamış olan öğretmenlerimiz için il bazında yapılan danışman öğretmen belirlemelerinin iptali talebi için örnek başvuru dilekçesi hazırlanmıştır. İlerleyen süreçte de bu iptal taleplerinin reddedilmesi halinde dava açmak isteyenler için örnek dava dilekçeleri de yayınlanacaktır.

Sonuç olarak mağduriyet yaşadığını düşünen tüm öğretmenlerimize bu atamaların iptali için başvuru yapmayı ve sonrasında dava açmayı öneriyoruz.

 

Sendikamızca yapılan başvuru dilekçesi

Bireysel olarak iptal isteminde bulunacak öğretmenler için örnek başvuru dilekçesi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ALİ65 2016-02-25 11:57:27

İLÇELERDE 10 YILLIK TECRÜBELİ ÖĞRETMEN ÇOK AZ İLÇELERDE YAŞAYANLAR İL MERKEZLERİNE GİTMEK ZORUNDA KALACAKLAR AİLE DÜZENİ BOZULUYOR. STAJYERLER ÇOK MAĞDUR. LÜTFEN HERKES İKAMET ETTİĞİ YERDE YAPSIN STAJINJINI BU 10 YILLIK ZAMAN ZORUNLULUĞU KALKSIN

Avatar
Boş 2016-02-25 14:48:07

Ya bu sendikalar boş boş işlerden başka bir iş yapmaz mı

Avatar
kararname 2016-02-25 12:38:20

atama kararnameleri henüz milli eğitim il müdürlülüklerine ulaşmamış öğretmenler kayıt için bekliyor

Avatar
What Thē 2016-02-25 13:51:18

Ne oluyor anlamadık ne gerek vardı tüm bunlara ordan oraya başlamadan soğuduk

Avatar
Elektroteknik 2016-02-25 14:27:48

Bence sistemin esas amacı tebrike değer ancak uygulamada istismarlar olabiliyor. Oryantasyonun amacına uygun biçimde atandiklari kuruma yumuşak geçiş yapılması gerekir zaten.Danışman öğretmen olmak için aranan 10 yıl çalışma şartı 5 yıla indirilip ilk etapta gönüllülük aranmaliydi. Sanki bu on yıl şartı biraz tercih olayini daralttı. Çalışması zor gelen öğretmenlerin başına iş çıkardınız. Onlara göre angarya. İçerik olarak baktığımızda uygulama safhasında harika işler var. Sapla samanı güzelce ayırıp yeni atanan öğretmenleri belirli bir standarta getirebilir. Umutluyum bu konuda. Sendikaların hepsi siyasi rant peşinde. Siyasi partiye memurun üye olması yasak olduğu için bu yasak sendikalar yoluyla deliniyor. Memurların malesef çoğu bu durumun farkında ve pragmatist bir yaklaşımla o günkü iktidarın sendikasına istismar için gidiyor kayıt oluyor. bu sendika olayı amacını aştı.

Avatar
Staj 2016-02-25 18:04:09

3ay staj çok arkadaş.staj yapulacak okula alış.sonra git atandığın yere alış.niye bole yaptılar.atandığımız yere gitmeliydik ama hemen değil 10_15 gun sonra olsaydı olurdu.okurken staj yapmıştık zaten.ayrıca evrakları almadılar bu kararnameler ne zaman gelecekki.

Avatar
10 yil yerinde bir karar 2016-02-25 20:47:15

Danışmanlık sistemi için 10 yil elbette doğru bir karar 10 yıllık tecrübe farklı 5 yıl ne ki

Avatar
Tam komedi 2016-02-25 23:00:02

Böyle bir rezalet olmaz.6 ay danışmanlık yap onca emek karşılığı koca bir sıfır.karşılığında puan vereceklermiş.siz yapın biz size verelim o puanları