banner406
14 Eylül 2015 Pazartesi 22:00
DES, TERÖR İÇİN ÇÖZÜM MESAJI YAYINLADI
 Taziye mesajında sağduyu ve birlik çağrısını yineleyen DES Çorum İl Temsilciliği Basın ve Sosyal İşler Sekreteri Murat Doğrusöz, kadim kardeşlik ve sevgi bağlarıyla Türkiye’nin bu zor günleri aşacağını belirttiği açıklamasında şunları söyledi;

 

Devletimize, milletimize yönelik yönelik gerçekleştirilen menfur terör saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Millet olarak birlik, beraberliğe en fazla ihtiyaç duyulan bu süreçte toplumsal sorumluluklarımızın gereğini yerine getirecek her türlü adıma DES olarak hazır olduğumuzu bir kez daha bildirir: hain saldırı sonucu şehit olan vatan evlatlarımıza rahmet, yaralananlara da acil şifalar ve ailelerine sabırlar dileriz.

 

Terörün millet ve devlet olarak istikametimizi, birliğimizi bozmasına müsaade etmemeliyiz. Yapılması gereken şey, hukuk dışına çıkan terörü hukuka teslim etmek ve terör güçlerini silah yoluyla engellemektir. Ülkemiz kaynaklarını tüketen, Türkiye'nin ekonomik, siyasal, sosyal ve kültürel gelişimini ipotek altına alan, bu sorunu, tarihsel, siyasal ve sosyal boyutları ile ele alarak bir çözüm paketi hazırlanmalıdır.

 

TERÖRE DESTEK VERENLER İFŞA EDİLMELİ…

Bu adım cesaretle atılmalı ve teröre destek veren figüranlar değil asıl iç ve dış güçler kamuoyuna ifşa ve ilan edilmelidir. Halka gerçekler anlatılmalıdır.

 

TERÖR ÇÖZÜM PAKETİ…

Bu itibarla Türkiye terör sorununu çözmeye mahkûm ve mecburdur. İç güvenlikte, terörle ve terör suçlarıyla mücadele edecek kolluk güçlerinin, istihbarat örgütlerinin, yurtdışındaki görevlilerimizin de yeniden görev- tanım- tarifi yapılmalı ve hukuki ve kurumsal alt yapıları günümüz şart ve ihtiyaçlarına göre belirlenerek, stratejik bir yol haritası çıkarılmalıdır. Türkiye'nin terör güvenliği mimarlığı çerçevesi içerisinde önleyici suçlar açısından Başsavcılık Müessesi kurulmalı, bütün terör suçları bakımından da arşiv oluşturulmalı, terör bilgi bankaları kurulmalıdır.

 

TERÖR ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ…

PKK terör örgütünü besleyen, kayıt dışı ekonomi, kara para, yolsuzluk ekonomisi, kumar ve fuhuş ekonomisidir. Terör suçları araştırma enstitüleri başta olmak üzere teröre karşı mücadelede uluslararası sözleşmelerin içeriğine göre yeni yasal alt yapılar dışında ve hâkim- savcıların, nitelikli kolluk güçlerinin, nitelikli uzmanların insanların yetiştirilmesi şarttır. Böylece iç ve dış güvenlikten sorumlu hukuki ve kurumsal alt yapılar güçlendirilmeli, aktif, operasyonel, hareket kabiliyeti yüksek konuma getirilmelidir.

 

TERÖR FİNANSMANINA EL KONULMALI…

Terörün finansmanına yurt içi ve dışında el konulmalıdır. Bu konuda hukuki altyapı hazırlanarak gereği yapılmalıdır. Kamuoyu tarafından bilinmektedir ki büyük şehirlerimiz ve tatil beldelerimiz başta olmak üzere hemen her bölgemizde ve yurtdışında da PKK'yı etken veya edilgen bir şekilde kullanarak gayrı yasal zeminde zenginleşenler çokça bulunmaktadır. PKK ile ilintili olarak zenginleşerek teröre finansör olanların mal varlıklarına el konulmalıdır. Türkiye'nin enerji savaşlarına, ekonomi savaşlarına ve yüksek teknolojiden doğan savaşlara karşı, enformasyon ve bilgi savaşları, hukuk savaşlarına karşı halkı sürekli bilinçlendirmesi, halkla beraber bu mücadeleyi yürütecek kurumların da süratli bir şekilde yapılandırılması gerekmektedir.

 

Şu bir gerçektir ki; son yıllarda PKK'nın siyasi-idari-ekonomik güçleri zenginleşmiş, yaygınlaşmış ve derinleşmiş durumdadır. Ayrıca, Kürt kökenli vatandaşlarımızın büyük bölümü, PKK'nın tehdidi altında, hem ekonomik anlamda çökertilmiş, cahil, yoksul bırakılmış, hem de ortak değerlerimize karşı hale getirilmiştir.

 

KANDİLE HAVA İNDİRME HAREKÂTI…

Türk silahlı kuvvetlerinin sınır ötesi bir harekât ile Kandil'e Hava Kuvvetlerinin korumasında 10 bin kişiyle hava indirme harekâtı yapmasını öneriyoruz. Öte yandan, terörle mücadele de yüksek teknolojiye sahip araç, gereç ve silahlarla donatılmış özel kuvvetler derhal devreye sokulmalıdır. Kaldı ki, hükümet özel kuvvetlerle terör mücadelesinin hukuk içinde kalınarak yapılacağı ve faili meçhuller yaşanmayacağı konusunda güven ortamı oluşturmalıdır. Bu harekâtın yapılacağı gün hükümet sivil alanda da hiçbir suç ve terörist faaliyete katılmamış kesimler için demokratikleşme adına atağa kalkmalıdır.

 

TSK'nın bir takım operasyon ve iftiralar neticesinde yaşamakta olduğu moral ve istihbarat zafiyeti sona erdirilmelidir. ABD'nin yeterince istihbarat desteği vermediğine inanmaktayız ki ABD bu konuda ikaz edilmelidir. Bu süreçte İran, Suriye ve Irak’taki güç merkezleri ile de gerekli koordinasyon sağlanmalıdır. 

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 14.09.2015 22:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.