18 Ocak 2016 Pazartesi 21:12
DES’ten Adalet ve Liyakat Çağrısı!
Açılış konuşmasını yapan Selim Akçakoyunlu, DES’in söylemlerinin yerel ve ulusal düzeyde büyük yankı bulduğunu ve çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini belirterek sözü İl Başkanı İbrahim Bıçak’a bıraktı.  Hükümetin eğitimde istenilen başarıya ulaşamamasının nedenlerinin etraflıca tartışılmasının gerektiğini belirten Bıçak siyasilere adalet ve liyakat çağrısında bulundu. 
Torpil, iltimas yapılmasının ve işin ehline verilememesinin dinimizce de hoş karşılanmadığını belirten Bıçak açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Eğitimde istenilen başarıya ulaşılamadığı toplumun tüm kesimleri ve hükümet yetkilileri tarafından da kabul edilmektedir. Bu başarısızlığın nedenlerinin etraflıca tartışılması ve yöneticilerin, siyasilerin bir öz eleştiri yapması gerekmektedir. Toplumun tüm kesimlerini, ülkenin geleceğini yakından ilgilendiren eğitim gibi kutsal bir meselenin politikalarını belirleme ve yönetme işini belli başlı birkaç STK’ya emanet etmek ise yapılan en büyük hata olur. Siyasiler tarafından eğitim politikalarının emanet edildiği bu sivil toplum kuruluşları; eğitimde niteliği arttıracak çalışmalar yapmak yerine kendisine sendikal rant elde etme yolunu seçmeleri, makam ve mevki vermede torpil ve kadrolaşmaya tevessül ediyor görüntüsü vermeleri vatandaşımızın güven, barış ve adalet duygularını temelden dinamitlemektedir. 
Çorum milletvekilleri başta olmak üzere tüm Ak Parti yöneticilerine buradan net ve kesin şekilde samimi bir çağrıda bulunuyoruz: Bugünden tezi yok liyakat ilkeleri esas alın, hak ve hukuka aykırı yapılan iş ve işlem isteyenlere asla pirim vermeyin. Osmanlı Devletini yıkan, Türkiye Cumhuriyeti’nin gelişip güçlenmesini engelleyen toplumsal hastalığımız olan “kayırmacılığa geçit vermeyin. Kuruluş ilkelerine dönüş yapmayı vurgulayan, torpil ve iltimas bataklığını kurutmak için yola çıktığını belirten bir siyasi hareketin vekillerinin, yöneticilerinin vebal ve sorumluluğu çok daha büyüktür. Adaleti saptırarak insanların hak ve hukuklarına engel olan torpil, iltimas, adam kayırma, kadrolaşma uygulamaları dinimizce de haram kılınmıştır. İş, makam ve mevkileri bir emanet olarak tanımlayan Peygamberimiz torpil, adam kayırma ve her nevi rüşveti yasaklamış, şefaat edilmeyeceğini bildirmiş ve yapanları lanetlemiştir. Ayetle emanetlerin ehline verilmesini emreden bir dinin mensubu, Kabe’nin anahtarlarını kendisine yakınlığa göre değil de ehliyet-liyakat ilkelerine göre henüz Müslüman dahi olmayan birisine veren bir Peygamberin ümmeti olarak siyasilere bu hatırlatmayı yapmayı yükümlülük olarak görüyoruz.  
Eğitimdeki torpilli, hizipçi, hemşerici, beceriksiz ve eli akçeli işlere bulaşmış yöneticiler değişmedikçe, nesnel ve liyakate dayalı terfi sistemi getirilmedikçe eğitimde sağlıklı reformlar ve başarılı devrimler gerçekleştirilemeyecektir. Öte yandan siyasilerin yanında, yamacında ve etrafındaki kibir, onursuzluk, haram ve yağcılık abidesi gibi duran kişilerin, bizim dile getirdiğimiz tavsiyeleri değil söylemek, doğruları çarpıtmak ve gerçekleri gizlemek şeklinde hareket ettiklerini biliyoruz. Bu nedenle, bağımsız ve özgür düşünebilen eğitimcilerin, partiler ve ideolojiler üstü çatı örgütü olan DES adına ilgililere ve yetkililere buradan gerçekleri ve doğruları açıkça ve net bir şekilde iletiyor, ivedi adımların biran önce atılmasını bekliyoruz.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.