banner406
10 Haziran 2016 Cuma 14:47
Eğitim Bir Sen'den yönetici görevlendirmeleri  açıklaması
 Eğitim Bir Sen'den yönetici görevlendirmeleri için yapılan açıklama
Eğitim kurumları müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı görevlendirme süreci, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelik'in yazılı sınavı düzenleyen 15. maddesinin Danıştay 2. Dairesi'nce, "yazılı sınav konuları arasında Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi konusunda yer verilmemesi" gerekçesiyle yürütmesinin durdurulması kararı üzerine durdurulmuştur.

Sınav konularına ilişkin düzenlemenin, eksik olduğu gerekçesiyle yürütmesinin durdurulmasının, iptal kararı gibi hüküm ve sonuç doğuracağı, yani doğurduğu hukuki sonuçların da ortadan kalkacağı; yürütmenin durdurulması kararı verilen düzenlemeye göre gerçekleştirilen yazılı sınavın da hukuken sakat hale geleceği; bu itibarla yazılı sınav sonucuna göre görevlendirme yapmanın da mümkün olmadığı izahtan varestedir.

Bakanlığın mahkeme kararını beklemeksizin yönetmelik değişikliği yapmak suretiyle kararın gereğini yerine getirmesi de yürütmenin durdurulması kararı verilen düzenlemeyi hukuka uygun hale getirmeyeceğinden, mahkeme kararı ortadayken, Bakanlığı görevlendirme sürecinin devamı konusunda zorlamanın bir anlamı olmayacaktır.

Sorumsuz bir sendikanın, kamu görevlilerinin yararına olup olmayacağını düşünmeksizin salt ideolojik hezeyanlarla açmış olduğu bu davada verilen karar, doğal olarak yazılı sınava girerek, müdür başyardımcısı/müdür yardımcısı olarak görevlendirilmeyi bekleyen yönetici ve öğretmenlerimizin mağduriyetine sebebiyet vermiştir. Söz konusu sendika, halen, hiçbir kamu yararı bulunmayan bu davasından feragat ederek yaptığı hatayı düzeltme imkanına sahiptir.

Diğer taraftan, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarından görev süresi sona erenlerin müdürlerin inhaları üzerine görev sürelerinin uzatılmasına ilişkin yönetmelik hükmünün yürütmesinin durdurulması kararı da bir başka mağduriyet kaynağı teşkil etmektedir. Yazılı sınava başvuramayan bu kişiler yönünden yazılı sınav sonucuna göre görevlendirme de mümkün olamayacağından sorun devam etmektedir. Bakanlığın bu noktada hak kayıplarına neden olmamak ve eğitim kurumlarında yönetim boşluğu oluşturmamak adına mevcut müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarını geçici görevlendirme yoluyla kendi eğitim kurumlarında bırakması yerinde olacaktır.

Eğitim-Bir-Sen olarak, görevlendirme bekleyen yönetici adaylarının mağduriyetlerinin önlenmesi ve beklentilerinin karşılanması için yönetmelik değişikliği dahil her yolun denenmesi ve mümkünse açıklanan takvim dahilinde görevlendirme sürecinin devamını sağlayacak adımların atılması noktasında Bakanlıkla görüşmelerimiz devam ediyor.

Eğitim çalışanlarının sorunlarına çözüm bulmak bir yana bizzat kendileri sorunun kaynağı haline gelenlerin ortaya çıkardığı hak kayıplarını gidermek için çabalarımız sürecek.

Türkiye için lezzet vakti! Şahin’den 100 TL’lik alışveriş yap, 80 TL öde. Üstelik kargo ücretsiz!

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adalet 2016-06-10 16:57:26

Size inanmıyorum ebs.sınav iptal edilmemeli.yıllardır mülakat la yonetici ataması yapılıyor. Hangi mülakat ta Atatürkçülük konuları soruluyor da yapılan en başarılı sınavın iptali isteniyor. Buna inanamıyorum. Ebs meb ve Danıştay ve eğitim iş size hakkımı şimdiden helal etmiyorum.sınavı kazanan ebs liler neden susuyorsunuz.adalet için ebs yi uyarmayacamısınız.

Avatar
derdest 2016-06-10 19:23:07

ebs'li yöneticiler oruç tutuyor musunuz? eminim tutuyorsunuz. hak hukuk tanımadan insanların hakkını gasp ederek devam edin tutun orucunuzu tutmaya

Avatar
Murat 2016-06-10 16:21:52

Sorumsuz sendika feragat etsin dersen eğitim iş de öfkelenir, neden bana sorumsuz diyorsun der ve inatlaşır. Davadan feragat etmez. Neden hiç birlik olup bir araya gelip sorunları halletmek yerine uzaktan atıp tutuyorsunuz sayın sendikalar.

Avatar
YAZIKLAR OLSUN 2016-06-11 14:37:55

arkadaşlar sinav i̇ptal edi̇li̇rse dava açin...veri̇len yargi kararlari sinavin i̇ptali̇ni̇ gerekti̇rmi̇yolar kaç hukukçuya yorumlattim..

Avatar
al sana görüş 2016-06-10 19:25:30

bizi 2015 haziranda görevden aldılar yerimize vekaleten bırakmayanlar kimi verdi biz norm fazlası olduk yerimize yakınınız öğretmenler verildi.hem biz madur olduk hem verilen öğretmenlerin öğrencileri ortada kaldı.

Avatar
mert 2016-06-12 11:20:16

hiç inandırıcı değilsiniz!