banner406
banner396
30 Mayıs 2016 Pazartesi 13:30
Eğitim-Bir-Sen'in sendikal başarısının sırları
 YETKİ PERÇİNLEDİ
2011 yılından itibaren en fazla üyeye sahip sendika olarak eğitim, öğretim ve bilim hizmet kolunda eğitim çalışanlarını temsil eden Eğitim-Bir-Sen, 2016 yılında 402 bin 165 üye sayısına ulaştı. Değişen genel merkez yönetim kurulu ve genç genel başkanı Ali Yalçın ile nasıl bir sendikal performans göstereceği merak konusu olan Eğitim-Bir-Sen'in son iki yıl içerisinde yüzde 44 büyüyerek eğitim çalışanlarının yarısını üye yapması, sendikal performans açısından başarı olarak değerlendiriliyor. Bu büyüme, ülkenin sosyal ve siyasal konjonktürüne ilişkin kritik roller de üstlenmekten çekinmeyen Eğitim-Bir-Sen'in duruşunun kamu çalışanları açısından karşılık gördüğü şeklinde yorumlanıyor.

400 BİN HEDEFİ AŞILDI

Türkiye'de alışılagelmiş tahripkar sendikal tutumun aksine eleştiren, geliştiren, üreten ve gerektiğinde destek veren tutumuyla dikkat çeken Eğitim-Bir-Sen'in artan üye sayısı, sendikanın izlediği politikanın kamuoyu tarafından desteklendiğini gösteriyor. Sendika teşkilatlarına yönelik eğitimlerle sendikal misyonu dava edinen bir teşkilat dinamizmi yakalayan Eğitim-Bir-Sen, bu yıl için belirlediği 400 bin üye hedefini aştı. Son bir yıl içerisinde 60 bini aşkın eğitim çalışanını üye olarak kaydeden Eğitim-Bir-Sen, 402 bin üye sayısıyla kendisine en yakın sendikanın iki katına ulaştı.

YETKİDE, SENDİKAL FAALİYETLER ETKİLİ OLDU

Eğitim çalışanlarının birçok sorununu, Toplu Sözleşme, Kurum İdari Kurulu ve Kamu Personeli Danışma Kurulu aracılığıyla çözen Eğitim-Bir-Sen'in büyümesinde etkili olan nedenlerden biri olarak da bakanlıkla geliştirilen güçlü kurumsal ilişki sayesinde çözüme kavuşturulan gösteriliyor. Artan üye sayısı ve büyüyen teşkilata rağmen teşkilat disiplini ile dikkat çeken Eğitim-Bir-Sen, yaptırdığı kamuoyu araştırmaları, çalıştay, sempozyum ve paneller, hazırlattığı raporlar, çıkarttığı yayınlar ve uluslar arası işbirliği anlaşmalarıyla da üyelerinin gözünü doldurdu.

Yaptığı alan araştırmalarıyla sorunların tespiti ve çözümünde üstlendiği rolü attığı somut adamlarla ortaya koyan Eğitim-Bir-Sen, Kılık Kıyafet Araştırması, Mobbing Araştırması, YÖK raporu gibi çalışmalarla kamuoyunun dikkatini üzerine çekmişti.
ADAY ÖĞRETMENLERE ÖZEL İLGİ

Mesleğe yeni başlayan öğretmenlerle ilgili çalışmalarıyla da dikkat çeken Eğitim-Bir-Sen teşkilatlarının aday öğretmenler için düzenledikleri özel programlar ve tüm aday öğretmenler için sendika tarafından basılan Kelebeğin Rüyası kitabını dağıtması genç öğretmenlerin sendikayla tanışmalarında etkili olmuştu. Sendikanın aday öğretmenlere gösterdiği özel ilgi, Aday Öğretmenler İçin Hazırlık Kitabı basılıp öğretmen adaylarına dağıtılmasıyla da dikkat çekmişti. Mesleğe ilk adımı attıkları günden itibaren Eğitim-Bir-Sen'in yakın ilgisi ve sorunlarının çözümünde üstlendikleri rolü gören aday öğretmenlerin büyük bir bölümünün sendikaya üye olmalarında bu faaliyeyler etkili olmuştu.

TOPLU SÖZLEŞME PERFORMANSI TAM NOT ALDI

2016 yılında yapılan 3. Dönem toplu sözleşme görüşmelerinde kamu çalışanlarının dikkatlerinin odağında, Eğitim-Bir-Sen vardı. Eğitim Öğretim ve Bilim Hizmet Kolunda yetkili sendika olan Eğitim-Bir-Sen'in eğitim çalışanlarının sorunlarını çözmek için yürüttüğü pazarlıklar, hem alanda teşkilatların rahatlıkla savunacağı bir sendikal duruş, hem de eğitim çalışanlarının üye olmalarını teşvik eder nitelikte kazanımlarla sonuçlandı. Toplu sözleşmeden, eğitim öğretim hizmetleri sınıfında çalışanların nöbet ve sınav ücreti sorunu başta olmak üzere, genel idare ve yardımcı hizmetler sınıfı çalışanları ile KYK, üniversitelerdeki akademik ve idari personelin her birini yakından ilgilendiren kazanımlar elde edildi. 3. Dönem toplu sözleşme sürecinin rakip sendikaların manipüle etme çabalarına rağmen yetkili sendika olan Eğitim-Bir-Sen'in yetkisini perçinleyerek büyümesi, sendikanın toplu sözleşme performansının eğitim çalışanları tarafından beğenildiği yorumlarına neden oldu.
Son Güncelleme: 30.05.2016 14:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yorum 2016-05-30 17:46:30

Yok artık, bu ne yahu.. neyin performansı bu?? Sanki sendikal örgütlenme tam demokratik zeminde yürüyormuş da... savrulan tehditlerin, kayırmacılığın hiç payı yokmuş gibi başarı pazarliyorsunuz. 3+3 lerle sattınız, unutmadık!!