21 Kasım 2017 Salı 14:08
“Eğitim Bir Sen’den Memurlara Güzel Haberler Var”

Eğitim Bir-Sen Kayseri Şube Başkanı Aydın Kalkan, Eğitim-Bir-Sen ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan Kurum İdari Kurulu (KİK) Ekim Çalışma Raporunu değerlendirdi.

Başkan Kalkan, "Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavları Yapılacak. Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavları ivedilikle gerçekleştirilmeli ve en geç iki yıllık periyotlarla yinelenmelidir.

Engelli Yardımcı Hizmetlilere sınavsız memur olma yolu açılacak. Engelli yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarına, memur kadrolarına sınavsız geçme hakkı tanınmalıdır. Nöbet görevi bulunan personele nöbet ücreti ödenecek. Görev tanımlarında nöbet görevi bulunan ve/veya ilgili mevzuatı gereği nöbet görevi bulunan eğitim kurumlarında görevli personele, nöbet görevi karşılığı ek ders ücreti ödenmelidir.

İkili Öğretim yapan okullarda çalışanlara fazladan mesai ücreti ödenecek. İkili öğretim yapılan okullarda görev yapanlar başta olmak üzere, günlük ve haftalık çalışma süresinin üzerinde çalışma yapan hizmetlilerden yeterli personel bulunmaması sebebiyle fazla çalışma karşılığı izin hakkı verilmeyenlerin, isteklerine bağlı olarak fazla çalışma ücreti ya da izinden yararlandırılmalarının sağlanması yönünde düzenleme yapılmalıdır. Milli Eğitim Personeli Çocukları Bursluluk sınavına engel olmadan girebilecek. Millî Eğitim Bakanlığı kadrolarında çalışan personel yönünden, parasız yatılılık ve bursluluk sınavına katılacak öğrencilerde aranacak şartlara dair Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği’nin 4. maddesinin ikinci ve dördüncü fıkralarında yer alan, “Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın merkezi yönetim bütçe kanununda belirtilen Milli Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinden en azının dört katını geçmemek kaydıyla maddi imkânlardan yoksun bulunmak” ibaresindeki “dört katını” ibaresi, “yedi katını” şeklinde değiştirilmelidir” ifadelerini kullandı.

“Memurların çocuklarına Kreş imkanı sağlanacak”

Kalkan, “Bakanlık merkez teşkilatı ile bağlı birimlerinde görev yapan personelin okul öncesi eğitim çağı öncesi yaş grubundaki çocukları için kurum hizmet binalarında kreş ve gündüz bakımevleri açılmalıdır.

Memurlara servis imkanı sağlanacak. 25 Ağustos 2017 tarihli ve 30165 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 2018-2019 yıllarını kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşme’nin ikinci kısım birinci bölümünün 27. maddesinde yer alan, “Bakanlıklar, bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşların merkez teşkilatında görev yapan personele mesaiye geliş ve gidişleri için servis hizmeti sağlanır” hükmü gereğince, Bakanlık merkez teşkilatı ile bağlı birimlerinde görev yapan personele servis hizmeti sağlanmalı, bu hizmet sağlanıncaya kadar personele ulaştırma bedeli ödenmelidir. FETÖ’den açığa alınan ya da ihraç edilenlerden mahkemece takipsizlik kararı verilenler görevlerine dönecek. OHAL kapsamında haklarında Bakanlıkça ve/veya mülki idare amirliklerince açığa alınma/görevden uzaklaştırma tedbiri uygulananlardan, sonrasında terör örgütüyle irtibatı/ilgisi bulunmadığı noktasında kovuşturmaya yer olmadığı/beraat benzeri adli karar bulunanlar görevlerine iade edilmeli; kamu göreviyle ilişiği kesilenlerden terör örgütüyle irtibatı/ilgisi bulunmadığı ortaya konulanların görevlerine iadesi için girişimlerde bulunulmalıdır” diye konuştu. (malatyagercek)

Son Güncelleme: 21.11.2017 15:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bayram 2017-11-21 23:22:37

Engelli hizmetliler ne zaman memur kadrosuna geçecek

Avatar
Ali Ak 2017-11-21 20:02:29

Son performanslar bence içler acısı, Memur zammı konusunda ki performans, hiç pazarlık edilmese, direk hükümetin önerisi kabul edilseydi, yiğitlik bizde kalsaydı bari yarım puan için pazarlık niye, Öğretmen performans değerlendirmesi konusunda ki tutum ve davranış diğer sendikalarla karşılaştırıldığın da, yok hükmünde. Birde memur haklarını savunmakla uğraşmak yerine, okula ismi verilen, hain olduğu tepkisiyle ismi indirilen şahsın savunulmasının üstlenilmesi, siyaset yapacak kişi gidip partide yapsın, burada memurların haklarıyla uğraşın….

Avatar
Mat 2017-11-21 16:26:45

Takipsizlik alanlar malesef gorevlerine dondurulmuyor.Acikta olanlar hic bir islem yapilmadan 15 16 aydir onurlari zedelenen coluk cocuklari toplumicinde maddi ve manevi telafi edilemeyecek itibarlari zedeleniyor.Ayni zamanda anneleri babalarida ister istemez magduriyet yasiyorlar. Onun icin bir an once acikta olanlarin iade ise iade ihrac ise ihrac yeterki sonuclansin.

Avatar
Ikinci görev miş.Hadi ordan 2017-11-21 23:54:20

Siz önce yöneticiliği 2.görev olmaktan çıkarın.Milleti şamaroğlanına çevirip eğitimi mahvettiniz

Avatar
elif öğretmen 2017-11-22 08:18:21

devlet doğum iznini niçin kırk haftadan baz alıyo.güya 8 hafta önce izne ayrılacaz.derste rezilim raporda verimiyolar.

Avatar
elif öğretmen 2017-11-22 08:28:48

rapor alamadım galiba sınıfta doğuracam.ohal hamileleri kapsamasın

Avatar
Aytekin 2017-11-22 19:51:51

Yetkili ve Etkili(?), olduğunu söyleyen Eğitimbirsen;Öğretmenlerimizi fiili hizmet zammı (yıpranma payı),3600'ekgösterge,eşi calışmayan memurun emekli oluncada aile yardımı alabilmesi gibi çok önemli sorunları bırakın çözümlemeyi, gündeme dahi getiremiyorlar,3600'ekgösterge ve fiili hizmet zammıçözüme kavuştuğunda emeklisi gelen öğreenler emekli olmaktan korkmaz,emekliler kısmet rahatlar, ataa bekleyen genç adaylara istihdam alanı açılır.Gerisi ninni ve masaldır.

Avatar
Tolga 2017-11-22 22:43:03

Hahaha güldürmeyin bu zamana kadar memeurlar için yaptıklarınız bundan sonrada yapacaklarınızın teminatı sanırım artık size kimse inanmıyor biz memurlar üvey evlat