02 Mart 2016 Çarşamba 11:46
EĞİTİM DİNİ ESASLARA GÖRE ŞEKİLLENDİRİLEMEZ
Öncelikle vurgulamak gerekir ki, laik devlet sisteminde bir dine, bir mezhebe ya da bir inanış şekline ayrıcalık tanınamaz. Devlet, tüm inançlara aynı mesafede olmalıdır. M.Ö’nün bu tavrını, AKP iktidarının “dindar nesil yetiştirme” politikası çerçevesinde “tek din tek mezhep” anlayışına uygun olarak dini eğitimi yaygınlaştırma çabalarından bağımsız düşünmek mümkün değildir.
Farklı kimlikleri ve inançları görmezden gelerek tek bir mezhebin kurallarına göre biçimlendirilen eğitim anlayışı ile çocuklarımız arasında inanan, inanmayan şeklinde ayrımcılık yapılmakta ve kutuplaşmalar yaratılmaktadır. Oysa ki, Türkiye'nin de imzaladığı Çocuk Hakları Bildirgesi'nin 10. ilkesi "Çocuklar ırk, din ya da başka bir ayrımcılığı teşvik eden uygulamalardan korunacaktır" demektedir.
Milli Eğitimin dini referans alan uygulamaları, dindar nesil yetiştirme projeleri, dini vakıflarla yakın işbirliği,  eğitimin laik yapısını oldukça yıpratmış; özellikle tüm okullarımızı imam hatipleştirmeye yönelik bu politika ve uygulamalar nedeniyle laik ve bilimsel eğitimden giderek uzaklaşılmıştır.
“Hayatta en hakiki mürşit (yol gösterici) bilimdir, fendir.” diyen Atatürk, eğitimde dini eğitim-modern eğitim ikiliğini ortadan kaldırarak öğretimde birliği sağlamış; çağdaş laik ve bilimsel bir eğitimin toplumu kalkındırıp geliştireceğini görmüştü. Ne var ki yıllar sonra bu yaşananlar Türk toplumunun Cumhuriyetle başlattığı aydınlanma ve çağdaş uygarlıklar düzeyinin üstüne çıkma mücadelesine indirilen ağır darbeler olmuştur.
Toplumu dönüştürmeye çalışmak, dini esaslara göre yeniden dizayn etmek, kimin nasıl yaşayacağına karar vermek, hatta bireyin oturmasından yemesine içmesine kadar her davranışına karışmak otoriter anlayış ve yapıların sonucudur.
Eğitim-İş olarak, eğitimin dini esaslara göre şekillendirilmesine ve çocuklarımızın geleceğinin karartılmasına asla izin vermeyeceğiz.  Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bilimsel, laik ve demokratik eğitim mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Ülkemizin geleceğini oluşturacak yeni kuşakların, akıl, bilim ve sanat ortamında barış ve huzur içinde verilen bir eğitim sistemiyle yetiştirilmesi için her türlü dayatmanın karşısında olacağız.   
              MERKEZ YÖNETİM KURULU(EĞİTİM-İŞ)
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
oğretmen 1 yıl önce

adam doğru demiş alevilik en fazla dini bir yorumdur

Avatar
seko 1 yıl önce

hocam sonuna kadar haklı....Batılı hak gibi göstermeye çalışılıyor.

Avatar
rehber 1 yıl önce

cumhuriyet tarihi boyunca verilen dinsiz eğitimin sonucu, gençlerimiz ortada... her gün haberlerde izliyoruz.. dinsiz bir millet yaşamaz... sizin hangi biliminiz hangi feniniz bu ahlaksızlığı ortadan kaldırabilir..

Avatar
ismail hoca 1 yıl önce

bırakın bu işleri... liak demokrat Atatürkçüsünüz ya sahiplerinizin gösterdiği yolda yürümeyi bırakın milletin isteklerine seve seve saygı duyun...

Avatar
poli 1 yıl önce

Suç onda değil onu 50 puanla atayanlarda.

Avatar
1 yıl önce

eğitim iş demişki "eğitim dini esaslara göre şekillendirilemez" daha ne söylenebilir ki ?

Avatar
alperen 1 yıl önce

HOCAM DOSDOĞRU SÖYLEMİ,Ş. SONUNA KADAR KATILIYORUM.

Avatar
Öğretmen 1 yıl önce

E Hocanın söylediklerinin neresi yanlış, 2+2 daha 4 derecesinde doğru söyledikleri.