banner406
banner396
30 Haziran 2017 Cuma 01:24
EĞİTİM-İŞ: OKULLARDA MESCİT ZORUNLULUĞUNU GETİREN YÖNETMELİĞE DAVA AÇTIK

Yönetmelikte, okullarda mescit ve abdesthane olması zorunluluğu öngörülmüş, bununla birlikte İmam Hatipleştirme damgasını vurmuştur.

Vatandaşların din ve vicdan özgürlüğü değerleri kapsamında ibadet etme veya ibadet etmeme olgusunda devletin tarafsız kalması laik devlet ilkesinin temeli olarak kabul edilmektedir. Devlet, nasıl ki inanç ve ibadetlerini yerine getirmek isteyen vatandaşların bu özgürlüğünü güvenceye almak, bu özgürlüğün gereği gibi yapılabilmesi konusunda gerekli tedbileri almakla yükümlüyse, aynı şekilde devletin hiç kimseyi belirli bir inanç ya da ibadete zorlamaması ya da zorlanmasına neden olunabilecek ortamın yaratılmaması konusunda gerekli tedbirleri almakla yükümlü olacağı açıktır.

Bir mevzuat hükmü olarak zorunlu mescit uygulamasına yer verilmesinin gerek öğretmenler gerekse de öğrenciler üzerinde baskı yaratacağı kuşkusuzdur. Bu anlamda öğrencinin gerek okul idaresi gerekse de katılacak diğer öğrenciler nezdinde yaşayacağı “mahalle baskısı” olgusu düşünüldüğünde bu sonuca varmanın çok uzak olmayacağı görülmelidir. Pek tabi ki her vatandaşın din ve vicdan hürriyeti temelinde istediği ibadeti istediği şekilde yapabilmesi mümkündür ve bu husus da laik devlet ilkesinin temel güvencesidir. Ancak devletin okullarında öğrenciler ve öğretmenler arasında bu yönde yaşanacak ayrışmanın da eğitim öğretim hayatında olumsuz etkilere neden olabileceği göz ardı edilmemelidir.

Diğer yandan yönetmelik asıl olarak iktidarın tüm okulları İmam Hatip Liselerine dönüştürme politikasını gerçekleştirme isteğini yerine getirmeyi amaçlamaktadır. Özellikle nüfusun az olduğu şehirlerde okulların neredeyse tümüyle İmam Hatip Liselerine dönüştürülmesi gayreti açıkça görülmektedir. Yönetmelikte idareye, “verimlilik düşüklüğü” gibi soyut ve belirsiz kavramlar gerekçe göstererek istediği okulu kapatma yetkisinin verilmesini de yine aynı hedefi sağlamaya yönelik çaba olarak yorumlamak gerekir.

Aynı kapsamda mevcut okulların örneğin imam hatiplere dönüştürülmesi halinde de okul isimlerinin değiştirilebilmesinin önü açılmıştır. Hatırlanacağı üzere Sendikamızca açılan davada Danıştay, keyfi olarak okul isimlerinin değiştirilemeyeceğine hükmetmiş, İsmail Hakkı TONGUÇ ve Mustafa Necati gibi Cumhuriyet kahramanlarının isimlerinin okullardan silinmesine izin vermemişti. Yeni düzenleme ile bu yargı kararlarının aşılmaya çalışıldığı açıkça görülmektedir.

Söze konu yönleriyle hukuka aykırı düzenlemeler öngören yönetmeliğe sendikamızca dava açılmıştır.

Okulların tektipleştirilmesine, laik devlet ilkesinin geriletilmesine izin vermeyecek hukuk mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.

EĞİTİM-İŞ MERKEZ YÖNETİM KURULU

Anahtar Kelimeler:
Eğitim-işMescitDAVA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
öğretmen 2017-06-30 08:33:03

Namaz kılmak için İmam Hatipli mi olmak gerek ya da sadece İmam Hatipliler mi namaz kılar? Namaz sadece İmam Hatiplilere mi farz kılındı, namaz kılabilmek için İmam Hatipe mi gitmeliyiz? Bu sendika ne kadar mantıksız işler peşinde öğretmenlerin asıl çözülmesi gereken sorunlarıyla mücadele edin.

Avatar
musa 2017-06-30 10:44:38

iyi halt ettiniz . gerici zihniyet insanların dini ile uğraşmayı başarı mı zannediyorsunuz. bu ülkeden defolun gidin. burası müslüman bir ülke . ezikler

Avatar
Mestek 2017-06-30 12:33:20

İyi ..... yemiş. Dinsiz sendika. Mübarek Cuma günü.....

Avatar
öğretmen 2017-06-30 14:16:32

bırakın da rahatça ibadetimizi yapabileceğimiz küçük de olsa bir alanımız olsun kimse kılmayanları zorlayamaz tıpkı cumaya gittiğimizde gelmeyen öğretmenler gibi...

Avatar
Tuncer karakaş 2017-06-30 15:00:29

Eğitim İş halt ediyor. Bizim okulda mescit var. İtiraz nedeni olarak söylenenleri
Hiç görmedim. Sureti haktan görünüp dine çakma operasyonu gibi...

Avatar
M.A.ERSOY 2017-06-30 18:07:49

"İnanç hürriyetine saygılıyız", "bir kişi de olsa inancını yaşaması için mücadele ederiz" nutukları ile başlayan daha sonra "babaannem de başörtülüydü" ikiyüzlülüğü ile biten palavralar çöpe gitmiş, takke düşmüş kel görünmüştür.

Avatar
Sami 2017-06-30 18:40:28

Ülkemizin % bilmem kaçı müslüman iken okullardaki mescitler niye rahatsız ediyor acaba

Avatar
Eğitim İş 2017-06-30 19:04:50

dava açılacak başka konu yok değil mi?eğitimin ve öğretmenlerin sorunu mescitti değil mi