banner406
banner396
07 Ekim 2017 Cumartesi 18:02
Eğitim-İş'ten Karma Eğitim Açıklaması

Genel Başkanımız Orhan Yıldırım,Genel Sekreterimiz Ebru Sungar,önceki dönem Genel Başkanımız Mehmet Balık,Şube Başkanlarımız ve üyelerimizin katılımı ile basın açıklaması yaptılar;

4+4+4 eğitim sistemiyle tüm okulları imam hatibe çeviren siyasi iktidarın, nihai hedefinin karma eğitime son vererek tüm okulları medreseye dönüştürmek olduğunu ortaya koymak için bugün buradayız.

Her geçen gün çağdışı bir yönetmelik yapan Milli Eğitim Bakanlığı’nın, sadece yönetmeliklerle değil, fiili müdahalelerle de eğitimi nasıl gericileştirdiğini göstermek için buradayız.

İzmir’de, 10’un üzerinde imam hatip ortaokulu ve imam hatip lisesinde kız ve erkek öğrencilerin sınıfları ayrılmış yani karma eğitime son verilmiştir. Bazı okullarda sınıfların ayrılması yetmemiş, kız ve erkek öğrencilerin koridorları dahi ayrılmış, gerekçe olarak da “veliler böyle istiyor” bahanesinin arkasına sığınılmıştır.

Cumhuriyet’in en önemli kazanımlarından biri olarak öngörülen Milli Eğitim Sistemi’ndeki  karma eğitim modeli, çağdaş ve bilimsel eğitim adına en önemli gerekliliklerden biri olarak kabul edilmiş ve sistemin temel unsuru olarak Milli Eğitim Temel Kanunu’nda yerini almıştır.

Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 15. Maddesi’nde bu husus, “Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitimin türüne, imkan ve zorunluluklara göre bazı okullar yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir” şeklinde yerini almıştır.

Kanun hükmüne göre; eğitimin, karma eğitim olarak yapılması zorunludur. Adı geçen okullarda karma eğitim yapılmasının önünde engelleyici hiçbir husus bulunmamaktadır. Bu nedenle yapılan uygulama açıkça kanuna aykırıdır.

Öğrenciler arasında cinsiyet ayrımı yapacak şekilde kız ve erkek öğrencilerin sınıflarının ayrılması kabul edilemez. Bu anlayış, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu felsefesine aykırıdır. Bu tutum, toplumu inanan-inanmayan, kadın-erkek, şu etnik kökenden-bu etnik kimlikten gibi ayrımlara tabi tutarak ayrıştıran anlayışın yansımasıdır.

Karma eğitimi yok etmeye çalışan, okullarımızı “haremlik-selamlık” şeklinde ayırmaya kalkan bu anlayış; çocuklarımızı eşit haklara sahip, ülkenin geleceğinde yararlı yurttaşlar olarak eğitip yetiştirmek yerine, onları cinsel kimlikleriyle ön plana çıkarmaktadır. Çağdaş, laik ve bilimsel eğitimde bu uygulama kabul edilemez.

Bu tehlikeli anlayışın uygun ortam bulması halinde yaygınlaşarak diğer okul ve eğitim kurumlarında da uygulama alanı bulacağı ve ileride önü alınamaz ve telafisi imkansız sonuçlara yol açacağı açıktır. Ancak okullarımızda bunu yapmalarına, karma eğitimin sonlandırılması girişimlerine asla geçit vermeyeceğiz.

Çocuklarımız kızlı-erkekli sınıflarda eğitim görecek, bunu hazmedemeyen zihniyet de buna alışacaktır. Bu Cumhuriyet, ne mutlu ki, çağdaş temeller üzerine kurulmuştur. Bu temelleri hazmedemeyip yıkmaya çalışanlar bilmelidir ki, bu temel, ona sırt veren Cumhuriyet aşıkları oldukça değil yıkılmak, sarsılmayacaktır bile!

Eğitim-İş olarak, Cumhuriyet ile hesaplaşma adımlarının bir parçası olan bu girişimleri yargıya taşıyacağımızı belirtiyor, ülkemizin geleceğini oluşturacak çocuklarımızın, akıl, bilim ve sanat ortamında barış ve huzur içinde verilen bir eğitim sistemiyle yetiştirilmesi için her türlü dayatmanın karşısında olacağımızı vurguluyoruz.

KARMA EĞİTİMİ SONLANDIRAN OKULLAR

Gaziemir Şehit Mustafa Yaman İmam Hatip Lisesi

Konak İmam Hatip Ortaokulu

Menderes Şehit Muhammed Safitürk İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesi

Buca Mehmet Emin Yurdakul İmam Hatip Ortaokulu

Buca İmam Hatip Ortaokulu

Buca Çakabey İmam Hatip Ortaokulu

Buca Evliya Çelebi İmam Hatip Ortaokulu

Buca Sezai Karakoç İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesi

Karabağlar Akşemsettin İmam Hatip Ortaokulu

Karabağlar İzmir Anadolu İmam Hatip Lisesi

Anahtar Kelimeler:
Karma EğitimEğitim-iş
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mestek 2017-10-07 23:10:44

Bu sendikanın başka hiç işi yok galiba. Beyhude bu uğraş.gerçek demokrasi ve özgürlüklerde her seçenek olmalı.isteyen kız, isteyen erkek, isteyen de karma okula göndersin. Devletin görevi vatandaşının taleplerini karşılamaktır. Asıl gerici dayatmalara dahil çıkan bu sendikadır.

Avatar
Fırat 2017-10-08 00:05:04

Aile ve toplum kendi tercihine bırakılmalı hükümet bir an önce tercihli sadece erkek veya kız okulu alternatifi sunmalıdır

Avatar
Karmayin+artik 2017-10-08 01:49:03

Karmanizida+gorduk

Avatar
e.y 2017-10-09 08:32:05

eğitimde bütün sorunlar bitti, bir tek karma problemi mi kaldı? güldürmeyin milleti.

Avatar
HALİL 2017-10-09 11:18:23

karma eğitim derhal sonlandırılmalı .

Avatar
aylin 2017-10-09 20:43:06

kız liseleri erkek liseleri vardı. bunlar imam hatip değil ama böyleydi ve başarılı idiler.. cahilin eğitimlileri eğitim iş sendikasında toplanınca sesleri çok çıkıyor. sana ne millet çocuğunu kız veya erkek okuluna ayrı ayrı gönderirse?

Avatar
aylin 2017-10-09 20:45:05

lise 4 e gelmiş kız öğrenciye namaz tatbikatını erkeklerin içinde mi yaptıracaksın eyyy eğitim iş denen sendikanın cahilleri... yoksa kuranı sesli sesli hirsityan rahibeler gibi erkeklerin içinde mi okutacaksın... çarpılın eyy eğitim iş üyeleri, emi...