15 Nisan 2019 Pazartesi 21:44
Eğitim İş’ten BES tepkisi

Hazine ve Maliye bakanı Berat Albayrak reform paketi adı altında bir dizi ekonomik tedbir açıkladı.

Reform paketinde özelikle 45 yaş altı emekçilere Bireysel Emeklilik Sigortası’nın zorunlu kılınması ve işçilerin kıdem tazminatının bir fona devredileceğinin açıklanması üzerine Eğitim İş’ten yapılan açıklamada “‘Yapısal reformlar’ emekçinin cebinde kalan son paraya da göz dikmenin ‘damat’çasıdır” dendi.

Eğitim İş tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:
Cumhurbaşkanı’nın damadı olmasından başka ne hikmeti nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanı yapıldığı hala anlaşılamayan Berat Albayrak, açıkladığı son ‘yapısal reform’ paketiyle kendisini bile aşmıştır. Daha önceki ‘yapısal reform paketi’ sunumunun içeriği ve basitliğiyle alay konusu olan Albayrak, bu kez powerpoint sunumundaki basitlikle değilse de, açıkladığı paketin emekçi düşmanlığı ve muğlak kısımlarıyla konuşulmaya başlamıştır.
Bakan Albayrak, Türkiye’deki orta sınıfı bile patates, soğan alırken cebindeki parayı hesap etmek zorunda bırakan, ucuz sebze alabilmek için ‘varlık kuyrukları’ yaratan, mutfaktaki tencereyi kaynamaz hale getiren kötü ekonomi politikalarını kendileri uygulamamış gibi, krizin faturasını emekçiye kesen bir paket açıklamıştır.
Bu paketle görülmüştür ki; ülkedeki meslek örgütlerine ve saygın ekonomistlere kulağını, gidişatı apaçık gösteren ekonomik parametrelere gözünü kapatan iktidar,  sadece patronların yüzünü güldürecektir. Yoksuldan alınarak zengine verilmesinin fermanı, tersine Robin Hoodçuluğun ilanı olan yeni pakette çalışanlara yönelik çok büyük bir saldırı vardır.

TOPLU SÖ(Z)YLEŞME DÜZENİ ARTIK DEĞİŞMELİ
Emekçinin sosyal hakları özelleştirilemez!
Bu paketle; halihazırda çoğu açlık sınırında çalışan 45 yaş altı emekçilere Bireysel Emeklilik Sigortası (BES) zorunlu kılınacaktır. BES fonunun genişletilmesi ve kıdem tazminatının fona devredileceğini açıklayan Albayrak, BES fonunun büyüklüğünün böylece milli gelirin yüzde 10’unu oluşturacağını iddia etmiştir. Bu göz boyama tasvirinin arkasında yatan gerçekse bunun emekçinin emeklilik hakkını özelleştirme, kıdem tazminatını da sermayeye peşkeş çekme hamlesi olduğudur. Zorunlu kılınan BES, düşük ve orta gelirli çalışanlar için çok ciddi bir gelir kaybına yol açacak, zaten krizden beli bükülen büyük bir kesim, daha da geçinemez hale gelecektir. Eğitim-İş olarak BES garabetinin ilk yasalaştırılması sürecinde de uyarmıştık, tekrarlıyoruz: Çalışanların sosyal güvence ve hakları özelleştirilmez! Emekçinin alın teri, patronun yüzü gülsün diye peşkeş çekilemez. Biz emekçilerin, bu kadar büyük bir saldırıya boyun eğeceği düşünülemez. Eğmeyeceğiz!

Bu zihniyetin yapabileceği tek bir ‘yapısal reform’ var
Sunumda ayrıca Bakan Berat Albayrak’ın istihdam bazlı eğitime yöneleceklerini söylemesi de hükümetin sosyal devlet olmanın tüm gereklerini rafa kaldırdığının, eğitimin bile sermaye için araç hale getirileceğinin ilanıdır. Belli ki niyet, AKP iktidarı süresince giderek piyasacılaştırılan, gericileştirilen eğitimi, patronların arka bahçesi yapmaktır. Uyarıyouz: Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim neferleri olarak çocuklarımızın eğitim hakkına, hayallerine ipotek koydurmayacağız!
Bakan Albayrak’ın açıkladığı paketin geri kalanı ise vaatler, soyut ifadelerden ibaret kalmıştır. Dolayısıyla ortada ne bir ‘yapısallık’ ne de bir ‘reform’ vardır. Kendi yarattıkları ekonomik krizi, zaten onu en acı şekilde yaşayan emekçilere fatura etmek niyetinde olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bilmelidir ki bu zihniyetle yapabileceği tek ‘yapısal reform’ istifa etmesidir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.