banner406
banner420
23 Şubat 2016 Salı 18:47
Eğitim-Sen, ''Danışman Öğretmen'' Seçim Şekline Tepki Gösterdi
 Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ankara’da yapılan “Danışman Öğretmen Eğitimi Semineri”nde yaptığı konuşmada, yeni ataması yapılan 30 bin öğretmenin yetiştirme sürecinde 35 bin danışman öğretmenin görev alacağını açıklamıştır.
Yeni atanan öğretmenlerin 6 aylık dönemde yetiştirilmeleri amacıyla en az 10 yıl hizmeti olan öğretmenler arasından ulusal ve uluslararası projelerde koordinatör, danışman veya katılımcı öğretmen olarak görev almış, sosyal kültürel faaliyetlere katılım sağlayan, iletişim becerisi ve temsil yeteneği güçlü, mesleği ile ilgili kriterlerden bir veya birkaçına sahip öğretmenlerin danışman öğretmen olabileceği belirtiliyor olsa da, danışman öğretmen olabilmek için aynı zamanda iktidara yakın ve hükümet sendikasına üye olmak kriterinin belirleyici olduğu anlaşılmaktadır.

Bakan Avcı, danışman öğretmenlik için toplamda 98 bin öğretmenin başvurduğunu, oluşturulan havuzdan 35 bin öğretmenin danışman öğretmen olarak belirlendiğini açıklamıştır. Bu yıl ilk kez uygulanan “danışman öğretmen” uygulaması daha hayata geçmeden danışman öğretmenlerin belirlenmesi sürecinde yaşanan sorunlar, danışman öğretmenler belirlenirken pek çok ilde duyuru yapılmaması, okul müdürlerinin öğretmenlerin danışman öğretmen olma yönündeki taleplerini reddetmesi, eğitim yöneticilerinin belirlenmesinde olduğu gibi, danışman öğretmenlik konusunda da sendikal aidiyetlerin dikkate alındığı iddialarını güçlendirmiştir. Bazı illerde danışman öğretmenlik için isim listelerinin hazırlandığı ve bakanlığa bildirildiği gibi bizler için hiç de şaşırtıcı olmayan iddiaların gündeme gelmesi dikkat çekicidir. Danışman öğretmenlerin belirlenmesi sürecinde yaşananlar,  MEB’in böylesine önemli bir uygulamayı bile eline yüzüne bulaştırdığını göstermektedir.

Eğitim yöneticilerini sendikal-siyasal referanslara göre belirleyenlerin, benzer bir uygulamayı danışman öğretmenler için hayata geçirmesi sözün bittiği yerdir. Bu şekilde binlerce donanımlı, ulusal ve uluslararası alanda çalışma yapmış öğretmen danışman öğretmen olamamıştır.

Yeni atanan öğretmenlere danışmanlık yapacak öğretmenlerin büyük bölümünün yandaş sendika üyeleri arasından seçilmesi, hem öğretmen adayları açısından hem de eğitim sistemi açısından endişe verici bir durumdur. İktidarın siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda sendikacılık yapan, laik bilimsel eğitim anlayışına açıkça meydan okuyan bir sendikanın üyeleri arasından seçilen danışman öğretmenlerin yeni atanan öğretmenlere nasıl ve ne yönde danışmanlık yapacağı bellidir.

Danışman öğretmenlikte hiçbir şekilde sendikal ya da siyasal referanslara göre belirleme yapılmamalı, aranan kriterleri taşıyan öğretmenler objektif bir değerlendirmeye tabi tutularak belirlenmelidir. MEB, açıklanan danışman öğretmenleri hangi kriterlere göre seçtiğini kafalarda hiçbir soru işareti bırakmayacak şekilde açıklamalıdır.

EĞİTİM-SEN
Son Güncelleme: 23.02.2016 21:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
taraftar değiliz 2016-02-23 23:13:26

Yalana lüzum yok bizim okulumuzda başvuru yapan altı arkadaşta seçildi bunların ikisi eğitim sen li az biraz dürüst olalım rica ederim.

Avatar
Nurcan Boyraz 2016-02-24 09:56:22

Bizim okulda duyuru yapılmadı bile idare kendine yakın öğretmenleri gizlice kimseye haber vermeden ilçeye bildirmiş. Bu torpiller ne zaman bitecek acaba. Ne zaman gerçekten hakeden insanlar seçilecek. Adalet adalet adalet diyorum

Avatar
teacher 2016-02-23 20:55:12

sendikal bi seçim olduğunu düşünmüyorum.benim sendikam yok ve daha öncede hiç olmadı ama beni seçmişler

Misafir Avatar
:))) hocam 2016-02-24 07:45:55 @teacher

sendikan yoksa... girersiniz diye seçilmişsinizdir belki :)

Beğenmedim! (0)
Avatar
Öğretmen 2016-02-23 21:37:24

Böyle bir ayrım yapılmamış.Hiçbir sendikam yok seçilmişim.Keşke başkaları seçilseydi.Bir sürü evrak işi var.sorumluluğu var ve bana hiçbir faydası yok

Avatar
lazım değil 2016-02-23 22:31:12

Ne başvuru alındı ne de keyfi yapılan görevlendirmede kriterler dikkate alındı.Sendikalar toptan bu işe el atmalı ve MEB bir defa da bir şeyi spekülasyon olmadan halletmeye çabalamalı.Teşekkürler MEB PERSONEL sesimiz oldunuz.

Avatar
Tekin 2016-02-24 07:42:57

teröre bulaşmışlar derhal kamudan men edilmeli. hain düşünceleri ile ortamı germemeli...

Avatar
T.Yüksel 2016-02-24 09:24:55

Bakma ve görme yeteneğini kaybetmiş eğitim-senli yetkililer. Listelere bi bakarsanız danışman öğretmen olarak seçilenlerin daha çok eğitim-sen, eğitim-iş, Türk Eğitim-sen ve Aktif-sen ci olduğunu göreceksin. Sırf muhalefet olsun diye konuşulmaz ama huylu huyundan vazgeçmezmiş

Avatar
Bir dost 2016-02-23 23:10:15

Seçilen öğretmenlerin bakanlığın belirledigi kriterlere hiç bir şekilde uymadıgı ayrıca başvuru icin duyuru yapılmadan keyfi tercihler ile isimlerin belirlendigi gün gibi aşikardır.Ayrıca yapılan uygulama fırsat eşitliğine aykırı olmakla birlikte ögretmenlerin ağzına bir kaşık bal çalmak uzman ve baş öğretmen olunacak vaadleriyle oyalamaktır.Bu uygulama ile uzmanlık ve baş ögretmenlik hayal dahi edilemez.Bu mesele en kısa zamanda çözüme ulaşmalı ögretmenler kendi aralarında seçilmişler ve kenara itilmişler şeklinde sınıflara ayrılmamalı seçim yapılacaksa bile hakeden ve belirtilen kriterlere uygun olanlar görevlendirilmelidir.