banner406
banner396
25 Nisan 2014 Cuma 15:53
Eğitim-Sen Milli Eğitim Bakanlığını ve Bakanı Şikayet Etti
 Açıköğretim Lisesi 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname uyarınca Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü`ne bağlanmış ve norm kadrosu azaltılarak kadrosundaki öğretmenlerin büyük çoğunluğu Yaygın Eğitim Enstitüsü`ne atanmış, çok az bir bölümü ise Açıköğretim Lisesinde görevine devam etmiştir. Bu aşamada Açıköğretim Lisesinin öğretmen norm kadrosu belirlenirken sınıf öğretmenliği ve teknoloji ve tasarım branşlarına yer verilmiş,   norm kadro sayıları kamu yararı ve hizmetin gereklerine uygun tespit edilmemiş ve Açıköğretim Lisesi için belirlenen normlara hizmet puanına göre atama yapılması gerekirken keyfi ve hiçbir kriter gözetilmeksizin atama yapılmıştır. Bu yüzden sendikamız Açıköğretim Lisesinin öğretmen norm kadrosunun tespitine ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı işleminin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açmış, bu davada Ankara 5.idare Mahkemesi 25.11.2013 gün ve E: 2013/1508 sayılı kararıyla yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. 
Anılan mahkeme kararı uyarınca Milli Eğitim Bakanlığı`nın sınıf öğretmenliği ve teknoloji ve tasarım branşlarının Açıköğretim Lisesi öğretmen normundan çıkartması, Açıköğretim Lisesi`nin işlevini yerine getirebileceği sayıda öğretmen norm kadrosu belirlemesi ve belirlenen kadrolara da hizmet puanına göre bu lisede görev yaparken kadrosu Yaygın Eğitim Enstitüsü`ne aktarılan öğretmenler ile halen bu lisede görev yapan öğretmenler içinden hizmet puanı üstünlüğüne göre atama yapması gerekmektedir. Oysa 11.12.2013 tarihinde tebliğ edildiği halde 30 günlük yasal süre içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı bu kararın uygulanması için hiçbir adım atmamıştır. Bu nedenle sendikamız Milli Eğitim Bakanlığı`na 17.2.2014 tarihinde anılan mahkeme kararının uygulanması için ivedi olarak gereğini yapmaları, aksi halde mahkeme kararlarının uygulanmasında birinci derecede sorumluluğu olan Bakan Nabi Avcı, müsteşar ve ilgili diğer yetkililer hakkında yasal işlem başlatılacağına ilişkin yazılı başvuruda bulunmuştur. Söz konusu başvuruya rağmen anılan mahkeme kararının uygulanmamasında ısrar edilmesi üzerine de sendika olarak Bakan Nabi Avcı hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı`na, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin ve İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı`na şikâyette bulunduk.  
Söz konusu şikâyetlerin ardından üyelerimizden aldığımız bilgiye göre anılan mahkeme kararı uyarınca Milli Eğitim Bakanlığı sınıf öğretmenliği ve teknoloji ve tasarım branşlarının Açıköğretim Lisesi öğretmen normundan çıkartılması ve Açık Lise öğretmen kadrolarına hizmet puanına göre bu lisede görev yaparken kadrosu Yaygın Eğitim Enstitüsü`ne aktarılan öğretmenler ile halen bu lisede görev yapan öğretmenler içinden hizmet puanı üstünlüğüne göre atama yapılması için gerekli işlemleri başlatmıştır. Ancak bu karar uyarınca Açıköğretim Lisesinin işlevini yerine getirebileceği sayıda öğretmen norm kadrosu belirlemesi görevini yerine getirmemiştir. Yine Milli Eğitim Bakanlığı kararı yerine getirmek amacıyla gerekli çalışmaları 30 günlük yasal süre geçtikten çok sonra başlatmıştır. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı anılan kararla ilgili hukuksal sorumluluklarını gereği gibi yerine getirmediğinden hukuksal süreç sendikamızca devam ettirilecektir.         
Son Güncelleme: 25.04.2014 15:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.