banner406
banner396
08 Ekim 2013 Salı 00:00
Eğitim Sen: Uzman öğretmenlik davası açmayın

 Uzman öğretmenlikle ilgili açılan davalar çoğunlukla olumlu sonuçlanmakta, hatta olumsuz sonuçlananlar da Danıştay 2. Dairesi tarafından lehe bozulmaktaydı. Yani Danıştay 2. Dairesi; Anayasa mahkemesinin iptal kararı sonrasında tanınan süre içerisinde yasama organının Anayasa Mahkemesi kararına uymak suretiyle bu konuda yeni bir düzenleme yapmadığı, bu durumda, yüksek lisans yapanların, ya da sınav kazandığı halde kontenjan, kıdem nedeniyle uzman öğretmenlik ünvanı alamayan öğretmenlerin, mevcut haliyle Yasada uzman öğretmen olmalarını engelleyen bir kuralın bulunmadığı gerekçesiyle, lehe kararlar vermekteydi.

Ancak bir mahkemenin Danıştay 2. Dairesinin bozma kararına rağmen direnip, davayı reddetmesi üzerine, 2. Temyiz ile konu Danıştay İdari Dava Dairelerine gelmiştir.

Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulunun ekte sunulan kararında; "...sınav kazanmış olma, yüksek lisans veya doktora yapmış olmanın da tek başına atanma kriteri olarak belirlenmesi hukuken olanaklı değildir. Bu nedenle , uzman veya başöğretmenliğe atanma konusunda Anayasa mahkemesi kararı sonrasında oluşan boşluğun yargı içtihadıyla doldurulmaya elverişli olmadığı ve konunun yasa koyucu tarafından yapılacak yasal düzenleme ile açıklığa kavuşturulması gerektiği açıktır.

...uzman öğretmenliğe atanma konusunda Anayasa mahkemesi kararı sonrasında oluşan boşluk nedeniyle konunun yasama organınca yeniden düzenlenmesi ve yasada çerçevesi belirlenmesi halinde başarı sıralamasına ilişkin ölçütlerin alt düzenlemelerde yer alması gerektiğinden, davacın uzman öğretmenliğe atanmamasına ilişkin işlemde sonucu itibariyle hukuka aykırılık bulunmamıştır. " denilmiştir.

Eğitim Sen yaptığı açıklamada, önümüzdeki günlerde Danıştay 2. Dairesinin de artık kararlarını değiştireceğini ve lehe olan kararları, Bakanlığın temyizi ile bozmaya, aleyhe olan kararları da onamaya başlayacağına dikat çekerek, yerel mahkemelerde devam etmekte olan davaların da artık büyük ihtimalle olumsuz sonuçlanacağını belirtti.

Sendika yönetimi bu önemli gelişme nedeniyle, üyelerinin uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik talebi ile yeni dava açmamalarını önerdi
Son Güncelleme: 07.10.2013 23:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.