banner406
banner396
30 Mart 2015 Pazartesi 10:38
Eğitim Sen Yalova Şubesi "Baskılar Bizi Yıldıramaz!" Dedi
 Eğitim Sen Yalova Şubesi, Yalova Valisi`nin ‘özgür kılık-kıyafet ile işyerlerine gitme eylemimize yönelik tutumuna karşı basın açıklaması gerçekleştirdi.
Geçtiğimiz günlerde Yalova Valisi, Yalova Fen Lisesi öğretmenlerinden üyemiz Halil Serkan Öz`e kılık-kıyafet eylemimizi hedefine alarak hakaret etmiş; okul idaresini eylemimize karşı ‘göreve` çağırmıştır. Yalova Eğitim Sen Şubesi, Vali`nin eylemimize ve üyemize yönelik tutumunu yaptığı basın açıklaması ile protesto etti. 

Basın açıklaması metni şöyle:                        

Baskılar ve Soruşturmalar Bizi Yıldıramaz!

Eğitimin ve toplumun, kılık kıyafet uygulamaları üzerinden tek tipleştirilmesine karşı Merkez Yürütme Kurulumuz 7 Ekim 2013 tarihinde ‘özgür kılık kıyafetlerle işyerlerine gidilmesi` eylemliliği kararı almıştır. Bu karar doğrultusunda eylemimiz tüm illerde üyelerimiz tarafından sürdürülmektedir.  Bu eylemliliğimiz hakkında idareciler ve mülki amirler tarafından birçok ilde soruşturma açılmış ve üyelerimize ceza vermeye kalkışılmıştır. Ancak bu soruşturmaları mahkemeye götürerek, verilen cezaların hepsini kaldırdık. Bunca yargı kararı olmasına rağmen sendikamızın bu eylemliliği Yalova Valisi tarafından baskı altına alınmaya çalışılıyor ve soruşturma açılması konusunda idarecilere görüş bildiriliyor. 

Yalova Fen Lisesi`nde çalışan üyemiz Halil Serkan Öz`e, bugün Yalova Valisi tarafından kılık kıyafet eylemliliğimizle ilgili sınıf içerisinde ‘bu saç sakal ne, sen ne biçim öğretmensin, öğrencilerine böyle mi örnek oluyorsun, çık dışarı o sakalını kes, insanlar dışarıda görseler dilenci zannedip para verirler diyerek hakaret edilmiştir. Yalova Valisi, okul idaresine de ‘siz eşekbaşı mısınız burada, yönetemiyorsanız istifa edin` diyerek hakaretlerde bulunmuştur. Daha sonra öğretmenler odasında toplantı yapan Yalova Valisi, kılık kıyafet yönetmeliğini hatırlatarak herkesin buna uyması gerektiğinden bahsetmiş bunun üzerine bir üyemiz ise ‘yönetmeliği biz biliyoruz, zaten amacımız bunun değişmesi ve sesimizi duyurabilmek için eylemdeyiz` demiş. Vali ise yönetmeliği bilerek eylem yapıyorsanız` anarşistsiniz` demiştir. 

Yalova Valisi`ne hatırlatmak isteriz ki Sendikalar, 87 nolu ILO Sözleşmesinin 2 ve 3. maddeleri, Anayasamızın 53/2, 90/5. maddeleri, 657 sayılı Yasanın 22. maddesi uyarınca kamu görevlilerinin çıkarlarını savunmak ve geliştirmek için kurulmuş yasal örgütlerdir. Bu örgütler 87 nolu ILO Sözleşmesinin 3/1. md. ve fıkrası, 151 nolu sözleşmenin 3. maddeleri uyarınca kamu görevlilerinin çıkarlarını savunmak ve geliştirmek amacı ile etkinlikler düzenlemek hakkına sahiptir. 87 nolu sözleşmenin 3/2. maddesi uyarınca kamu otoriteleri bu hakkı sınırlayacak veya bu hakkın yasaya uygun şekilde kullanılmasına engel olacak müdahalede bulunamaz. Sendikal faaliyet kapsamında bulunan eylem etkinlik kararının bu anlamda engellenmesi ve sınırlandırılması, işaret edilen kanun ve anayasal teminat altında olan sendikal faaliyette bulunma hakkını engeller niteliktedir. Söz konusu olan bu tutumun, esasında Türk Ceza Kanunu`nun 118. maddesinde yer alan "Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi" suçuna sebebiyet vereceği de açıktır.

Yalova Valisi`nin bu davranışının, bahsettiğimiz kanunlara aykırı olduğu görülmektedir. Eğitim Sen yapmış olduğu her eylemliliğin arkasında durmuş, kurulduğu günden bugüne dek emek ve demokrasi mücadelesinden hiçbir şekilde taviz vermemiştir. Özgür kılık kıyafetle ilgili hem eylemliliğimiz hem de hukuki mücadelemiz devam edecektir.  Baskılar ve soruşturmalar bizi yıldıramaz, hiçbir üyemiz sahipsiz değildir. Bu olayın da peşini bırakmayacağımızı ve söz konusu olayı adli boyutlara taşıyacağımızı tüm kamuoyuna duyururuz.
Son Güncelleme: 30.03.2015 10:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.