banner406
banner396
12 Ekim 2015 Pazartesi 08:54
Eğitim sendikaları, Ankara’daki katliamı lanetledi!
 SÖZCÜ EĞİTİM- Türkiye dün sabah saat 10:04’te tarihinin en kanlı terör eylemiyle sarsıldı. DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’nin çağrısıyla Ankara’da düzenlenen “barış mitingi” için Ankara’ya giden binlerce insanın toplandığı Ankara Tren Garı kavşağında üç saniye arayla iki şiddetli patlama meydana geldi. Patlamada, aralarında 9 yaşında bir çocuğun da bulunduğu çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetti, çok sayıda vatandaşımız da yaralandı. Patlamalar Türkiye’yi yasa boğdu.
Ankara’da meydana gelen patlamaya ilişkin olarak Çankaya Köşkü’nde açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, 3 günlük yas ilan edildiğini açıkladı.

Eğitim sendikaları, Türkiye’yi yasa boğan terör katliamı sonrası kınama ve baş sağlığı mesajı yayınlayarak terörü lanetledi. Saldırıların faillerinin bir an önce ortaya çıkarılmasını ve yargıya teslim edilmesini istediler.

12-13 EKİM’DE GREVDELER!

Kınama mesajları yanında Tüm Öğretmenler Sendikası (TÖS) ve  Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen), 12-13 Ekim günlerinde iş bıraktıklarını da duyurdular.

“Üzgünüz, Öfkeliyiz, Yastayız ve İsyandayız!” diyen TÖS, ölen canlarımızı anmak, ve katliamı protesto etmek için 12-13 Ekim 2015 günlerinde iş bırakacaklarını açıkladı.

Eğitim-Sen, KESK-DİSK-TMMOB-TTB Acil Eylem Kararları dahilinde 12 Ekim ve 13 Ekim, Pazartesi ve Salı günleri grev eylemi yapılacağını duyurdu. “Barış şehitlerimiz için yaşamı durduruyoruz” diyen Eğitim-Sen de 12-13 Ekim’de grevde olacak.

Eğitim sendikalarının yayınladıkları kınama ve başsağlığı mesajları ise şöyle:

TÜRK EĞİTİM-SEN:  “TERÖRÜN HER TÜRLÜSÜNÜ LANETLİYORUZ”

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk imzalı kınama ve baş sağlığı  mesajında şu ifadelere yer verildi:

“7 Haziran seçimlerinin hemen ardından başlayan ve ülkemizi kaos ve huzursuzluk ortamına sürüklemeyi amaç edinen olaylara bir yenisi de başkent Ankara’da eklenmiştir.
Başkentte Tarihi Tren Garı önünde miting için toplanan yüzlerce vatandaşımızın arasında patlatılan bombalar onlarca vatandaşımızın ölümüne, yüzlercesinin ise yaralanmasına sebep olmuştur. Başkent Ankara’da yaşanan bu patlama bir kez daha terörün etnik köken, çoluk çocuk, kadın erkek ayırmadığını ortaya koymuştur.
Irkı, dili, dini, mezhebi olmayan terör yine birçok canı yakmış, ülkemizi derin bir üzüntüye boğmuştur. Türkiye Kamu-Sen olarak nereden ve kimden gelirse gelsin terörün her türlüsünü bir kez daha lanetliyoruz.
Bu hain saldırıları gerçekleştiren, topraklarımızın bütünlüğüne kastı olan tüm terör faaliyetlerini lanetliyoruz. İnanıyorum ki; ülkemizin milli birlik ve bütünlüğünü bozmak, milletimizin bu coğrafyada huzur ve güven içerisinde yaşamasına engel olmak gibi kirli emelleri olan hiçbir odak başarıya ulaşamayacaktır. Yüce Allah tüm milletimizi korusun. Bu düşüncelerle, ülkemize, milletimize, birliğimize ve huzurumuza yönelen bu cani ve insanlık dışı saldırıyı kınıyor, ölenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.”

TÖS: “ANKARA’DA “EMEK BARIŞ DEMOKRASİ MİTİNGİ’NE” YÖNELİK DÜZENLENEN BOMBALI SALDIRIYI LANETLİYORUZ”

“Ankara’da düzenlenen “Emek Barış Demokrasi Mitingi” alanında gerçekleştirilen ve çok sayıda canımızın hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına neden olan bombalı saldırıyı kınıyoruz.

Bu saldırıyı gerçekleştirenlerin biran önce yakalanıp yargıya teslim edilmesi, bu olayın yaşanmasında ihmali olan Ankara Valisi ve İçişleri Bakanını istifaya davet ediyoruz.

Ülkemizde ve bulunduğumuz coğrafyada yaşanan bu trajedi birçok insanın ölmesine ve yaralanmasına neden olmaktadır. Hala umudumuz şudur ki; er ya da geç bu topraklarda göz yaşının dineceği ve “barışın” kazanacağıdır.

Ankara’da “Emek Barış Demokrasi Mitingi’ne” yönelik düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, sabır ve yaralılara acil şifalar dileriz.”

EĞİTİM-İŞ: “ANKARA’DAKİ BOMBALI SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUZ”

“Ankara’da düzenlenen “Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi” mitingi alanında gerçekleştirilen ve çok sayıda vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden olan bombalı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Terör nereden gelirse gelsin bir insanlık suçudur.

Ülkemiz son dönemde yoğun şiddet olaylarına maruz kalmaktadır. Akan kan ve şiddet olaylarının, siyasal iktidarın “iktidardan uzaklaşma” sürecine denk gelmesi asla bir tesadüf olarak kabul edilemez. Kumpas ve kaos siyasetinin ülkemizi sürüklediği yeri artık herkes görmektedir. Tam da 1 Kasım seçimleri öncesi gerçekleştirilen bu saldırı akıllara 7 Haziran seçimlerinden hemen önce Diyarbakır’da ve 20 Temmuz’da Suruç’ta yaşanan bombalı saldırıları getirmiştir. Bir kez daha ülkede şiddet ve kaos ortamı yaratılmaya çalışılmaktadır. Tüm tarafların, yaratılmak istenen kaos ortamına karşı sağduyulu davranması gerekmektedir. Yaşananlar ülkemizde demokrasiye ve hukuka olan ihtiyacı bir kez daha ortaya koymuştur. Unutulmamalıdır ki, terörden ve kaostan beslenenler elbet bir gün hesap verecektir.

Eğitim-İş olarak hükümete çağrıda bulunuyoruz. Saldırının faillerinin bir an önce ortaya çıkarılmasını, barış içinde, huzurlu, güvenli bir seçim ortamının tesis edilmesini talep ediyoruz. Yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

EĞİTİM-SEN: “ANKARA’DAKİ KATLİAMIN VE ÖLÜMLERİN SİYASİ SORUMLULARI BELLİDİR! LANETLİYORUZ!”

DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’nin çağrısıyla Ankara’da düzenlenen barış mitingi öncesinde kalabalık içinde peş peşe patlatılan bombalar sonucunda onlarca kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce arkadaşımız yaralanmıştır. Barış talebinden rahatsız olan malum güçler yine harekete geçmiş, tek hedefi barış taleplerini haykırmak olan on binlerce insanın içinde bomba patlatarak savaş ve kandan beslendiklerini bir kez daha göstermişlerdir.

Türkiye’nin dört bir yanından gelerek iktidarın savaş politikalarına karşı, “Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi!” diyerek barış talebiyle başlayan yürüyüş sırasında peş peşe iki bomba patlatılmıştır. Patlamanın hemen ardından polisin gaz bombalı saldırısı nedeniyle yaralılara zamanında müdahale edilememiştir. Polisin bu tutumu, katliamı gerçekleştirenlerin amacına ulaşmasına güvenlik güçlerince nasıl göz yumulduğunu açıkça göstermektedir.

Bugün Ankara’da yaşanan vahşi katliamın sorumlularını uzaklarda aramaya gerek yoktur. 7 Haziran seçimleri sonrasında kışkırtıcı ve saldırgan politikalarını sürdüren, her ağızlarını açtıklarında akan kan ve ölümler üzerinden siyaset yaparak “oy avcılığı” yapanlar, katliamın asıl sorumlularıdır.

Ankara’da yaşanan saldırı, emekçilerin barış, demokrasi ve özgürlük taleplerini hedef almıştır. Kendi siyasi ikballeri için yıllardır şiddet ve nefret dilini kullananlar, bugün Türkiye’nin katliamlar tarihine yeni bir katliam daha eklenmesine neden olmuştur.

Eğitim Sen olarak her fırsatta savaş çığırtkanlığı yapanlara karşı, “İnadına barış” diyen barış savunucularını göz göre göre katledenleri ve bu katliamın gerçekleşmesine neden olanları lanetliyoruz. Hepimizin başı sağ olsun!

ANADOLU EĞİTİM SENDİKASI (AES): “10 EKİM ANKARA’NIN KANLI 1 MAYISI OLMASIN!”

“Kuruluşları ve faaliyetleri Anayasal güvence altında olan sivil toplum örgütlerinin “barış, emek ve demokrasi” başlığında düzenlemiş olduğu miting öncesi hain ellerce patlatılan bombalar onlarca insanımızı aramızdan koparmış, yüzden fazla kişi yaralanmıştır. Suruç Katliamından bu yana asker, polis ve sivil kayıplarımız her gün canımızı yakarken, Türkiye’nin Başkentinde yaşanan bu vahşet, güvenlik ve istihbarat zafiyeti açısından ayrıca kaygı vericidir.

Ülkemiz tarihinde bizi kaosa ve antidemokratik dönemlere sürükleyen karanlık olaylardan çıkarılacak dersler hafızamızdayken, bizi provoke edecek toplumsal olaylara karşı duyarlılığa her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Bugün Ankara’da patlayan bombalar, huzura, kardeşliğe ve barışa duyduğumuz özlemi eksiltemez. 10 Ekim vahşeti, Ankara’nın Kanlı 1 Mayısı olmasın diyorsak; karanlıkta kalmamalı, planlayıcıları ve maşaları bulunup yargılanmalıdır. Devletten beklentimiz ve talebimiz budur.

Anadolu Eğitim Sendikası olarak, 10 Ekim Günü Ankara Garı önünde gerçekleşen saldırıyı lanetlerken, hayatını kaybeden yurttaşlarımıza rahmet, yaralılarımıza şifa diliyoruz.”

EĞİTİM-BİR SEN: “LANETLİYORUZ”

“Ankara Tren Garı kavşağında miting için oluşturulan kortejde meydana gelen patlamalarda onlarca kişi hayatını kaybederken, yüzlerce kişi de yaralanmıştır.

Yüzyıllardır üzerinde birlikte kardeşçe yaşadığımız topraklarımıza, birlikte yaşama isteğimize nifak tohumları ekmeye çalışanları lanetliyor, patlamada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu alçakça saldırılar, milletimizin basireti ve sağduyusu sayesinde amacına ulaşamayacak, birlik ve beraberliğimizi yıkmaya yetmeyecektir.

Eğitim-Bir-Sen olarak, milletimize ve birliğimize yönelen canice saldırıları bir kez daha kınıyor, geleceğini kan üzerine kurmuş terör örgütlerini lanetliyor, saldırının faillerinin, azmettiricilerinin bir an önce tespit edilerek, haklarında gerekenin yapılmasını istiyoruz.”

Sözcü
Son Güncelleme: 12.10.2015 08:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.