12 Şubat 2019 Salı 15:32
Eğitimbirsen Başkanı Milli Eğitim Bakanını Eleştirmek İçin Eleştiriyor

Kamudanhaber - Özel Haber

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz hafta yönetici atama yönetmenliğinde değişikliğe gitti ...

Bakanlık yapmış olduğu yönetmelik değişikliği ile İmam Hatip Okulları ve Meslek Liselerine yapılacak yönetici atamalarında meslek dersi öğretmenlerini önceleyen değişikliğe gitti .

Bakanlığın yapmış olduğu bu değişikliğe Kocaeli Eğitimbirsen şube başkanı Şahin YAŞLIK bir açıklama yayınlayarak itiraz etti .

Açıklamasında ; “ Size yüzlerce örnek veririm Meslek Liselerinde başka branşlarda olup ,okulunu çok başarılı şekilde yönetmiş, başarısını kat kat arttırmış ,ürettiği projelerle Türkiye ve Dünya Şampiyonlukları kazanmış başarılı Müdürler ve Müdür Yardımcıları var.Asıl önemli olan Yöneticinin branşı değil ,yöneticinin ne kadar başarılı olduğudur.Bu yönetmenlik maddeleri yöneticileri huzursuz etmiştir.Bürokrat kararlarının istişare edilmeden uygulamaya koyduğu kararların ne kadar sakıncalı olduğunu ve sosyal maliyetlerinin ne kadar çok olduğunu Yeni LGS sisteminde gördük..” dedi.

Eğitimbirsen şube başkanının yönetici atama yönetmelik değişikliği üzerinden Milli Eğitim Bakanlığına yaptığı eleştiri haksız bir eleştiridir . 

Mesleki Eğitim Genel Müdürü ataması ile ilgili eleştirisini de , bu genel müdürlüğe çocuk doktoru atamasının yapıldığı gün yapsaydı , yerinde ve samimi bir eleştiri olarak görür ve takdir ederdik .

Milli Eğitim Bakanlığının yapmış olduğu yönetici  atama yönetmeliği değişikliğine en büyük desteği Eğitimbirsen’in vermesi gerekir .

Şöyleki ; İmam Hatip ortaokullarına ve Liselerine müdür olarak atanacak kişinin Kuran-ı Kerim , Mesleki Arapça , Fıkıh , Tefsir , Hadis , Akaid, Kelam ,Siyer gibi meslek derslerini bilen İlahiyat kökenli bir öğretmenin mi Okul müdürü olarak atanmasını istersiniz yoksa torpili bulup beden eğitimi , müzik , felsefe mezunu bir öğretmenin mi Okul müdürü olarak atanmasını istersiniz ...

Meslek Liselerinde de durum farklı değildir .

Meslek liselerine öncelikli olarak meslek dersi öğretmenlerinin atanmasının ne zararı olabilir ?

Sayın Cumhurbaşkanı’nın da özellikle İmam Hatip okullarına yapılacak yönetici atamalarında hassas davranılması gerektiği yönünde talimatı olduğu bilgisine sahibiz...

Bu konuda Din Öğretimi Genel Müdürümüz Nazif YILMAZ’ın da bu okullara yapılacak Okul müdürü atamalarında ki hassasiyeti ve öncelikli olarak meslek dersi öğretmenlerinin atanmasını istediğini biliyoruz .

Eğitimbirsen şube başkanına yalnızca bir örnek verelim .

Geçtiğimiz yıl Ankara’nın Çankaya ilçesinde temeli atılan gözde bir İmam Hatip Lisesine meslek dersi öğretmeni olmamasına rağmen , meyhanelerden çıkmayan bir öğretmen kurucu müdür olarak görevlendirildi . 

Sendika itiraz edecekse bu görevlendirmeye yüksek sesle itiraz edip , İmam Hatip okullarına seçilecek okul müdürlerinin öncelikli olarak meslek dersi öğretmenlerinden seçilmesini talep eder ve bu atamalarda çok hassas davranılmasını isterdi .

Bundan sonraki süreçte yapılacak sınav esaslı atamalarda; sınavı kazanan Rehberlik , Felsefe bölümü gibi alan dışı ve İmam Hatiplerle uzaktan yakından alakası olmayan kişilerin atanmasının önünü kapatan bu yönetmeliğin en büyük destekçisi Eğitimbirsen olmalıdır .

Örneğin ; İstanbul Kartal İmam Hatip Lisesi ya da Ankara Tevfik İleri İmam Hatip Lisesine , branşı resim , müzik , felsefe olan bir öğretmenin mi Okul müdürü olarak atanması uygundur yoksa meslek dersi öğretmeninin mi ?

Sendika Başkanı elini vicdanına koyarak bu soruya samimi olarak cevap vermelidir .

Sonuç olarak ; Milli Eğitim Bakanlığının yönetici atama konusunda yaptığı değişiklik çok yerindedir . Bundan sonraki süreçte sınav esaslı yönetici atamalarının yapılacağı da göz önüne alındığında , bu yönetmelik değişikliğini yapan ve İmam Hatip Okulları ve Meslek Liselerine , meslek dersi öğretmenlerin yönetici olmasının önünü açan Bakan Ziya SELÇUK’u tebrik ediyoruz .

Milli Eğitim Bakanı’nın İmam Hatipler konusunda gösterdiği bu hassasiyete destek vermesini beklediğimiz Eğitimbirsen’in şube başkanının açıklamasını çok talihsiz ve samimiyetsiz buluyoruz .

Bu açıklamanın sadece Milli Eğitim Bakanını eleştirmek için eleştirmek ve gündeme gelmek için yapılmış , içi boş ve tutarsız bir açıklama olduğunu düşünüyoruz .

www.kamudanhaber.net

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.