banner406
banner396
29 Haziran 2016 Çarşamba 18:33
Eğitimde Huzuru Bozan Uygulama Derhal Kaldırılmalıdır
 Öğretmen performans değerlendirmesi; 17.04.2015 tarihli ve 29329 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin Değerlendirme ölçütleri başlıklı 54. maddesindeki,

Öğretmen performans değerlendirmesi; 17.04.2015 tarihli ve 29329 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin Değerlendirme ölçütleri başlıklı 54. maddesindeki,

“(1) Bu Yönetmelik kapsamında, Bakanlığa bağlı her derece ve türden eğitim kurumunda görev yapan ve adaylık sürecini tamamlamış olan öğretmenlerin başarı, verimlilik ve gayretlerini ölçmek üzere her ders yılı sonunda, görev yaptığı eğitim kurumunun müdürü tarafından değerlendirmesi yapılır.
(2) Değerlendirme ölçütleri olarak Ek-3’te yer alan Form esas alınır. Değerlendirmeler ders yılı bitiminden itibaren bir ay içinde, MEBBİS üzerinde oluşturulacak modül üzerinden gerçekleştirilir.
(3) Bu madde kapsamındaki değerlendirmelerin Bakanlıkça duyurulacak usul ve esaslar çerçevesinde, zamanında, nesnel ve tarafsız şekilde yürütülmesinden ilgili il millî eğitim müdürü sorumludur.
(4) Bu değerlendirmeler öğretmenlere başarı belgesi verilmesinde dikkate alınır.
(5) Değerlendirmelerin yapılmasına ilişkin ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye ve uygulamayı yönlendirmeye Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü yetkilidir.” hükümlerine göre yapılmaktadır.

Aktif Eğitimciler Sendikası olarak; bu maddenin iptali için 24.04.2016 tarihinde Danıştay’a dava açmış ve maddenin kaldırılması için de 28.04.2016 tarihinde bakanlığa resmi yazı yazmıştık. Danıştay’daki dava hala devam etmektedir.

Öğretmen performans değerlendirmesine sendika olarak şiddetle karşı olduğumuzu hem bakanlığa yazdığımız yazıda hem de mahkemeye verdiğimiz dava dilekçemizde de gerekçeleriyle birlikte belirttik:


Öğretmenlerin sadece başarı belgesi verilecek personeli belirlemek üzere tamamına yakını siyasi-sendikal kriterlere göre atanmış ve çoğu halen kendisini müdür yapanlara siyasi-sendikal bedel ödeyen okul müdürlerinin sübjektif değerlendirmelerine mahkum edilmesi okul ve kurumlarda çalışma barışını bozacak, öğretmenlerin bir kısım kurum yöneticilerinin baskısına maruz kalmalarına sebep olacaktır.
Ayrıca sadece başarı belgesi için yapıldığı iddia edilen bu değerlendirmelerin ileride –hafta sonu kurslarında görev alanlara ek puan verilmesi gibi.- disiplin işlemleri, hizmet puanı hesaplaması, yöneticilik değerlendirmeleri vb. önemli konularda da kullanılarak pek çok kişiyi mağdur etmesi söz konusudur.


Okul müdürlerinin disiplin amiri sıfatıyla sahip oldukları yetkilere yenilerinin eklenmesi öğretmen ve öğrencilerimizin beklediği demokratik okul yönetimlerinin oluşmasını geciktirecek, çalışanları mutsuz ve huzursuz edecektir.


Bu nedenle okul müdürlerince personelin başarı, verimlilik ve gayretlerini ölçmek kılıfıyla yapılan eğitimde huzuru bozma planı derhal yönetmelikten çıkartılmalıdır.

Ayrıca bakanlıktan ve mahkemeden, performans değerlendirmesinde kullanılan Ek-3 formunun da birçok maddesinin iptal edilmesini gerekçeleriyle birlikte talep ettik:


Ek-3 Formu içinde barındırdığı kriterlerin objektiflikten uzak olması nedeniyle öğretmen performansını değerlendirmekten öte, aday öğretmenlerin keyfi değerlendirmelerine zemin hazırlayacak biçimde düzenlenmiştir. Zira formda yer alan;
A1-4,
A2-6,7,8,9,10,
A3-11,12,13,14,15,
A5-21,22,23,24,25
A9-42,43,44,45,4
A10-46,47,48,49,50


maddeleri değerlendiricilerin somut belgeye dayalı olarak değerlendiremeyecekleri hususlar olup keyfiliklerin bu denli yoğun olduğu bir dönemde uygulanmak istenmesi son derece manidardır. Burada “bu formu kullanacak tüm değerlendiriciler haksızlık yapacaktır” demek doğru olmamakla birlikte “bu değerlendirme formuna bağlı olarak haksızlıklar yaşanabilir ve hatta yaşanacaktır” demek isabetli bir değerlendirme olacaktır.

Öğretmen performans değerlendirmesinde sendika olarak yasal ve hukuki açıdan konunun takipçisi olduğumuzu belirtmek isteriz. Bu uygulamada haksız ve adaletsiz yaklaşımlar sonucu öğretmenlere düşük puan verilebilir. 

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki performans değerlendirme sonuçları, ödül açısından başarı belgesi verilmesine esas alınırken düşük puan verilmesi halinde (gelecek yıllarda uygulanması muhtemel olmakla birlikte) şu an için herhangi bir müeyyide öngörülmemektedir.

Yönetmelikte “nesnel ve tarafsız şekilde yürütülmesi” gerektiği belirtilmesine rağmen somut bilgi ve belgelere dayanmadan sübjektif olarak düşük puan verilen üyelerimizin çıkması halinde değerlendirme sonucuna itiraz edilebilmektedir.

İtiraz dilekçesine Hukuk menüsündeki örnek dilekçelerden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yatarak maaş alanlar ifşa edildi 2016-06-29 22:55:52

Yatanlar, derse geç girenler, nöbet tutmayanlar, okula hiç katkısı olmayanlar...neden rahatsız oldunuz ?

Avatar
adalet 2016-06-30 01:45:18

sizin atadığınız müdürler çok adaletli olduğundan sorun yok. bir tek onlar değerlendirilmesin fazlasıyla yeter.

Avatar
Eşitlik yok malesef 2016-06-30 03:45:34

Yakakalara hayırlı olsun müdürlerimiz ne kadar da uzmanmış ki beden dilini bile değerlendirebiliyor yazık 80 öğretmenli bir okulda beni ne kadar görmüşki!!!! hakkaniyet adalet sıfır