banner406
banner396
19 Eylül 2013 Perşembe 21:46
ELİF KISA'NIN YANINDAYIZ
 GENEL BAŞKAN İSMAİL KONCUK, BAŞÖRTÜSÜ SEBEBİYLE HAKSIZLIĞA UĞRAYAN TÜRKÇE ÖĞRETMENİ ELİF KISA'NIN YANINDAYIZ DEDİ.

Ayvalık'ta görev yapan, sendikamız üyesi, Türkçe öğretmeni olan Elif Kısa'nın, okula  başörtüsü ile gelmesi bazı çevreleri rahatsız etmiş görünmektedir. Yıllardır tartışılan başörtüsü konusunun, bu olay sebebiyle gündeme getirilmesi, Elif Kısa’ya yönelik yalan yanlış açıklamalar yapılması, olayın insan hakkı temelinde değil, siyasi bir alana çekilmesi kabul edilemez.

Türk Eğitim Sen, okullarımızda yaşanan başörtüsü zulmünün, ortadan kaldırılmasından yanadır, bu sebeple geçen dönem Merkez Yönetim Kurulumuz tarafından alınan bir kararla, isteyen üyemizin başörtüsü ile okullara gitmesi konusunda eylem kararı alınmıştır. Üyemiz Eli Kısa gibi, pek çok üyemiz alınan bu karar gereği ,geçen yıldan buyana okullarına başörtüsü ile gitmektedir. Bu durumda olan öğretmenlerimizin uğrayacağı, bir soruşturma vb. durumda Türk Eğitim Sen olarak her türlü hukuki desteği vereceğimizi de açıklamıştık.

Biz, üyelerimizin kendi hür iradeleri ile vereceği, insan hakkı temelli, her davranışının yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Bu sebeple,  üyelerimiz arasında başörtülü de, başı açık olan da vardır. Bizim için, toplumsal ahlaki sınırlarımız içinde, kendi iradeleri ile istedikleri şekilde giyinmeleri en temel insan hakkıdır.

Başörtüsünü yıllardır tartışıyoruz, bu tartışma yıllar içerisinde ülkemizde kamplaşmalara sebep olurken, milletimizin boş tartışmalarla, zaman ve enerji kaybına sebep olmuştur. Bir kısım siyasal partiler başörtüsü üzerinden propaganda ile, hiç te hak etmedikleri konuma gelirken, karşı duranlar da başka mevziler kazanma yolunu seçmiş, başörtüsü gerek savunanlar, gerekse karşı duranlar bakımından, siyasal bir nemalanma alanı olarak görülmüştür. Anlaşılan odur ki, taraflar, problemi çözmek bir yana, problemin devamından yanadır. Başörtüsünün siyasal istismar alanı olarak kullanılması daha karlı gelmektedir.

Bütün bu tartışmalar arasında, işinden, okulundan atılarak, zulme ve büyük bir haksızlığa uğramış insanlar hiç düşünülmemektedir. Bir yandan kadın haklarından bahsederken, diğer yandan, sadece başörtüsü yasağı sebebiyle, çalışma hayatı dışına atılan, evine hapsedilen kadını kimse görmemektedir.

Şerife bacıları, Kara Fatmaları, Nene Hatunları, Halime Çavuşları, Halide Edipleri yetiştiren bu millet, elbette kadınlarına sahip çıkmayı da bilecektir. Hem de başörtülü, baş örtüsüz ayrımına girmeden, sadece Türk kadını olduğu gerçeğinden yola çıkarak, kadınlarımızın, bir elmanın diğer yarısı olduğunun şuurunda olarak.

Bir takım sendikalar, ne adına hareket ettiği bilinmez, güya Atatürkçülük adına, başörtülü kadınlarımızı hakir görmekte, suçlamaktan çekinmemektedir. Türk Eğitim Sen’in tüm mensupları, ister başörtülü ister başı açık tüm bayan üyeleri ya da erkek üyeleri  bilaistisna Atatürkçüdür. Biz Atatürkçülüğü halkla birlikte olmak, milletin değerlerine saldırmak değil, milletle beraber yürümek olduğunu biliyoruz.

Bu sendikalar, bu milletin değerlerine saldırmanın bu millete maliyetinin neler olduğunu göremeyecek kadar kör ve sağırdırlar. Güya, modernizm adına hareket edenler, modern olmanın kabukta değil, içte olduğunu göremeyecek kadar, çağdışı kalmış kafalardır. Başörtüsünün, hem siyasal hem de sendikal alanda kullanılmaya çalışılmasından çıkacak sonucu göremeyen, cüce beyinlere, siyasal anlayışı ne olursa olsun hiç kimse prim vermemelidir.

Türk Eğitim Sen, kadınlarımızın yaşadığı başörtüsü zulmünün artık , son bulmasından yanadır. Buradan, Siyasi iktidara sesleniyorum, başörtüsü konusunu sözde demokratikleşme paketine koyarak, tartışmalı konular arasında tekrar boğmayınız, gelin Devlet Memurları Kılıl Kıyafet Yönetmeliğini bir an önce değiştirerek, bu zulme ve gereksiz tartışmaya bir son veriniz, tabi birazcık samimiyetiniz varsa.

Bütün bu sebeplerle, Ayvalık’ta Başörtüsü ile okuluna giden, Türkçe öğretmeni, sendika üyemiz Elif Kısa’nın sonuna kadar yanındayız. İnsanlıktan, insan haklarından yana olan herkesi de, siyasi görüşü, sendikası ne olursa olsun  Elif Kısa’nın yanında olmaya davet ediyorum.

Son Güncelleme: 19.09.2013 21:58
Anahtar Kelimeler:
ELİF KISANIN YANINDAYIZ
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
erkek öğretmenlere özgürlük 2013-09-19 23:08:17

hep bayanlar hep başörtüsü kardeşim nedir bu ayrımcılık.. erkek öğretmenlerde serbest kıyafet olsun, her gün yüzünü jiletle kesmesin. biraz bizi de düşünün ayıp yanii

Avatar
öğretmen 2013-09-19 23:08:34

sonuna kadar elif arkadaşımızın yanındayız yeter artık bu zulum

Avatar
ali 2013-09-20 00:05:52

bu başörtüsü yani bu şekilde giyinen birine siz çocuğunuzu verirseniz eyvallah başörtüsüne ben de karşı değilim ama bu resmen kara çarşaf

Avatar
deli 2013-09-20 02:21:36

eğitimin temel amacı ortak değerlere sahip, bilinçli ve düşünen bireyler yetiştirmektir. kendi ideolojilerimizi eğitime yansıtırsak eğitimi de devleti de dinamitlemiş oluruz. o zaman birisi şortla diğeri şalvarla bir başkası da mini etekle gelsin. tartışmamız gereken şeyler bunlar değil. öğretmen olmuş birisi nasıl giyineceğine elbette kendisi karar verebilir. ancak abartıya kaçan ve bir simgeye dönüşmüş kıyafetlere izin verilemez. bu ülkenin ve çocuklarının geleceğini düşünen herkesin bu rezalete karşı çıkması gerekir.

Avatar
SHAH SHAHAN 2013-09-20 08:23:39

senin sari giydiğine karışıyormuyuz ister kara giyer iste (siyah) karişmayin artik insanlarin giysilerine

Avatar
ali öğretmen 2013-09-20 11:02:48

elif öğretmenin yanındayız. ismail koncuk'a teşekkürler.destegini çekme baskanım. mhp ye benzeme.

Avatar
atanamayan 2013-09-20 12:09:03

koyun can derdinde kasap et derdin de ben atanma derdindeyim bırakın insanları birbirimize düşman ettiler siyaset olmaz olsun

Avatar
adam gibi..... 2013-09-20 13:51:22

adam gibi sendika, adam gibi başkan işte bu. sen haksızlığa uğrayanların yanında dur, bizde senin yanındayız başkan.