15 Haziran 2015 Pazartesi 13:52
Halk Eğitim MTSK’da Öğretmenlerden Zorunlu Bağış Adı Altında Para topladığını İtiraf Etti

  Motorlu Taşıtlar Sınav Sorumlusu Kursu için başvurular alınırken Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından banka hesabına yatırılması istenen paranın bağış olduğu söylenmediği için bazı öğretmenlerin de dekontlarına “MTSK kurs ücreti” ibaresi yazdırdığını hatırlatan KAYATEMUR, bunun bağış olarak toplandığını iddia eden Halk Eğitim Müdürlüğünün kursa devam etmeyenlere yatırılan 100’er TL paraların hangi gerekçe ile öğretmenlere geri iade edildiğini sordu.Ayrıca AES Milas Temsilcisi KAYATEMÜR “kursa devam eden tüm kursiyerler aynı miktarda katkıda bulunmuşlardır” ifadesinin  kurs ücreti için kursiyerlerden bağış adı altında zorunlu olarak para toplandığının kanıtı olduğunu söyledi ve kursa başvuran öğretmenlerin tamamının aynı miktarda(100 TL) parayı bankaya yatırabilme başarılarının bir izahının olmadığının altını çizdi.

Anadolu Eğitim Sendikası Milas Temsilcisi Hakan KAYATEMÜR  basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 
HALK EĞİTİM KURSİYERLERDEN ZORUNLU BAĞIŞ TOPLADIĞINI KABUL ETTİ

    Motorlu taşıtlar sınav sorumlusu kursiyerlerinden alınan 100 lira ücret ile ilgili Anadolu eğitim sendikası olarak ilçe milli eğitim müdürlüğüne verdiğimiz dilekçeye halk eğitim müdürlüğü tarafından verilen cevapta bu ücretlerin (katkıların) kursiyerler tarafından “ kendi istekleriyle yapıldığı” ve kursiyerlerin tamamının bu katkıyı (yani bağışı) aynı miktarda yapmayı başarabildikleri belirtilmiştir.

    Motorlu taşıtlar sınav sorumlusu yetiştirme kursu başvuruları alınırken halk eğitim müdürlüğü tarafından hesaba yatırılması istenen(!) ücretin bağış olduğu kursiyerlere söylenmemiş ve bu ücreti bankaya yatıran bazı kursiyerler dekontlarına kurs ücreti ibaresini yazdırmışlardır. Çünkü okullara gönderilmiş olan ve başvuru şartlarının yazılı olduğu resmi yazıda 100 tl para şartı olmamasına rağmen Halk eğitim müdürlüğüne gelen kursiyerlere bunun gönüllük esasına dayalı olduğu söylenmemiş aksine ellerine verilen yönergede belirtilen hesaba paranın yatırılması istenmiştir.
Kesinlikle halk eğitim müdürlüğünün cevap yazısındaki gibi kursiyerler istekleri ile bu parayı (katkıyı) vermemişlerdir. Ellerine verilen yönergeyle bu paranın kurs ücreti olduğu algısı oluşturulmuş ve zorunlu olarak kursiyerler bu parayı ödemiştir.  O yüzden bazı adaylar bankaya ücreti yatırırken MTSK kurs ücreti ibaresiyle parayı yatırmışlardır.

   Cevapta bulunan “ kursa devam eden tüm kursiyerler aynı miktarda katkıda bulunmuşlardır” ifadesi, kurs ücreti için kursiyerlerden bağış adı altında zorunlu olarak para toplandığının kanıtıdır. Çünkü halk eğitim müdürlüğünün söylediği gibi kursa devam edenlerden bu para toplanmış; kursa devam etmeyenlerin ödediği ücretler geri iade edilmiştir. Eğer bu bir bağış ise devam etmeyenlerin bağışları hangi gerekçeler ile geri verilmiştir. Buna mukabil kursa devam edipte verdikleri parayı geri isteyen kursiyerlere de yatırdıkları paraların iade edilmesi gerekir.  Aksi takdir de bu olay toplanan ücretlerin bağış değil de zorunlu kurs ücreti olarak toplandığını kanıtlar.

    Kısacası Halk eğitim müdürlüğü kursu bırakanlara paralarını geri ödediği gibi, kursa devam eden kursiyerlere paralarını iade etmeleri gerekir. Bu durumun her türlü idari sorumluluğu halk eğitim ve bağlı olduğu milli eğitim müdürlüğündedir.


                                                                     Hakan KAYATEMÜR
                                                                                                                               Anadolu Eğitim Sendikası                                                                                                                               Milas Temsilcisi

BANKAYA YATIRILAN KURS ÜCRETİ DEKONTU;

 HALK EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNÜN RESMİ YAZIDA OLMAYAN PARANIN KURSİYERLERDEN TOPLADIĞINI İTİRAF EDEN RESMİ YAZI; 

HALK EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDE ÖĞRETMENLERE VERİLEN YÖNERGE;
GAZETEKAMU.COM
 

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 13.06.2015 22:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
derdo 2015-06-13 22:50:22

yeterince lan artık bezdik

Avatar
haydar 2015-06-14 11:24:03

ağrı patnos da adamlar 150 lira topladı. zehir zıkkım olsun

Avatar
hasan 2015-06-13 22:55:56

kahramanmaraş halk eğitim de topladı mtsk için

Avatar
tokatlı öğretmen 2015-06-13 23:14:08

2 yıl kadar önce tokat halk eğitim müdürlüğü de ziraat bankasına aynı kurs için bağış yaptırdı. araştırılsın...

Avatar
Giz 2015-06-15 14:37:39

2013 kasım ayında kestel mem de 150 tl topladi...

Avatar
GİZ 2015-06-15 15:03:17

kestel mem deği̇l, kestel hem' di̇r, yanliş yazdim.

Avatar
yönetici 2015-06-15 15:33:31

aile birlğine aktarmış yememiş içmemiş sn müfttşlerin denetimindedir ey sendika yetkilisi bilmeniz gerekir

Avatar
Mert 2015-06-16 00:51:32

Erzurum palandoken halk egitim de secim kursu duzenledi giderler icin 5 tl topladi.makbuz kesmeye bile gerek duymadi