16 Aralık 2014 Salı 11:28
İSMAİL KONCUK YARGI KARARLARI HAKKINDA KONUŞTU
 Bilindiği üzere şube müdürlüğü problemi devam etmektedir.Türk Eğitim Sen hem Çerçeve yönetmeliği hem de buna bağlı olarak çıkarılan MEB yönetmeliğinin yürütmesini durdurmuştur. Bu yargı kararları, sadece sözlü puanla atama yapılamayacağı, yazılı ve sözlü notlarının ortalamasının alınması ile ilgiliydi.

Esasen, yönetmeliğin yürütmesinin durdurulması, yapılan tüm atamaların da iptalini gerektirmekteydi, ama MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, atamaların iptalini bir gurur konusu haline getirmiştir. Yargı kararını uygulamayan, Yusuf Tekin’le yaptığım telefon görüşmesinde, yargı kararının atamaların iptalini gerektirmediğini açıkça savunmuştur. Afyon ilinde yaptığı bir konuşmada ise, yargı atamaları iptal etse de B planımız var, diyen de, Müsteşar Yusuf Tekin’dir.

Sayın Tekin’in, B planının ne olduğu da anlaşılmıştır. Yusuf Tekin bir kanun teklifi verilmesini sağlamış, çıkarılmak istenilen kanunla yargı kararı bypass edilmeye çalışılmış, ancak, girişimlerimiz sonucunda teklif kanunlaşmamıştır. Bu son durum, Yusuf Tekin’in son hamlesini de boşa çıkarmıştır.

Yusuf Tekin’le ilgili yargı kararını uygulamamaktan suç duyurusunda bulunulmuş, ancak şu ana kadar MEB, soruşturma açılmasına ne olumlu ne de olumsuz karar vermiştir. Karar ne olursa olsun, gereken sendikamız tarafından yapılacaktır.  

Yusuf Tekin’in ısrarla atamaları iptal etmemesi sonucunda, Türk Eğitim Sen, tüm atamaların iptali için de ayrı bir dava açmak zorunda kalmış ve açılan bu dava da kazanılmıştır. Ankara 17. İdare Mahkemesi tüm şube müdürlüğü atamalarının iptaline karar vermiştir. Bu karar sonrasında MEB’in ve Sayın Müsteşar’ın kaçacak yeri sığınacak gerekçesi kalmamıştır.

MEB bu karar sonrasında, tüm atamaları iptal etmek ve aritmetik ortalamaları esas alarak, yeni tercih hakkı da vererek yeni atama yapmak zorundadır. İşte tam bu noktada, aritmetik ortalama dahi alınsa, bu yeni durumun sadece 381 kişiyi etkileyeceği, diğer atamaların etkilenmeyeceği haberleri yayılmaktadır. Bu haberin kaynağı ise malum sendikadır. Bildiğiniz üzere malum sendika, bir çoğu kendi üyeleri olan şube müdürlerini tamamen sahipsiz bırakmıştır. Bir sendikanın, yargı kararlarını uygulamanız lazım, demek yerine, başka haberler yaymaya çalışması, kelimenin tam anlamıyla, utanılacak bir yaklaşımdır. Tabi utanacak yüzleri varsa.

MEB, Sayın Müsteşar ve tüm ilgili bürokratlar şunu bilmelidir, Türk Eğitim Sen olarak, yargı kararının uygulanması ve tüm atamaların iptali gerekmektedir.1709 atamanın tamamı iptal edilecek, aritmetik ortalamalar doğrultusunda, yeni tercih hakkı da verilerek, atamalar sil baştan yapılacaktır. Çözüm budur, yargı kararı da bu doğrultudadır. Aksi bir uygulama yapılması halinde, bu uygulamaya imza atanları tüm kamuya deşifre edecek, her türlü hukuki yolu takip edeceğiz.

Sayın Nabi Avcı’da, bu konuda yaptığı açıklamada atamaların yeniden yapılacağını ifade etmiştir. Yargı kararını uygulattırmayanlar, Bakan Avcı’yı da zor durumda bırakmakta, Bakan Sayın Avcı sürekli tartışılan, yargı kararlarını uygulamayan bir Bakan konumuna düşürülmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı, kimsenin komplekslerini tatmin yeri değildir. Diktatör kafalılara, MEB’in de Türk milli eğitiminin de ihtiyacı yoktur. Konuyu yakından takip ediyoruZ
(turkegitimsen.org)

Son Güncelleme: 16.12.2014 11:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kadriye 2014-12-16 12:08:40

eğitim bir sen haksızlıkların hukuksuzların sendikası olmuştur. yılardır üyesi olduğum halde bana ve benim gibi binlerce üyesine yapılan bu haksız uygulamaya ses çıkarmamıştır. elbet bunun hesabını vereceksiniz.

Avatar
MUSTAFAKUKUL 2014-12-16 13:14:24

hi̇zmetli̇ler meur ni̇çi̇n sayiliyor i̇şçi̇li̇k yapani memur sayan hangi̇ kafalar bi̇zi̇ i̇dare edebi̇li̇r

Avatar
ATANAN ŞUBE MÜDÜRÜ 2014-12-16 13:20:27

tşk.sayın başkanım.bu haktan yana duruşunuz ve mazlumun yanında durmanız takdirle biz şube müdürleri tarafından karşılanmaktadır.yalaka sendikaya kapak olsun.

Avatar
GENÇ 2014-12-16 13:49:39

teşekkür ederiz büyük başkan. sizin gibi hukuka sahip çikan ve hak arayan başkanlara herzaman şükran borçluyuz.

Avatar
ebs 2014-12-16 14:05:00

bir ebs li, olarak gizli saklı bir şekilde sayın başkanı takip ediyorum. allah yar ve yardımcınız olsun biz her şeyin farkındayız

Avatar
ali 2014-12-16 14:12:51

kesinlikle kendi sendikamdan istifa edip türk egitim sen e üye olacağım.

Avatar
MEB'DE ÇİFTELLİ ÇALIYOR. 2014-12-16 15:28:00

meb'de bakan bir telden, müsteşar başka bir telden çalıyor. yani meb'de çifte telli çalıyor.

Avatar
şube müdür 2014-12-16 15:42:57

eğitim bir senli olarak başkana teşekkürler.hakkın ve haklının yanında.susanlara yazılar olsun.