banner406
banner396
06 Aralık 2012 Perşembe 18:38
İsmail Koncuk'un Alan Değişikliği İle İlgili Açıklamaları

Sayın Bakan, özür grubu tayinlerinde yaptıklarınız, emin olun Türk eğitim tarihinde bir leke olarak yerini aldı. Oluşturduğunuz köhne eğitim sistemi öğretmenin mutsuz olması sonucunu doğurmuştur. En tabi insan hakkı olan aile bütünlüğünü dahi görmezden gelen bir anlayışla, il emrini, ilçe emrini kaldırdınız, öğrenim özrünü özür grubu içinden çıkardınız. Yılda iki kere yapılan özür tayinlerini, bir defa ile sınırladınız.

Bunlarla da yetinmeyerek, tam bir zulüm örneği sergileyerek, öğretmeni uzmanlaştığı alan dışına attınız, hatta öğretmenlik mesleği dışına çıkararak memur olarak atadınız. Sayın Bakan, bunlar yaşadıklarımız, acı veren, eğitim öğretim metodlarıyla asla uyuşmayan akla zarar uygulamalarınızdı. Bir çok öğretmenin önümüzdeki yıllarda da, yeni sistem ve iş bilmez bazı bürokratlarınızın uygulamaları ile yeni sıkıntılarla  karşı karşıya kalacağı, pek çok öğretmen normunun yeniden şekillenmesi sebebiyle mağdur olacakları açıktır.

Sayın Dinçer, burada ana konumuz, zorla alan değiştirmek zorunda kalan binlerce öğretmenin yaşadığı sıkıntılardır. Gerçekten isteyerek alan değiştirenleri istisna tutuyor, ancak, sadece aile bütünlüğünü sağlamak için, alan değiştirmek, yan alanına geçmek zorunda bırakılan binlerce öğretmenimizin yaşadığı drama dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sendikamızı arayan, yüzlerce alan değiştiren öğretmen, mutsuz olduğunu, bir çoğu, yan alanını başaramadığını, öğrenci ve branş öğretmeni arkadaşlarına mahcup olduklarını faydalı olmak istediklerini ifade etmektedirler.

Sayın Bakan, bakanlığa geldiğiniz günlerde öğretmen yetiştirme konusunda ciddi çalışmalar yapacağınızı söylediniz, ancak, bu uygulamanızla binlerce, yetişmiş, alanında son derece başarılı olan öğretmeni, uzman olmadıklara alanlara geçmeye zorladınız. Bu iki açıklama birbiri ile taban tabana tezattır.

Yaşanılan bu problem, eğitim öğretimimiz için acilen düzeltilmelidir. Dünyanın hiçbir ülkesinde benzeri bir uygulamanın olması mümkün değildir. Bir problemi çözmek için, daha kompleks problemler yaratmak size yakışmamaktadır. Burada yapılması gereken, alınması gereken tedbir bellidir. Eğitim öğretimle yakından uzaktan ilişkisi olmayan pek çok insan dahi, bu yaptığınızı anlamlandıramamaktadır. O halde, Milli Eğitim Bakanı olarak yapmanız gereken, zorla alan değiştirmek zorunda kalan, memurluk kadrolarına geçmeyi kabul etmiş bu mağdur öğretmenlere, isteklerine bağlı olarak uzman oldukları alana tekrar dönebilme hakkı, iş işten geçmeden, telafisi mümkün olmayan olaylar yaşanmadan, verilmelidir.

Böylesine önemli bir problemi çözmek, yaptığı hatadan dönmek insanı küçültmez, tam tersine büyütür. Biz Türk Eğitim Sen olarak, bu tavrınızı takdirle karşılayacak, bir yanlıştan dönmenin büyük bir erdem olduğunu her platformda ifade edeceğiz. Bu vahim yanlıştan dönmeyi, bir gurur yapmayacağınıza inanmak ve çözüm iradesini ortaya koyduğunuzu görmek istiyoruz. Unutmamak gerekir ki, öğretmen başarısı eğitim öğretimin temel anahtarıdır. Öğretmeni kazanmadan, eğitim öğretim davasında başarılı olmak imkansızdır. Sorumluluk ve karar sizindir.

TÜRK EĞİTİM SEN GENEL MERKEZİ

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 06.12.2012 18:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
alan değişikliği iptal 2012-12-06 20:51:56

bu yanlıştan bir an önce dönülmelidir geleceğimiz yarınlarımız için...

Avatar
alan değişikliği 2012-12-06 20:25:12

alan değişikliği hak ihlalidir.zulümdür.insanlık suçudur.bunu kararda imzası olanın öteki dünyada iki yakası bir araya gelmez!!!

Avatar
sınıf öğrermeni 2012-12-06 20:50:33

alanıma geri dönmek istiyorum 12 yıllık deneyimim bir gecede silindi.bilmediğim bir alanda sıfırdan başladım.kendi alanımda daha başarılıyım bilmediğim bir alanda ne kadar verimli olurum. çocuğunuz matematik dersine matematik öğretmenini mi yoksa sınıf öğretmenini mi girsin istersiniz?

Avatar
geri dönüş hakkı verilmeliii 2012-12-06 20:54:45

tes teşekkürler konuyla yakından ilgilendikleri için. alanlarımızı isteyerek değiştirmedik. il emri olsaydı şimdi kendi alanımda çalışıyor olacaktım çalışma şevkim kırıldı mutsuz huzursuz öğretmen ordusu yaratıldı. geri dönüş hakkı tanınmalııı

Avatar
koncuk 2012-12-06 21:21:49

sayın koncuk bu işin peşini bırakmamalısınız.ben norm fazlası olduğum için alan değiştirdim.sonuçta buda bir mağduriyet ve yapamayacağımı daha ilk derste anladım.umarım iptal olur ve eğitimin katiline izin vermeyiz.

Avatar
baran 2012-12-06 21:23:45

bu katiliama bir son verilmelidir.yapamayan öğrenci ile iletişim kuramayan mutsuz olan bu benim işim değil sınıfımı istiyorum diyenler bir an önce eski alanlarına ve yerlerine dönmelidir.tşk tes

Avatar
fatih 2012-12-06 21:24:48

isteğe bağlı alan değiştirdim.dağın başına bile verseniz eski alanıma kavuşmak için seve seve giderim.ne olur pişman olanları geri gönderin..

Avatar
eda 2012-12-06 22:26:31

alan değiştirenler öğretmenlere her gün beddua ettim etmeye de devam edeceğim ben burda atanmayı beklerken bnm branşıma branşımla uzaktan yakından ilgisi olmayan öğrt geçmesi bana günahtı. allah yedirmesin