banner406
banner420
16 Temmuz 2018 Pazartesi 17:49
KAMU-SEN İL BAŞKANI REMZİ ÖZMEN: ''YA ANADOLU İRFANI YA ŞARK KURNAZLIĞI''

Bugün ülkemizde bu iki düşüncenin hakim olma mücadelesi verilmektedir. Ya Anadolu irfanını hakim kılacak birbirimize güveneceğiz ya da şark kurnazlığını hakim kılacak hepimiz birbirimizden şüphe edeceğiz. 
   Esasında Millilik ve yerliliği anlama ve kavrama anlayışındaki en temel farklılık budur. Millilik her yönüyle Türk’ün öz değerleriyle barışık olup onu hayatla buluşturmakla mümkündür. Aksine bu kavramı yalnızca dile dolayıp hamasetini yapmak ise ne yazık ki bu kavramları aşındırmaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır. Buna asla müsaade edilmemelidir.
   Seçim süreciyle başlayan kadrolaşma hareketi içerisinde ne yazık ki şark kurnazlığının birçok emaresini gördük. 
   Bunları sıralarsak;
1-Şube Müdürlüğü mülakatlarının ertelenmesi, 
2-Sözleşmeli öğretmenlerin puanlarının seçim sonrasına bırakılması, 
3-Yönetici atama sonuçlarını mayıs başı açıklamaları gerektiği halde seçim sonrasına bırakılması, 
4-Şube Müdürlüğü sınavı yapıldığı halde boş yerlere 76. Madde ile birçok Şube Müdürünün atanması, 
5-Açık ilan edildiği halde 76. Madde ile atama yapılan birçok kurum müdürlükleri, 
6-Yine açık ilan edildiği halde sonradan kapatılan okullar, 
7- Müdür ve Müdür yardımcılarının atamaya esas puanların yayınlanmaması gibi!... "Bunlar sadece birkaçı"
   Esasında mücadelemiz öteden beri Türk Devlet Kültürünü ve anlayışını devlete hakim kılmak iken ne yazık ki bu son uygulamalar ters istikamette seyretmiştir.
    Bize göre devlette şeffaflık, süreklilik ve kararlılık en temel özelliklerdir.  Dolaysıyla bunu anlamayanların devleti bilmediklerini ve bu koltukları hak etmediklerini iddia etmek yanlış sayılmaz. 
    O halde bürokraside eğer bir takım değişiklikler yapılacaksa öncelik şahsi ikbal ve istikbal peşinde koşanlarla feda ruhuna sahip olanların farkı fark edilmelidir. Mutlak liyakat ve ehliyet düstur edinilmelidir. Şark Kurnazları ve Anadolu İrfanına sahip kişiler arasında bir tercih yapılmalıdır. Bu yapılmadığı takdirde yukarıda değindiğim gibi birbirimize güvenmemiz mümkün değildir.
 
      Tekraren belirtmek isterim ki öteden beri bizim için öncelik devlet felsefemize uygun bir amaç, devlet kültürümüze uygun bir yönetim, bu kültüre uygun devlet adamları ve bu işin icracılarında bulunması gereken devlet ahlakı ya da devlet adabıdır!..Eğer bu coğrafyada bize ait ve övünç kaynağımız olan Anadolu irfanını hakim kılmazsak problem çözmede başarısız olacağımızı açıkça ifade etmeliyiz. 
    Son olarak; Bugün ülkemizde bu iki düşüncenin hakim olma mücadelesi verilmektedir. Ya Anadolu irfanını hakim kılacak birbirimize güveneceğiz ya da şark kurnazlığını hakim kılacak hepimiz birbirimizden şüphe edeceğiz.

Remzi ÖZMEN 
İstanbul Kamu-Sen İl Başkanı

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.