banner406
banner420
22 Şubat 2016 Pazartesi 19:48
Katılımcı sendikacılığın adresiyiz
Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Çorum İl Temsilciliği aylık olağan istişare toplantısını 20 Şubat Cumartesi günü il temsilcilik bürosunda gerçekleştirdi. İl Temsilcisi İbrahim Bıçak’ın başkanlık ettiği toplantının ana teması “Sendikal Örgütlenme ve Değişen Stratejiler” oldu. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Fatih Saltabaş; “Düzenli olarak yaptığımız bu toplantılar hem çalışmalarımızı değerlendirmemiz açısından hem de yapacaklarımızı planlamak adına oldukça önemlidir. Aynı zamanda bu toplantılar sayesinde birbirimizi daha yakından tanıma imkânı buluyoruz. DES sadece bir sendika olmaktan öte bir kardeşlik ve dostluk çatısıdır.” diyerek sözü İbrahim Bıçak’a bıraktı. 
İtibarsızlaştırılmış, hedef ve amacından uzaklaşmış, yozlaşmış ve şaibelerle anılır olmuş sendikacılığın son durağına gelindiğini belirten DES Çorum İl Temsilcisi İbrahim Bıçak; “Yıllarca hak, hukuk ve emek konusundaki kutsal ve erdemli söylemlerin altını oyanlara karşı çıkmak, örnek olmak bize düştü.” diye konuştu. Değişen ve dönüşen dünyada yeni ve gelişmiş sendikacılığın, ideolojileri değil insanı merkeze alan katılımcı sendikacılığın adresi olabilmek için var güçleri ile çalıştıklarını belirten Bıçak açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Günümüzde sendikalar ideolojik felsefelerden hareket ederek örgütlenme yolunu tercih etmektedirler. Mevcut sendikaların büyük bir çoğunluğu bir siyasi partiye olan yakınlıklarıyla tanınmaktadır ve bu hiyerarşik ilişkinin sağladığı avantajlardan yararlanmaktadırlar. İdeolojileri merkeze alan sendikaların birbirilerine karşı sergiledikleri olumsuz tutumlardan dolayı eğitim sisteminin ve çalışanlarının sorunlarına odaklanılamamaktadır. Eğitim ordusu, siyasi ve ideolojik angajmanlardan kurtulursa asla yenilmeyecek en büyük güç, yenilmez bir örgüttür. Eğitim sendikalarının siyaset üstü olması gerektiğini, sürtüşmelerin ve hasmane tavırların bir kenara bırakılması gerektiğini düşünüyoruz.” 
ÜLKEMİZİN EN TEMEL SORUNU EĞİTİM
Ülkemizin en önemli sorununun eğitim olduğunu dile getiren Bıçak; “Yaşanan diğer tüm sorunların altında yatan temel neden eğitimsizliktir.” diyerek; “Barış dolu bir dünya ve müreffeh bir Türkiye, nitelikli ve ulaşılabilir eğitimin önündeki engellerin kaldırılmasıyla mümkün olur.” Şeklinde konuşurken şunları söyledi; “Sendikaların; çalışanların ekonomik, sosyal, mesleki hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmenin yanı sıra eğitim sisteminin niteliğinin artırılması için daha çok çalışmaları gereklidir. Dünyada ve ülkemizde yaşanan hızlı gelişim ve değişim gereği geleneksel sendikacılık yerini artık bilimsel sendikacılığa bırakmak zorundadır. Mevcut sendikaların en temel problemlerinden birisi nitelik yerine niceliğe odaklanmalarıdır. Sendikaların yönetim kademelerindeki kadın üye sayıları çok düşüktür. Resmi örgün eğitim kurularında kadın öğretmen oranı yüzde elli üç olmasına rağmen birçok sendikanın yönetim kurulunda bu oran yüzde sıfırdır. Sendikalar üyelerine yönelik sürekli bir eğitim çalışması yapmalıdır. Eğitim çalışanlarının mesleki gelişimlerine katkı sağlayacak eğitimler düzenlemeli, yasal mevzuat ve hakları konusunda bilinçlendirmeler yapmalı ve proje üretecekleri ortam ve teşvikler geliştirmelidirler. Siyasi partilerle olan ilişkiler hiyerarşik yapıdan kurtulmalı ve eşit platformlarda ilişkiler kurulmalıdır. Demokratik ilke ve kurallar özümsenmeli yönetim süreçlerinde bu kurallar hâkim olmalıdır. Şeffaflık ve hesap verilebilirlik yükümlülüğü yerine getirilmelidir. Lider ve sendika bürokrasisi egemenliği son bulmalı, sendikalar çalışanlarıyla bütünleşmelidir.” 
Bıçak, temel değeri hak, önceliği insan olan Demokrat Eğitimciler Sendikası’nın siyaset üstü konumuyla sendikacılıkta örnek olmaya devam edeceğini belirterek;  “Onurlu ve haklı mücadelemize destek veren tüm dostlarımıza teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.” dedi. 

Fatih Uysal

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.