banner406
banner396
10 Aralık 2013 Salı 16:00
“KAVİMLER GÖÇÜ” UYGULAMASINA HAYIR

 Bu uygulamaların en yoğun yaşandığı yer olan Milli Eğitim Bakanlığı, aldığı her karar ile eğitim sistemimizi kökten değiştirmekte, eğitim çalışanlarının yılların birikimiyle elde ettiği özlük haklarını ise gasp etmektedir.

Son olarak Bakanlığın, 20 yıl çalışmış öğretmenlere okullar ve bölgeler arasında yer değiştireceği “zorunlu rotasyon” getirmek için çalıştığı basına yansımıştır. Daha önce 652 sayılı KHK’nin ucu açık maddelerine dayanarak zorunlu rotasyonu öğretmenlere karşı tehdit unsuru olarak kullanan Bakanlık, eğitimin acil çözüm bekleyen sorunları ile ilgilenmek yerine yine aynı konuyu gündeme getirmiştir.  

Öğretmenlerimizin isteği dışında rotasyona tabi tutulması sürgün anlamına gelmektedir ve Bakanlığın bu tür bir dayatma içine girmesi için akıl tutulması yaşamış olması gerekir.

“Öğretmenlerin mesleki deneyimlerinden yararlanacağız”, “Doğu ve Güneydoğu’daki eğitimin olumlu etkilenmesini hedefliyoruz” bahanelerini ileri süren Bakanlık, korkan, eleştiremeyen, düşünemeyen, sorgulayamayan öğretmenler yaratmak istemektedir.  Öğretmenler sürekli yer değiştirecek, sendikal olarak sağlam bağlar kurmalarına da engel olunacaktır.

Doğu ve Güneydoğu’daki öğretmen ihtiyacını karşılamak için zorunlu rotasyonu dayatmak yerine bu bölgelerde çalışmayı teşvik eden düzenlemelere gidilmesi daha sağlıklı olacaktır. Aksi halde bu uygulama ile kavimler göçünden sonraki en büyük göç yaşanacak ve büyük bir karmaşa ve mağduriyet oluşacaktır. Yüzbinlerce öğretmenimiz ailelerinden ayrılacak, aile bütünlükleri bozulacak buna bağlı olarak da iş verimleri düşecektir. Böyle bir rotasyon öğretmenlerimizi emekliliğe ve istifaya zorlamak demektir.

Eğitim-İş tüm öğretmenlerimize saldırı teşkil edecek bu tür bir girişime hiçbir şekilde izin vermeyecek, konunun tartışmaya açılmasına dahi tahammül göstermeyecektir. Hiç kimse Anayasa’da, yasalarda ve yönetmeliklerde açıkça belirtilmeyen veya yer almayan uygulamaları gerçekleştiremez. Bu konuyla ilgili olarak eğitim çalışanlarının sahipsiz olmadığının herkes tarafından bilinmesini istiyoruz. Milli Eğitim Bakanına bu ülkede padişahlığın Atatürk devrimiyle kaldırıldığını, yine bu ülkede artık eğitim çalışanlarının örgütlü olduğunu hatırlatmak isteriz.EĞİTİM-İŞ
Son Güncelleme: 10.12.2013 16:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kime gelmeli 2013-12-10 16:08:10

valla kavimler göçü mü olur bilmem ama bazı öğretmenlerin beyninin göçtüğü bi gerçek 30 yıldır sınıf öğretmenliği yapanlar var bi yere de gitmiyolar.
2010 da zorunlu hizmet affı getir piyango gibi
millete 6 yıl zorunlu hizmet daya en ücra yerlerde bi yol bulunmalı

Avatar
öğretmen 2013-12-10 17:04:14

kavimler göçüne hayır diyosunuz da kim çalışacak doğuda? sistem öyle bir hal aldı ki altta kalanın canı çıksın.12 yıldır doğudayım il dışı tayin çok zor açılan yerler doğudan beter.eş durumuyla gelen 1-2 senede kaçıyor. sistemin bir çarpıklığı da bize açık yok denen illerde,okullarda eş durumu için açık oluyor 1-2 senelik öğretmen senin hayalini kuramadığın yerlere yerleşiyor.aynı yerde emekli olan ,emeklisi geldiği halde emekliye ayrılmayan ve daha nicesi bence hepimiz her bölgeyi her yörenin insanını tanımalıyız.toplumun aynası olmalıyız...

Avatar
TÜRKÇE @kime gelmeli 2013-12-10 17:30:54

arkadaşim ağzına sağlik ne güzel söylemişsin.

Avatar
öğretmen 2013-12-10 17:58:56

benim yorumumu neden yayınlamadınız sayın editör

Avatar
h.a. @öğretmen 2013-12-10 20:27:57

bir yasa çıkarılacaksa o tarihten sonrakiler için uygulanır.kazanılmış haklar gasp edilemez.

Avatar
sınıfçı 2013-12-10 21:16:45

yorumumu yayınlamadınız.. öğretmen rumuzlu arkadaşa katılıyorum

Avatar
objektif 2013-12-10 22:33:33

öğretmene rotasyon bal gibi olur idareciye oldu da kıyamet mi koptu