banner406
banner396
19 Eylül 2015 Cumartesi 21:56
Kaymakamdan Sendika Başkanına Ağza Alınmayacak Küfürler
 Başka bir aşk istemez, aşkınla çarpar kalbimiz,

Ey Vatan gözyaşların dinsin, yetiştik çünkü biz.

Gül ki sen, neşenle gülsün ay, güneş, toprak, deniz.

Ey Vatan gözyaşların dinsin, yetiştik çünkü biz.”

 

Yukarıdaki dörtlük “Mülkiye Marşı”ndan alıntı… “vatanın ve üzerinde yaşayan halkın gözyaşlarını dindirmek” için yola çıkan bir insanın, hizmet etmekle yükümlü olduğu vatandaşlarını hakaret ve küfürle gözyaşlarına boğması ne kadar da ironik…


Sivas Yıldızeli’de 19.09.2015 tarihinde saat 09.00’da “Gaziler Günü” münasebetiyle kaymakamlık binası önünde yapılan tören sonrasında ilçe milli eğitim müdürlüğü makamında kaymakam tarafından, tören esnasında Sendikamızın serbest kıyafet eylemine uydukları için İlçe Temsilcimiz ve yönetim kurulu üyelerine ağza alınmayacak ağır ve galiz küfürlerde bulunulmuştur.

 

Kaymakam tören alanında tokalaşırken serbest kıyafet eylemi kapsamında takım elbiseli ve kravatlı olmayan İlçe Temsilcimize ve yöneticilerine yönelik “hiç hoş olmuyor bana tavır mı alıyorsunuz yoksa kafa mı tutuyorsunuz” hitabına karşı İlçe Temsilcimiz, “Hayır efendim kafa tutma gibi bir davranışımız söz konusu olamaz” şeklinde cevap vermiş, akabinde İlçe Temsilcimiz yanlış anlamaya mahal vermemek için “Sayın Kaymakamım müsait iseniz törenden sonra görüşebilir miyiz?” şeklinde görüşme talebinde bulunmuştur.


İlçe milli eğitim müdürünün makamındaki görüşmede ise kaymakam tarafından daha önce uyarıldıklarına rağmen serbest kıyafet eylemine devam ettikleri ikazına maruz kalan sendikamız yöneticileri, mahkeme kararlarına da atıfla sendikal eylemden ibaret davranışlarını savunmakta ısrar edince kaymakam, “Si…m sendikanızı…Göreceğiz, genel merkezinizin ne kadar arkanızda durduğunu göreceğim… Bana kafa mı tutuyorsunuz!; Pantolonun altında kiminkinin kalın olduğunu göreceğiz, bir yıl sonra siz mi kalacaksınız ben mi kalacağım sizin sendikanız varsa benim de Valim var” şeklinde ağır ve galiz küfürler ve tehditler sarf etmiştir. Bu müessif olaya ilçe milli eğitim müdürü de şahit olmuştur.


Görünen o ki kaymakamın “vatan aşkı”yla çarpan (tüm iyi niyetimizle öyle olduğunu varsaydığımız) kalbi, vatandaş karşısında ağzına söz geçiremiyor. Yoksa sivil toplum kuruluşunun, ülkenin en büyük sendikasının temsilcilerine galiz küfürler savurmazdı.


Eğitim-Bir-Sen Genel Yönetim Kurulu’nun 15.03.2013 tarih ve 197 sayılı kararıyla; kamu görevlilerinin Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 5. maddesindeki yasak ve sınırlamalara uymadan kamu hizmeti sunmaları konusunda sivil itaatsizlik kararı alınmıştır. Söz konusu tarihten bu yana Sendikamızca her platformda ve ortamda, 1982 model darbe dönemi dayatması olan yönetmelikteki sınırlamaları dikkate almaksızın milletimizin değerlerine ve genel kabul görmüş kılık-kıyafet şekillerine uygun olarak, herkesin tercihlerine saygı gösterilmesi kaydıyla inançları ve/veya tercihleri doğrultusunda belirleyecekleri kılık-kıyafetle göreve gitmeleri konusunda alınan karar gereği; kamu görevlilerinin kılık-kıyafet özgürlüğü teminat altına alınıp, yasal ve yönetsel düzenleme yapılıncaya kadar sivil itaatsizliğin devam edeceği belirtilmiştir.


Anayasa Mahkemesi, 18.09.2014 tarihli kararında, sendika üyesi bir öğretmenin, sendikanın aldığı grev kararına uyup, greve gittiği için uyarma cezası ile cezalandırılması hukuka aykırı bulmuş ve Anayasa’nın 51. maddesinin ihlali saymıştır. Bu durum sendikanın aldığı eylem kararının ve buna iştirak etmenin hukuka uygunluğunun en üst mahkemece tescili demektir. Yine Danıştay 12. Dairesi, sendikanın aldığı karara uyan memura disiplin cezası verilmesinin, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’na ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu belirtmiştir. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu ise, 22.5.2013 gün ve E: 2009/1063, K: 2013/1998 sayılı kararıyla, iç hukuk hükmündeki uluslararası sözleşmelerin yasalarla çelişmesi durumunda sözleşme hükümlerinin öncelikli uygulanacağını kurala bağlayan Anayasa’nın 90/son maddesi uyarınca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin örgütlenme özgürlüğünü koruyan 11. maddesini ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararını esas alarak iş bırakan memura ceza verilemeyeceğine hükmetmiştir.


Hal böyleyken, uluslararası sözleşmelerin, Anayasa’nın ve mahkeme kararlarının hukuka uygun gördüğü bir konuyu, Türkiye Cumhuriyeti devletini temsil etmekle görevli bir şahsın, kendisine karşı bir hareket olarak yorumlaması, idraki güç bir sığ düşünce örneğidir.


Kaymakam, ülkenin en büyük sivil toplum kuruluşuna sövmekle gerçekte Sendikamızın temsil ettiği 350 bin eğitim çalışanına sövdüğünün farkında mıdır? Kaymakam, temsil etmekle mükellef olduğu Türkiye Cumhuriyeti devletini içine düşürdüğü durumun farkında mıdır? Kaymakam, kendisini ne hâle düşürdüğünün farkında mıdır?


Sultan Abdülhamit Mekteb-i Mülkiye’nin müessisi olmakla iftihar eder, onun ismine daima “Şahâne” kelimesinin ilavesini arzu eylerdi. Her vesile ile mektebin “Zir-i Himayet-i Hazret-î Şehriyarî”de olduğunun ilânını arzu ederdi. Vatana ve halka hizmet edecek neferler yetiştirmesi için 150 yıldır üzerine titrenen bir kurumdan mezun birisi tarafından bu güzide kurumun şerefine leke sürülmemesi için İçişleri Bakanlığı’nın ağzı bozuk kaymakam hakkında gerekeni yapacağına kanaatimiz sonsuzdur. Bakanlık derhal harekete geçerek, kaymakam hakkında gerekli tahkikata başlamalı, soruşturma tamamlanıncaya kadar da görevden el çektirmelidir.


Sendikamız ve üyelerimiz adına kaymakamdan bir özür talep etmek hakkımız; ancak Yıldızeli Kaymakamını özür dilemeye davet etmiyoruz. Zira o ağızdan çıkan onca çirkin laftan sonra aynı ağızdan çıkacak özrün de hiçbir kıymeti harbiyesinin olmayacağını biliyoruz.
Son Güncelleme: 19.09.2015 22:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş 2015-09-19 22:41:18

kaymakam sen kendini ne zannediyorsun,hala 40 yılların kafasıyla despot memur rolünü oynuyotsun.sen bu kafayla bu mesleği sürdürmen zor görünüyor.

Avatar
çakanq 2015-09-19 22:54:44

Adam olunmanin kaymakam olmak ile alakasının olmadığını bir kez daha bize hatırlatan kaymakama teşekkür ederiz ve en kisa sürede gorevden alınmasını temenni ederiz.

Avatar
Elif 2015-09-20 10:54:42

bir arkadaş okula bermuda şortla, yırtık pantolonla gelen var demiş evet bizde de var hatta top sakal, tayt, mini etek, ip askılı buluz da ekleyebilirim bunlara ama bunu sizin malum sendika dediğiniz sendikadakiler değil, kılık kıyafet eylemine karşı çıkan sendikadaki arkadaşlar yapıyor. bu eylem daha çok onlara yaradı ama en çok şikayet eden de nedense onlar

Misafir Avatar
doğrusu 2015-09-20 11:11:01 @Elif

sayın elif hnm. benim sendikam yok öğretmenim sadece insanları doğru düşündükleri için veya herhangi bir düşünceye bağlı oldukları için şu sendika bu sendika diye ayırmak yanlış. ülkemizde hangi sendikanın sesi çıktığı, astığım astık, kestiğim kestik dediği malumdur. devlet memuru cumhurbaşkanı da devlet memurudur, başbakanda, müşavirde, valide, öğretmende, maaliyede çalışanda yani bunlar devleti temsil eder. bu insanların hepsi devlet olduğuna göre kılık-kıyafet her ülkede olduğu gibi ülkemizde de bir kültürü, yani bir seviyeyi bir anlayışı, bir ortak giyimi, sadeliği, itibarı sağlayan olduğuna göre devlet memuru memur gibi giyinecek. yoksa sizler ve bizler öğrencilerimize nasıl örnek olacağız, nasıl doğru yolu göstereceğiz. tabiki zordur kurallara uymak, ütülü, kravatlı, gömlek giymek herkes işin kolayında kot pantolon giy hopppppp tamam. anlatmak istediklerimi anlatamadım...

Beğenmedim! (1)
Avatar
Vedat Uzuner 2015-09-20 00:13:43

Kaymakam bey bütün sözlerini sana iade ediyorum.

Avatar
sendika ne akla hizmet ediyor ? 2015-09-19 22:56:10

devlet memuru kılık kıyafetiyle örnek olmalı,sendika ne akla hizmet ettiği belli değil..kaymakam haklıdır.

Misafir Avatar
recep 2015-09-20 08:37:10 @sendika ne akla hizmet ediyor ?

demek kisenin pantolonunun altındaki küçük..

Beğenmedim! (0)
Avatar
hodri meydan 2015-09-20 10:25:18

kravat takmayınca kötü örnek olduğumuzu iddia edenler. bayanların giydikleri minileri askılı bluzlara , strec pantolonlara da laf söylesenize. hadi sıkıyosa onlarada laf söyleyin

Misafir Avatar
kamil 2015-09-20 11:39:39 @hodri meydan

mini eteği diline dolayanlar mini etek gözünüze batacak kadar yobazmısınız siz

Beğenmedim! (2)
Avatar
küfrün bahanesi olamaz 2015-09-20 13:04:44

ister sendikalı olsun ister sendikalı olmasın. giyim tarzları yanlış olabilir fakat hiçbir şey kaymakama o küfürleri etme hakkını veremez.

Avatar
ohoooo 2015-09-20 01:07:04

siz büyük sendikasınız size bir şey olmaz.