banner374
28 Temmuz 2015 Salı 11:01
KESK, Toplu Sözleşme Görüşmelerinin Ertelenmesini İstedi

 Özgen, beraberindeki konfederasyon yetkilileriyle birlikte CHP Grup Başkanvekili Levent Gök’ü ziyaretinde, toplu sözleşme sürecinin eylül ya da ekim ayına ertelenmesini istediklerini belirtti.

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu gereğince kamu çalışanlarının 2016-2017 toplu sözleşme görüşmelerinin ağustos ayının ilk iş gününde başlayacağını belirten Özgen, geçici hükümetin, kamu emekçilerinin 2 yıllık toplu sözleşme sürecini yönlendirecek yetkiye sahip olmadığını düşündüklerini ifade etti.

Özgen, kamu emekçilerinin önümüzdeki iki yılını bağlayacak bu hakların, kurulacak hükümetin programında yer alması gerektiğini vurgulayarak, “Ve o programın da önümüzdeki bütçe döneminde ele alınması gerekir. Hatta geçici hükümet içinde toplu sözleşmeye taraf olarak katılacak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı milletvekili değil. O yüzden bizim CHP ve HDP gruplarından talebimiz şudur; yeni hükümet kurulana kadar kamu çalışanlarının toplu iş sözleşme sürecinin eylül ya da ekim ayına ertelenmesidir.” ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ise, “İstifa etmiş bir hükümetin geleceğe dair bakış açısı söz konusu olamaz. Bu ancak Meclis’ten güvenoyu almış bir hükümetin programında değerlendirebileceği bir konudur. Biz KESK’in bu talebinin haklı bir talep olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
banner182
Son Güncelleme: 28.07.2015 11:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol