banner406
banner420
02 Nisan 2016 Cumartesi 10:59
Kılık-kıyafet yönetmeliği tarihin çöp sepetine atılmalıdır
Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Çorum İl Başkanı İbrahim Bıçak, tek tip öğretmen profilinin demokratik ve pedagojik anlayış ile uyuşmadığın belirterek “Öğretmenlerin saçının, sakalının, eteğinin boyu ile ilgilenen darbe mirası kılık kıyafet yönetmeliği tarihin çöp sepetine atılmalıdır.” dedi.

Eğitim ve bilimin özgür ortamlarda, özgür bireylerin kafalarında yeşerebileceğini belirten DES İl Başkanı İbrahim Bıçak açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
Eğitimde bireylerin giyim kuşamlarıyla değil, kafalarının içinin bilgiyle, kültürle ne kadar doldurulduğuyla ilgilenilmelidir. Çalışanların ne giyeceklerine karar vermek ve dayatmak statükonun tezahürüdür. Memurlara kravat, ceket, gömlek ve önlük gibi giysileri zorla dayatmak, etek boyunu, saç sakal, bıyıklarını ölçmek demokrasiyle ve özgürlüklerle bağdaştırılamaz. İnsanların kıyafetleri konusunda bir takım yasaklar getiren uygulamaların altında herkesi tornadan çıkmış gibi tektipleştirme hevesi yatmaktadır. Cunta gölgesinde çıkarılan kılık kıyafet yönetmeliği; biz her şeyi sizden daha iyi biliriz, sizin yerinize düşünürüz, herkes aynı şeyi giysin, aynı şeyi düşünsün anlayışıyla yapılmıştır. 2016 Türkiye’sinde bu ucube yönetmeliğin hala yürürlükte olması demokrasimiz adına büyük bir ayıptır. İnsanların ne giyeceklerine kendilerinin karar verebilmeleri en temel haklarıdır. Bu özgürlük hiç kimsenin tekeline bırakılamaz.

Kadın çalışanların başörtülü olarak çalışma haklarının hukuki güvenceye kavuşturulması için başlatılan imza kampanyasına sendika olarak 30 bin imza ile destekte bulunduk. Kılık Kıyafet Yönetmeliğine karşı başlatılan sivil itaatsizlik eylemlerini en başından beri destekledik. Başörtüsü sorunu çözüme kavuşturulmuş olsa da cunta gölgesinde çıkarılan yönetmelikteki kadın ve erkek çalışanlar için kısıtlama ve yasaklar devam etmektedir. Demokrat eğitimcilerin, bağımsız sendikacılığın çatı örgütü DES olarak darbe mirası kılık kıyafet yönetmeliğinin tamamen kaldırılması istiyoruz. Erkek ve kadın çalışan ayrımı gözetmeksizin ve hiçbir kısıtlama olmaksızın herkes için kıyafet özgürlüğü, herkes için demokrasi istiyoruz.” 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sensizlik 2016-04-02 13:18:47

Bütün sendikalar aynı şeyi söylüyor.nasılsa bir türlü resmi bu gelişme olmuyor

Avatar
Adam 2016-04-03 00:05:31

Keinlikle

Avatar
aslı 2016-04-03 08:24:59

Şu cümle çok önemli : "Erkek ve kadın çalışan ayrımı gözetmeksizin ve hiçbir kısıtlama olmaksızın herkes için kıyafet özgürlüğü, herkes için demokrasi istiyoruz."
Tebrikler...