banner406
banner396
12 Ocak 2014 Pazar 17:45
Kıyafet Özgürlüğü Eylem Kararı Alan Sendikalara Çağrı

 Sendikamız tüzüğü ve ilke kararları eğitim çalışanlarının özlük haklarını iyileştirmek yanında bireysel özgürlüklerin korunması, genişletilmesi için çalışmayı gerektirir. Bu kapsamda yürüttüğümüz çabalardan biri de kılık kıyafet özgürlüğünün kazanılması içindir. Nitekim, Sendikamız Merkez Yönetim Kurulu’nun 18 Mart 2013 Tarih ve 297 Sayılı Kararı ile başlattığımız SERBEST KIYAFET EYLEMİMİZ  14.11.2013 Tarih ve 353 Sayılı karar ile güncellenmiş olup sürmektedir. 
8.10.2013 Tarih ve 28789 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Kamu Kurum ve Kuruşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelikte Değişiklik yapılmasına ilişkin Yönetmelik ile yalnızca başörtüsü özelinde kısmi bir serbestlik getirilmiş olması eylem kararımızın gerekçelerini ortadan kaldırmamıştır. 14.11.2013 Tarih ve 353 Sayılı Yeni bir MYK Kararı ile, kıyafet özgürlüğüne dair düzenlemeler yapılıncaya kadar güncellemek üzere, 2013-2014 Öğretim yılı sonuna kadar serbest kıyafet eylemliliğimiz uzatılmıştır.  

Aynı sendikal kanuna tabi olan ve eğitim iş kolunda hizmet veren Eğitim Bir Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen ve Aktif Sen’in de serbest kıyafet konusunda eylem kararı aldığı resmi sitelerinde duyurulmuştur. Sendika gündemlerinin, sorun çözme yöntemleri farklılaşması çok seslilik ve demokrasinin gereğidir. Bir yandan da AYNI sorunu teşhis edip, aynı ilke kararı alan sendikaların ortak eylemlilik içinde bulunması da demokratik, samimi bir tecrübedir. Sendikamız bu ortak eylemliliği sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçmesi, özür grubu atamaları, ataması yapılmayan öğretmenler gibi hayati başlıklarda organize etmiş olmanın, kazanımlar elde etmenin gururunu taşır, tecrübesine güvenir.  Ortak irade sergileyerek birlikte eylem koyan sendikaların eyleme konu olan hakları alma şansları arttığı gibi, farklı sendikalara üye olduğu halde aynı kurumda aynı sorunu yaşayan kamu çalışanları arasındaki çalışma barışına katkı sağlanır. Ayrı ayrı, AYNI eylemi yapmanın mantığı da, kazanımı da olamaz.

Sendikamız, Genel başkanımız Cansel GÜVEN tarafından imzalanan ortak bir metinle eylemliliği sendikal dayanışma içinde gerçekleştirmek adına SERBEST KIYAFET EYLEM KARARI alan eğitim sendikalarına ayrı ayrı çağrı yapmıştır. Sendika genel başkanlarına hitaben kaleme alınan çağrı aşağıdadır.

Türkiye’nin yurttaşlarını yetiştiren öğretmenlerin ve tüm eğitim çalışanlarının hem fikren hem şeklen özgürleşerek kendilerini ifade edecek bir kazanıma vesile olması için kamuoyu ile paylaşıyoruz. Çağrımıza yapılacak geri bildirimleri de ayrıca paylaşacağız.

 

Anadolu Eğitim Sendikası Basın Sekreterliği

 

***

 

 

Son Güncelleme: 12.01.2014 17:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HELAL OLSUN AES'YE 2014-01-12 18:13:49

gerçeğin ve hakkin savunulmasinda göstermiş olduğunuz kararlılığa, samimiyte, dürüstlüğe ve adalete olan yürekten inancinizi tebrik ediyorum, sizi selamlıyorum! onurlu, namuslu ve ahlakli olmak; adalette mücadeleyi elden birakmamaktir asla!

Avatar
mert 2014-01-12 19:07:08

doğru olan da budur

Avatar
ek derse zam gelsın 2014-01-16 21:44:34

sayın tes beklıyoruz 1tl olsun

Avatar
ek ders 1tl olsun 2014-01-20 17:28:55

sayın sendıkalar ek ders zammına da el atma zamanı geldı de gecıyor lütfen 1tl yapın artık