banner406
banner396
24 Temmuz 2015 Cuma 13:24
KONCUK: ANAYASA MAHKEMESİ’NİN KARARINI KINIYORUZ.

 Anayasa Mahkemesi, ne yazık ki eğitim kurumlarına yönetici atamayı düzenleyen kanun maddesinin iptal istemini oy birliğiyle reddetti. Hatırlanacağı üzere daha önce yaptığımız açıklamada, bu maddenin iptal edildiğine ilişkin elimize bilgi ulaştığını belirtmiştik. Ne yazık ki bu bilgi doğru çıkmadı. Bunun büyük üzüntüsü içindeyim. Öte yandan Türk Eğitim-Sen olarak Anayasa Mahkemesi’nin bu kararını kınıyoruz.


Çünkü; Kararda okul müdürlüğü, müdür başyardımcılığı, müdür yardımcılığı yani yöneticilik görevinin ikinci görev olduğu, kazanılmış hak oluşturmadığı ifade edilse de, biz buna katılmıyoruz. Yıllardır o makamlarla bütünleşmiş, bilgi ve tecrübesini yöneticilik alanında ifa etmiş, okul düzenini, sistemin işleyişini, mevzuatı çok iyi bilen, okulunda tuğla üzerine tuğla koymuş bu insanları yeniden öğretmenliğe döndürmek, o insanların kazanılmış haklarının ellerinden alınması anlamına gelmektedir.


  Bu düzenlemenin iptal edilmemesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nda yürütülen kirli siyaseti, kadrolaşmayı, yandaşa selam çakmayı, biat etmeyi, hak yemeyi meşru hale getirmiştir. Zira bu kanunun akabinde çıkarılan Yönetici Atama Yönetmeliği, AKP iktidarının kendi kadrolarını oluşturması üzerine bina edilmiştir. Şu anda okullarda torpilli müdür, müdür baş yardımcısı, müdür yardımcısı devri yaşanmaktadır. Okul yöneticileri tamamen siyasi iradenin keyfiyetine göre görevlendirilmektedir. Yazılı sınav görmezden gelinmekte, görevlendirmeler sözlü sınava göre yapılmaktadır. Sözlü sınav söz konusu olanca da, torpil listeleri elden ele dolaşmış, kimlerin okul yöneticisi yapılacağına siyasi partilerin il/ilçe teşkilatları, siyasi iradenin güdümünde büyüyen yandaş sendika karar vermiştir.


MEB’de işin ehline, liyakat ve tecrübe sahibi olana değil; alın teri döken insanların sırtına basarak yükselenlere, ‘padişahım sen çok yaşa’ diyenlere, ‘ne arzu edersiniz?’ diye soranlara verildiği gün gibi ortadadır. MEB tüm okul yöneticilerini kendi kontrolü altına almayı isteyerek, farklı seslere, ideolojilere, siyasi duruşlara tahammülü olmadığını göstermiştir. Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi bu kararıyla 10 bin, 20 bin değil; tam 100 bin kişinin idam fermanını imzalamış, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yandaş, sırdaş kadrolar oluşturma projesini desteklemiştir. Bu noktada on binlerce insanın emeğinin çalınmasını seyreden bir kurum, bu ülkenin en üst hukuk kurumu olamaz. Ayrıca Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararında, yönetmeliğin kariyer ve liyakat ilkelerine uygun düzenlenmesine ve aksi değerlendirmelerin yargı denetimine açık olmasına vurgu yapmışsa da, yaşanan onca olumsuzluğu görmezden gelmiştir.


Yönetici Atama Yönetmeliği de bu doğrultuda çıkarılmamıştır. Konuyla ilgili hem İDDK’nın yürütmeyi durdurma kararı bulunmaktadır, hem de çok sayıda açılan bireysel davada, değerlendirmelerin objektif kriterlere göre yapılmadığına hükmedilmiştir, değerlendirme işlemlerine iptal kararı verilmiştir. Bu noktada Türk Eğitim-Sen’in bu kanunla işi henüz bitmemiştir. Türk Eğitim-Sen olarak davada taraf ehliyetimiz bulunmadığından, AİHM’e doğrudan başvuru yapmamız mümkün değildir. Ancak sendikamız, mağdur üyelerimizin AİHM’e şahsi olarak dava açması için her türlü hukuki yardımda bulunacaktır. Hak gaspının yenilmesi, MEB’de firavunlaşılması söz konusuyken, gözümüzü kapatamayız, sağır ve dilsizi oynayamayız.

Ayrıca TBMM'de yeni bir kanun çıkarılmasının mücadelesini yapacağız. Öte yandan hepimizin malumu olduğu üzere Türk Eğitim-Sen’in açtığı dava neticesinde Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun verdiği yürütmeyi durdurma kararı bulunmaktadır. Bu kararın uygulanması noktasındaki hukuk mücadelemiz de sürecektir. Zira MEB, bu kararı 1 ay dolmasına rağmen hala uygulamamıştır. Dolayısıyla MEB’e bir kez daha hatırlatıyoruz: İDDK, müdür yardımcısı ve müdür başyardımcısı görevlendirmelerinin sadece okul müdürü teklif edecek şeklinde olmasının doğru olmadığı, duyuru ve objektif kriterlerin ortaya konulması gerektiği yönünde karar vermiştir. Ayrıca İlçe Müdürü, İnsan Kaynaklarından Sorumlu Şube Müdürü ve Eğitim Kurumundan Sorumlu Şube Müdürünün değerlendirilecek okul müdürü ile en az 6 ay çalışması gerektiğine, aksi taktirde bu kişilerin değerlendirme puanlarının hesaba katılmamasına karar vermiştir.

MEB, İDDK’nın bu kararını unutmuş(!) olabilir, sümenaltı etmiş olabilir, Anayasa Mahkemesi’nin kararını beklemiş olabilir. Her ne olursa olsun, İDDK kararını yok saymak, bu ülkenin hukuk devleti olduğunu görmezden gelmektir. MEB’in, bu kararı tanımamak, uygulamamak gibi bir lüksü ya da tercihi olamaz. Türk Eğitim-Sen olarak okul yöneticilerine yapılan haksızlığı gündemden hiç düşürmedik, konuyla ilgili ne gerekiyorsa yaptık. Ancak ahlaksızlığın bu ülkede ne boyutta olduğu her namuslu insanın malumudur. Bunca alçaklığı yapanlara sesleniyorum: Emin olsun ki, adalet er veya geç tecelli edecektir. O koltukları hırsızlık yaparak gasp edenler ve kendini pazarlayanlar şunu iyi bilsin ki; o koltuklarda hiçbir zaman gönül huzuru içinde oturamayacak ve hak ettiğiniz sonu yaşayacaksınız. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ww
Son Güncelleme: 24.07.2015 13:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hakkımızı alacağız. 2015-07-24 17:02:45

teşekkürler sayin başkan zaten fuatavni̇ yazdi. anayasa başkani ..... verdi̇ği̇ sözde okul müdürleri̇ni̇ i̇ptal etmeyeceği̇ni̇ beyan etmi̇şti̇. aksi̇ bi̇r karar beklenemezdi̇.. yeni̇ tbmm hakkimizi i̇ade edecekti̇r. hak veri̇lmez. alınır....

Avatar
HUKUK 2015-07-24 15:25:24

işi̇ni̇ze geldeği̇nde beğerni̇si̇nz yargi karari dersi̇ni̇z. beğenmedi̇ği̇ni̇z de i̇se eleşti̇rmeni̇n de ötesi̇nde kabul etmez, yok sayar hakaret edersi̇ni̇z. ama ne kadar bağirsanizda okul yöneti̇ci̇ği̇ ya da yöneti̇ci̇li̇k i̇ki̇nci̇ görevdi̇r meslek deği̇ldi̇r, bi̇r ki̇şi̇ devleti̇n sirtina bi̇ndi̇mi̇ ölene kadar onu bu vatan evlatları orda çekmek zorunda deği̇ldi̇r. ama si̇z bunu anlayamazsiniz ya da anlamazsiniz çünkü si̇zi̇n derdi̇ni̇z bi̇ri̇neleri̇ne şi̇ri̇n gözükmek. oysa mevcut i̇kti̇tadar bu karari belli̇ bi̇r oy kaybi ri̇ski̇ne ramen aldi çünkü doğru olan bi̇rdi̇r. yöneti̇ci̇li̇k geli̇p geçi̇ci̇ bi̇r meslekti̇r. öyle yazılı sınavla falan da olmaz. niçin hiç bir şirket yöneticilerini yazılı sınava göre almıyor... hiçi düşündünüz mü????

Misafir Avatar
ali 2015-07-24 23:30:19 @HUKUK

sen müdur ve ebs li olduğun kesin

Beğenmedim! (0)
Avatar
Leyla AYDOĞAN 2015-07-24 14:47:52

sayin koncuk senin mücadeleni kimse sorgulayamaz.hiç kuşkusuz keser döner sap döner,gün gelir hesap döner diyorduk.ama bu ülkede dönmüyormuş.kul hakkına inanıyorum ve haram olsun diyorum

Avatar
memo 2015-07-24 15:25:50

dönemezler ancak müdür yardımcılıkları iptal edilir yeni yönetmelikle yeniden danıştay kararına göre görevlendirmeler yapılır

Avatar
aydın 2015-07-24 14:47:07

siz olsanız daha beteri olacaktır ayrıca mhp li diye geçinenler türbanlı kardeşlerimiz baş örtü sorunu yaşarken müdürlerin yanında yalakalık yapıyordu hiçbiri idareye sesini çıkarmyordu sizmi muhafazarsınız o zaman inancımızda ırkçılık varmı bi bakın

Avatar
meb 2015-07-24 14:51:39

koncukun fiyakası bayağı düştü.bir ara kendisini bakan zannetmeye başlamıştı.

Avatar
hikaye 2015-07-24 15:54:08

bizim oralarda bir tabir var; baban eşeği kovaladıktan sonra var ananın hayranı gör"" diye

Avatar
memo 2015-07-24 20:39:14

ey meb sen yöneticilik sınavlarını birilerine işkence edeyim diye mi yaptın