banner406
banner396
22 Ağustos 2015 Cumartesi 17:23
Koncuk ve Özgen'den toplu sözleşme açıklaması

 Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, anlaşmayla sonuçlanan kamu kesimi toplu sözleşmesiyle ilgili, "Bu toplu sözleşme, tam bir fiyaskodur. Memur-Sen'in talepleriyle ortaya çıkan sonuç arasında, dağlar kadar fark vardır. Kimse kimseyi aldatmasın" değerlendirmesinde bulundu.

Koncuk, kamu görevlilerinin 2016-2017 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirlendiği toplu sözleşme görüşmeleri toplantısının ardından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında basın toplantısı düzenledi.

Toplu sözleşme masasının, daha önce olduğu gibi kapalı kapılar ardında alınan kararlarla şekillendiğini öne süren Koncuk, "Sayın Faruk Çelik, kendisine verilen rolü yerine getirmiştir. Muhalif konfederasyonların başkanlarının toplu sözleşme metninde, üzerinde anlaşılan konuları değerlendirmesine bile tahammül edemeyen Sayın Çelik'in ne kadar demokrat olduğunu kamuoyunun takdirine sunuyorum. Burada bir konfederasyonla kurgulanmış bir oyun sergilenmiştir" ifadelerini kullandı.

Memur-Sen'in toplu sözleşme görüşmelerinden önce 2016 için yüzde 8+8 artış, seyyanen 150 lira brüt zam, yan ödemelerin artırılması ve büyümeden pay istediğini anımsatan Koncuk, şöyle konuştu:

"Memur-Sen taleplerini alt alta koyduğumuzda en düşük memur maaşına 2016 yılı için yüzde 33,2 zam istediği sonucuna ulaşıyoruz. Bu rakam 2017 yılı için ise yüzde 23,8 zamma karşılık geliyor. 2016 yılı için 33,2 zam isteyen Memur-Sen, bu masada yüzde 11,3'lük artışı tarihi başarı olarak ilan ediyor. Yani istediğinin üçte biri oranında zam alabilmiş ama 'tarihi başarı' diyor. Bu nasıl kabul edilebilir. Bu toplu sözleşme, işçi sendikalarıyla yapılan toplu iş sözleşmesinin de gerisindedir. İşçilere bir defaya mahsus 500 lira ödeme yapıldı. Burada bu da yok."

Toplu sözleşme masasında yuvarlak anlaşmaların olmayacağını, köşeli anlaşmaların olacağını vurgulayan Koncuk, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'ın "fiili hizmet zammının çözüldüğü" yönündeki açıklamalarına tepki gösterdi.

Sözleşmede 4/B ve 4/C'lilerin kadroya alınmasına yönelik somut kararların olmadığını ileri süren Koncuk, "Bu toplu sözleşme, tam bir fiyaskodur. Memur-Sen'in talepleri ile ortaya çıkan sonuç arasında, dağlar kadar fark vardır. Kimse kimseyi aldatmasın" diye konuştu.

Koncuk, Bakan Çelik'in bakanlık finalini çok kötü bir şekilde yaptığı iddiasında bulunarak, "Bir muhabbetimiz, bir saygımız vardı. Bugünkü tutumuyla bu saygımızı ve muhabbetimizi kaybetmiştir" dedi.

Türkiye Kamu-Sen olarak toplu sözleşme sonucuna karşı eylem yapmayacaklarını bildiren Koncuk, şehitlerin olduğu bir ortamda eylem yapmayı doğru bulmadıklarını söyledi.

- "Bize kimse tarihi laflardan bahsetmesin"

KESK Genel Başkanı Lami Özgen de düzenlediği basın toplantısında, üzerinde anlaşmaya varılan toplu sözleşmenin kamu çalışanlarının haklarının peşkeş çekildiğinin somut bir göstergesi olduğunu öne sürdü.

Hükümet ile Memur-Sen'in genel toplu sözleşme müzakerelerini teknik komisyon bağlamında kapalı kapılar arkasında gizlice yaptığını iddia eden Özgen, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bir müzakere süreci yaşanmadı, ortaya çıkan bu oranlar teknik komisyonun kapalı kapılar ardından gizli görüşmeleriyle ortaya çıkan sonuçlardır. Bu sonuçların kamu emekçileri açısından kazanım olmadığını, tarihi kazanım ise hiç olmadığını ifade etmek isterim. Çünkü 2016 için açıklanan 6+5 yaklaşık yüzde 8,6 oranında kamu çalışanlarının maaşına yansıyacaktır. Bunun bir kısmının önümüzdeki aylardan itibaren geri alınacağı göz önüne alındığında, açıklanan oranın enflasyonun altında olduğunu söyleyebiliriz. 2017 yılında ise durum daha vahim."

Kamu çalışanları ve memur emeklileri için 2017'nin tamamen kayıp yıl doluğunu ileri süren Özgen, KESK'in birçok talebinin toplu sözleşme masasında gündeme gelmediğini savundu.

Bakan Çelik'in kendisine toplu sözleşme üzerine değerlendirme yapma izni vermediğini belirten Özgen, "Bakanlık da Memur-Sen de bizden korkuyor. Bize kimse tarihi laflardan bahsetmesin. Sadece doların yükseldiği ve enflasyonun arttığı bir ortamda, kamu emekçilerini yüzde 6+5'e, 3+4'e mahkum etmek tam da haklarının gasp edilmesidir" görüşünü dile getirdi.

Bakan Çelik ve Memur-Sen heyetinin kul hakkı yediğini iddia eden Özgen, Çelik ve Memur-Sen heyetinin kul hakkından kurtulmak adına her bir kamu çalışanı için Arafat'a çıkması gerektiğini ileri sürdü.

Kaynak: AA
Son Güncelleme: 22.08.2015 17:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet 2015-08-22 18:43:12

sende insanları galyana getirip durma be adam, şükür et be biraz birbirinizin kuyusunu kazıp duruyorsunuz

Avatar
ismail hoca 2015-08-22 23:34:55

Helal size muhteşem ikili yine yagmasanizda gürlüyorsunuz. Gidin kumdan oynayin

Avatar
karasapan 2015-08-22 17:49:19

Ya bırak Allah aşkına sn.koncuk

Avatar
Hacı 2015-08-22 18:25:12

kul hakkını arafat da paklamaz: "kim ihlaslı olarak hacca gider, bu esnada kötü söz ve davranışlardan sakınır ve günahlara bulaşmazsa –kul hakları hariç- annesinden doğduğu gün gibi günahlarından arınmış olarak vatanına döner.” (buhari, hac, 4)

Avatar
enver 2015-08-22 18:54:14

sayın koncuk' a güvenim tamdır.her dediği doğru çıkan bir onu tanıdım.aynı fikirdeyim.memur sen seçim öncesinde çok daha fazla zam alabilirdi, hükümetin elini güçlendirmiştir.işçilere veri,len zam dahi alınamamıştır.işçilere verilen 500 tl neden memur ve emeklilere verilmez.taban aylığa zam diye bağırıyorladı
, nerde taban aylığa zam. vergi matrahı neden memur lehine düzeltilmedi, 3600 ek gösterge nerede?nöbet ücretine haftada 2 saat Allahtan revamıdır?bunun için ceza almayı dahi göze almadık mı?yazıklar olsun.yine sattılar.

Avatar
ali 2015-08-22 21:35:14

yok artık koncuk devletin butun gelirlerini memura verelim ne dersin

Avatar
metin 2015-08-23 02:07:58

Allah belalarını versin

Misafir Avatar
hoca 2015-08-23 12:37:06 @metin

bi kere de memnun olduğunuzu görmedim gidin yetkiyi alın siz daha iyisini yapın

Beğenmedim! (0)
Avatar
zeki 2015-08-23 02:21:46

İlksan tüm üyelere gönüllü yapıldı....çok mutluyuz! 72 yıllık kanunların arkasına saklanıp öğretmenleri ilksana isteğine bakmaksızın üye yapıp zorla aidatlarının kesilmesini savunanlar bugün eğitim bir seni başarısız buluyorr...