29 Mart 2016 Salı 21:11
Lisansüstü Eğitim Teşvik Edilmelidir
Bilginin elde edilme sürecinde eğitim yoluyla yetiştirilecek bireylerin araştıran, sorgulayan, problem çözebilen, kritik düşünebilen, öğrenmeyi öğrenen, bilgiyi üretebilen, yaratıcı, esnek, teknolojiden faydalanabilen, düşündüklerini kolayca ifade edebilen, karar alan ve takım çalışması yapabilen vb. özelliklere sahip olmaları beklenmektedir. İyi ve nitelikli bir eğitim nitelikli öğretmenler eliyle yapıldığından dolayı eğitim sisteminin en önemli öğesi öğretmendir ve bundan dolayı, “bir okul, bünyesindeki öğretmenler kadar değerlidir” denilebilir. Öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimleri ile başarılı mesleki uygulamalarında lisansüstü eğitimin önemi büyüktür.
 
Öğretmenlerin, alanında kendisini geliştirme ve uzmanlaşma, mesleki kariyer, eğitim sorunlarına çözüm üretme, bilimsel düşünme, eğitim programlarında yetkinlik, yenilikleri takip etme, sosyal statü, durağanlaşan hayata hareketlilik katmak gibi isteklerini karşılayan kişisel ve mesleki gelişimlerini sağlamak, böylece okul ve sınıf içi uygulamalarını araştırma problemi haline getirip sonuçlarını paylaşmada, lisansüstü eğitim çalışmaları yol gösterici olmaktadır.
 
Milli Eğitim politikaları da öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin, dolayısıyla eğitim-öğretim faaliyetlerinin kalitesinin artması adına lisansüstü eğitimi teşvik etmelidir. Aksi takdirde ciddi bir emek gerektiren yüksek lisans ya da doktora eğitimi teşvik edilmediği müddetçe tercih de edilmeyecek, lisansüstü eğitim seçeneği, öğretmenlerin ihtiyaç duymayacağı, uzak duracağı hatta hep kaçacağı bir konu olacaktır.
 
20.10.2014 tarihinde yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Taslak Yönetmeliğin Hizmet puanları başlıklı 28. maddesi 4. fıkrasında; “Bir defaya mahsus olmak ve lisansüstü eğitimlerden yalnızca en yüksek öngörülen puan dikkate alınmak üzere doktora öğrenimini tamamlayanların hizmet puanlarına 90, tezli yüksek lisans öğrenimini tamamlayanların hizmet puanlarına 44, tezsiz yüksek lisans öğrenimini tamamlayanların hizmet puanlarına 36 puan eklenir.” hükmü bulunmaktaydı. Ancak 17.04.2015 tarihli ve 29329 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde bu hükme yer verilmemiştir.
 
Sonuç olarak bahsi geçen konular birlikte değerlendirildiğinde öğretmenlere, lisansüstü eğitimi teşvik amacıyla; doktora öğrenimini tamamlayanların hizmet puanlarına 90, tezli yüksek lisans öğrenimini tamamlayanların hizmet puanlarına 44, tezsiz yüksek lisans öğrenimini tamamlayanların hizmet puanlarına 36 puan eklenmesi ve ek ders ücretlerinin, yüksek lisans yapmış olanlara %25, doktora yapmış olanlara %40 artırımlı ödenmesi için gerekli mevzuat düzenlemelerinin yapılması hususunda Aktif Eğitimciler Sendikası olarak Milli Eğitim Bakanlığından talepte bulunduk.
 
Resmi yazı için tıklayınız

AKTİF-SEN
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.