banner289

Mağdurlar Adına Bakan Avcı’yı Destekliyoruz!

Milli Eğitim Bakanlığı’nca 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 71. ve 92. maddelerine ilişkin, 28 Şubat döneminde işten atılan mağdur öğretmenlerin atamasını sağlayan kararnamenin onaylanmasını geç kalınmış olumlu bir adım olarak gördüklerini ve Bakan Nabi Avcı’yı desteklediklerini söyleyen Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, “28 Şubat sürecinde işten atılan memurların mağduriyetleri büyük oranda giderildi. Fakat baskı ve sürgünler nedeniyle istifa etmek zorunda kalan binlerce öğretmen ve kamu görevlisi işine geri dönemediği gibi hiçbir hak da verilmedi. Müstafi sayılan memurların haklarının iadesini de istiyoruz” dedi.

Mağdurlar Adına Bakan Avcı’yı Destekliyoruz!

 MAĞDURLAR ARASINDA AYRIM YAPILMASIN!

28 Şubat sürecinde ister istifa etsin isterse işten atılsın tüm memurların ayrım gözetilmeksizin haklarının verilmesi ve mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini kaydeden DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Adıyaman Milli Eğitim Müdürlüğü'ne Resim, Din Kültürü, Sınıf ve Rehberlik branşlarında 4 öğretmenin açıktan ataması yapıldı. Bu öğretmenlerimiz 15 gün içerisinde görevlerine başlayacaklar. Darısı haksız ve hukuksuz bir şekilde görevlerine son verilen, binlerce müstafi öğretmenimizin ve memurlarımızın başına” diye konuştu.
 
MÜSTAFİ SAYILANLAR ÜVEY EVLAT MI?
Hükümet tarafından geçen yıl çıkarılan ‘Torba Kanun’a matuf 28 Şubat döneminde memuriyetten atılanların geri dönebilmelerine dair düzenlemenin müstafi sayılan memur ve öğretmenlerin hiçbirine görevine geri dönme hakkı vermediğini kaydeden DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Kendisi yahut eşi başörtülü olduğu için veya namaz kıldığı için, dini vecibelerinden dolayı disiplinsizlik bahanesiyle psikolojik baskıya uğramış, soruşturma ve sürgünlerle istifaya zorlanmış on binlerce müstafi öğretmen, doktor, hemşire, mühendisten oluşan memurlar hükümete kızgın ve küskündür” dedi.
 
HAKLARIN İADESİ YAVAŞ İŞLİYOR!
Ak Parti hükümetinin 28 Şubat mağduriyetlerini çözmek için 2006, 2012 ve en son 2013 yılında yasal düzenlemeler gerçekleştirdiğini fakat her düzenlemenin eksik ve hatalı içerikler nedeniyle mağdurların kahir ekseriyetinin yarasına merhem olamadığını söyleyen Gürkan Avcı, “2011 yılında YAŞ kararlarıyla meslekten ihraç edilen subay ve astsubayların maddî hakları atıldıkları tarihten itibaren ödendiği halde, müstafi sayılan on binlerce öğretmen, doktor, hemşire, mühendisten oluşan memurların hiçbir maddi ve manevi hakları tazmin edilmemiştir. Hükümet hakların iadesi ve mağduriyetlerin giderilmesi konusunda yavaş ve hatalı hareket etmektedir” diye konuştu.
 
Hükümetin meslekten atılanlar dışında o zamanının psikolojik baskısı altında meslekten istifa edenlerle ilgili bir düzenleme yapması gerektiğini kaydeden Gürkan Avcı, şunları söyledi;
 
YASA TASLAĞI HAZIRLAYIP HÜKÜMETE VERMİŞTİK
28 Şubat mağduru öğretmenler başta olmak üzere memurların haklarının iadesi konularında sendika olarak birçok çalışmaya imza attık. Başta iktidar partisi yöneticileri olmak üzere muhalefet partilerinin lider ve yöneticileriyle de görüşmeler ve bilgilendirme toplantıları düzenledik. Yoğun bir kulis, diplomasi ve müzakere süreci yürüttük. Dahası tüm mağdurları mutlu ve memnun edecek bir yasa taslağı hazırlayarak Ak Parti yöneticilerinin eline verdik. Fakat bugün görüyoruz ki yaptığımız tüm ikaz ve bilgilendirmelere karşın ‘dediğim dedik, çaldığım düdük’ tavrıyla hareket edilmiş kamuoyunun beklentileri hüsranla sonuçlanmıştır.
 
ASKERLERE POZİTİF AYRIMCILIK YAPILIYOR!
Öte yandan sosyal güvenlik primlerini kendileri ödeyenlerin paralarının kendilerine iade edilmesi gerekirken yeni düzenlemede bu hususta eksik bırakılmış. Oysaki YAŞ kararıyla atılanlara verilen haklarının aynısının 16 yıldır mağduriyet yaşayan tüm memurlara da verilmesi gerekiyor. Hükümetin bu duyarsız ve çifte standartçı yaklaşımdan vazgeçmesini istiyoruz. Hükümetin şeffaf ve ivedi bir adım atarak memurları yöneticilerinin insafına bırakmaması gerekiyor.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Okul öncesi 3 yıl önce

okuloncesıne buyuk haksızlık yapıldı en az 1500 atama ıstıyoruz duy bizi hukumet

Misafir Avatar
yenien atama 3 yıl önce

yöneicilikte yeniden atamayı bekleyen lere de haksızlık yapılıyor ...yeniden atama yönetmeliğe bırakılmalı

Misafir Avatar
MUHASEBE VE FİNANSMAN 3 yıl önce

1) kıymetli hocalarım benimle aynı kulvarda yarışması gereken işletme öğretmenleri 2012'de teknoloji tasarım öğretmenliğine 40-60 gibi puanlarla atanmış olup son alan değişikliği ile 80 ile atanamadığımız muhasebe finansman öğretmenliğine geçiş yaptılar.

2)teknoloji tasarım öğretmenine ihtiyaç yoktu da neden bu kadar alım yapıldı.

3) mağdur olan, bu mesleğe gönül veren muhasebe öğretmenlerinin hali ne olacak?