banner406
banner396
04 Şubat 2013 Pazartesi 19:48
Mahkeme: Öğrenim Özrü Anayasal Güvence Altındadır

Eskişehir 2. İdare Mahkemesi, Kütahya’nın Emet İlçesi Gaziemet Ortaokulu’nda öğretmen olarak görev yapan Eğitim-Bir-Sen üyesi öğretmenin, öğrenim durumu mazeretine binaen Bursa’ya naklen atanmak istemiyle yaptığı başvurusunun reddedilmesi yönünde tesis edilen Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü işlemiyle, bu işleme dayanak oluşturan 06.09.2012 günlü, 41611 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı işlemlerini, hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti.

Mahkeme, kararında, “…. Öğrenim özrünün ve bu kapsamda lisans üstü öğrenimin davalı idarece yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 38. maddesi uyarınca atama talebinde bulunulabilecek özür gruplarından biri olduğu ve davacının 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 37. maddesine uygun şekilde özür durumuna bağlı yer değiştirme isteğini yaz tatili içerisinde davalı idarelere sunduğu dikkate alındığında; davacının yüksek lisans öğrenimi nedeniyle naklen atama isteminde bulunması üzerine Kütahya ve Bursa illerindeki mevcut ihtiyaç durumu, davacının talebinin yerine getirilmesinin eğitim-öğretim faaliyetlerinin yürütümünü etkileyip etkilemeyeceği irdelenmeksizin ve davacının atamasının yapılmamasının hizmet gereklerine uygunluğu somut bilgi ve belgelerle ortaya konulmaksızın tesis edilen işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır…” ifadelerine yer vererek, dava konusu işlemin iptaline karar verdi.

Söz konusu kararda, “Ayrıca davacının durumu ve eğitim hizmetinin gerekleri doğrultusunda hiçbir inceleme yapılmaksızın tesis edilen dava konusu işlemin davacının Anayasa’da güvence altına alınan eğitim ve öğrenim hakkı ile olan yakın ilişkisi dikkate alındığında, uygulanması durumunda telafisi güç zararlar doğurabileceği kanaatine varılmıştır” denildi.

Eğitim-Bir-Sen , dava dilekçesinde, Kütahya İli Emet İlçesi Gaziemet Ortaokulu’nda öğretmen olarak görev yapan üyemizin öğrenim durumu mazeretine binaen Bursa’ya naklen atanmak istemiyle yaptığı 15.08.2012 günlü başvurusunun reddedilmesi yönünde tesis edilen 17.09.2012 günlü 16757 sayılı Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü işlemi ile, bu işleme dayanak oluşturan 06.09.2012 günlü, 41611 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı işlemlerinin; Anayasa gereğince kimsenin eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamayacağı ve çalışmanın herkesin hakkı ve ödevi olduğu, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 38. maddesi uyarınca davacının öğrenim gördüğü Bursa İline atanmayı isteme hakkının bulunduğu, üyemizin bu yöndeki isteminin reddedilmesi yolunda tesis edilen işlemlerde hukuka uyarlık bulunmadığı gerekçesiyle iptal edilmesi şeklinde talepte bulunmuştu 

Son Güncelleme: 04.02.2013 19:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.