banner406
banner396
19 Ekim 2015 Pazartesi 18:57
Mahkemeden ''Alan Değişikliği'' Kararı
İstanbul 8. İdare Mahkemesi, Vala Gedik Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Ortaokulu’nda müdür olarak görev yapan Eğitim-Bir-Sen üyesinin, zihinsel engelli sınıf öğretmenliği olan branşının rehber öğretmenliği olarak değiştirilmesi istemiyle yaptığı 2013 yılı il içi alan değişikliği başvurusunun reddine dair işlemi, hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti.


Eğitim-Bir-Sen’in, idarenin işleminin açıkça hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edilmesi talebiyle açtığı davayı karar bağlayan mahkeme, “… Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 44. Maddesinde, ‘(1) Öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atamaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yükseköğrenimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yüksek öğrenimlerinin Talim ve Terbiye Kurulu’nun öğretmenliğe atanacakların mezun oldukları yükseköğretim programlarına ilişkin kararında atanacağı alana uygun olması kaydıyla mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilirler. (2) Bu kapsamda yapılacak alan değişikliği işlemleri Haziran ayında Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır. (3) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerini alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir. (4) Talim ve Terbiye Kurulu kararlarıyla dersi ya da alanı kaldırılan öğretmenler, mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alana ya da aylık karşılığı okutacakları dersler bölümünde belirtilen derslerin öğretmenliğine isteklerine bakılmaksızın alan değişikliği yoluyla atanırlar. (5) İstihdam alanı daralan öğretmenler, Talim ve Terbiye Kurulu karar ve görüşleri çerçevesinde mezuniyeti itibarıyla atanabileceği alana ya da aylık karşılığı okutacakları dersler arasında yer alan derslerin öğretmenliğine istekleri de dikkate alınarak alan değişikliği yoluyla atanırlar. (6) Alan değişikliği gerçekleştirilen öğretmenlerin, alan değişikliğinin iptali istekleri dikkate alınmaz’ hükmüne yer verilmiştir. …Bu durumda, davacının atamaya esas bölüm yönünden ve atanmak istediği kurumun ihtiyacı yönünden alan değişikliği yapma şartlarını haiz olduğu görülmekle talebinin hizmet puanı yönünden değerlendirilmek üzere isteminin kabul edilmesi gerekirken, başvuru aşamasında isteminin reddedilmesinde hukuka uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır” ifadeleriyle işlemin iptaline hükmetti.

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 19.10.2015 18:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fetih 2015-10-19 22:17:27

2012 yılında mecburen alan değişikliği yapmıştım şimdi mezun olduğum sınıf öğretmenliğine dönmek istiyorum

Avatar
??????? 2015-10-19 20:58:06

hangi bölüm mezunu acaba...... ve sonuç nedir? branş değişikliği yapacak mı yapmayacak mı?

Avatar
Altuğ 2015-10-20 06:38:47

Dava doayasının yayınlayın sayın admin..

Avatar
hasan 2015-10-20 07:23:44

diplomaya dayalı alan değişikliği bekliyoruz. 2012 yılında mecburen alan değişikliği yapmıştık.sınıf öğrt. dönmek istiyorum.

Avatar
diplomaya dayalı alan değişikliği 2015-10-20 09:41:41

diplomaya dayalı alan değişikliği bir an önce atama takvimine alınmalı.

Avatar
Tülay 2015-10-22 16:42:07

2012 de eş durumu tayini yapılmayınca alan değişikliği yapmak zorunda kaldım mezuniyetim olan sınıf öğretmenliğine geri dönmek istiyorum .Hadi artık üç sene oldu küçük çocukları özledim

Avatar
Cevdet 2015-10-31 09:57:04

Sınıf öğretmenliğine dönmek istiyoruz.lisede yapamıyoruz