banner406
banner396
24 Ocak 2014 Cuma 22:01
MARDİN'DE  BU DÖNEM DE KAYIPLARLA GEÇTİ
                   


 


   MARDİN'DE 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ İLK DÖNEMİ DE KAYIPLARLA GEÇTİ

 

       Türk Eğitim-Sen ve Türkiye Kamu-Sen  Mardin Şube Başkanı Bahattin BİÇER yaptığı açıklamayla2013-2014 Eğitim-Öğretim yılının ilk dönemini değerlendirdi.

 

Değerli Basın Mensuplarımız;

 

 2013-2014  Eğitim ve Öğretim yılı  her yıl olduğu gibi yıldırım hızıyla yere çakılan eğitim sistemimize yeni bir kayıp dönemi olarak geçti.Eğitim çalışanlarının itibarının daha da zedelendiği,öğretmen veli ilişkilerinin daha da kötüye gittiği bir dönemdir bu ilk dönem..Andımızın kaldırıldığı ve eğitimin sorunlarından daha çok dersane olaylarının tartışıldığı kara bir dönem olarak kayıtlara geçen bir dönem olarak tarihte yerini almış oldu.Türkiye geneli olarak bakıldığında karmakarışık olan bu dönem elbette Mardin'de sıkntı anlamında tavan yapmıştır.Yani Eğitim Çalışanları öğrencilerimize karne verirken bu değerli Eğitim Çalışanlarımız  bir de MEB'e karne verse inanın 100 üzerinden 10 alacak bir uygulamanın bulunamayacağı bir dönemdir bu 6 aylık süreç.2315 öğretmen açığının bulunduğu yerde eğitimin neresi değerlendirilir orası da ayrı bir tartışma konusu.Sadece 600'ün üzerinde sınıf öğretmeni açığı ne demek Eğitimin temeli olan ilk kademedeki öğrencilerimizin öğretmensiz kalmasıdır.Türk Eğitim-Sen olarak ne yazık ki  değerlendirme yapacak sözcük bulamıyoruz..Kısaca Mardin'de şu olaylar ön plana çıktı.

***En önemli değişiklik sayın Valimizin sürekli okul ziyaretleri ön plana çıkmasını kayıtlarımıza aldık. Eğitim çalışanları olarak biz buna çok sevindik ancak sayın Valimizin unuttuğu bir durum vardı almadan vermek Allah'a mahsus olan bir özelliktir.Sayın Valimizin ziyaretleri elbette belli bir konuda disiplin sağladı ancak hiçbir eğitim çalışanının sıkıntısı çözülmeden o insanlara yüklenirsek hiç bir verim elde edemeyiz.Bizim Sayın Valimize önerimiz Türk Milli Takımı Fatih Terim'in hayatını iyice okuması ve yorumlamasıdır çünkü Eğitim Çalışanlarının şu an en çok ihtiyacı olan konu kendisine güvendir.Eğitim Çalışanlarının kendisine olan güveni kalmadı,eğer sayın Valimiz özgüven konusunda destek verirse neler yapılabileceğini görecektir tıpkı Fatih Terim gibi.

 

***Andımızın kaldırıldığı kara bir dönem olarak kayıtlarımıza aldık bu dönemi. Sanki eğitim-öğretimde Andımızı kaldırdığımızda bütün sorunları çözecektik ve böylece ülke olarak uzaya çıkacaktık. Türkçe’yi doğru dürüst öğretemedik ki Anadil’de eğitim yapalım,Türk Eğitim-Sen’den başka hiç kimse de demedi ki Ana Dilde Eğitim azınlıklara verilir sen benim Kürt kardeşimi,Arap kardeşimi nasıl azınlık görürsün? Diye.

*** Eğitim Çalışanlarına şiddetin inanılmaz bir şekilde arttığı ve bu konuda ne yazık ki Eğitim Çalışanları yalnız bırakıldığı bir dönem olarak kayıtlarımıza aldık bu dönemi.Dayak yiyen öğretmenin psikolojisini hiç düşünmediler.Tek bir öneri geldi okullarla ilgili'' Polis gelsin'' ama hangisine gelsin demediler yöneticilerimiz bataklıkta sinek öldürdü bataklığı kurutmaya yönelik hiçbir adım atmadılar.Biz söylüyoruz ''Eğitim Şart'' hem de en tepeden en aşağıya ''Eğitim Şart''  

 

***Lojman konusunun had safhaya ulaştığı ev kiralarının zirveye vurduğu bir dönem olarak kayıtlarımıza aldık.Sonra da kendi kendimize dövündük öğretmenler neden Güneydoğu'da kalmıyor diye.Bu sorunun çözülmesine yönelik bir adım atılmadı Mardin'de kiralar hala ateş pahası

 

***4+4+4 sisteminin açtığı yaraların daha da büyümeye başladığı bir dönem olarak kayıtlarımıza aldık.Alan değişikliği garabetinin,Alan değişikliğinden dönenlerin ve çok zaman geçmeden tekrar alan değişikliği yaptığı dönem.Yani bir öğretmen düşünün bir gün 1.sınıflara alfabe öğretirken ertesi gün lise son sınıfta Matematik dersi anlattığı dönem oldu.Kim hangi sınıfa girecek bilmiyor.

 

***Sınıf Öğretmenlerinin hayata daha çok küstürüldüğü meslek aşkından iyice soğutulduğu dönem olarak kayıtlarımıza aldık.Ne zaman tayinlerinin çıkacağını bilmediği,evlense eş durumundan tayininin olup olmadığını bilmediği, en sonunda da karı-koca sınıf öğretmenlerinin iyice moral olarak iyice çöküntüye uğradığı bir dönem oldu.

 

     Türk Eğitim-Sen olarak en son şunu söylüyoruz: ülkemize gerçekten Milli bir eğitim sistemi şart diyoruz. Eğer bunu sağlayamazsak her yıl aynı konulardan yakınır ve bu güzel ülkemizin uçuruma her yıl daha fazla yuvarlandığını görürüz.Biz bu ülkeyi seviyoruz o yüzden gerçekten bir MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI istiyoruz.

 

 

 

                                                                                                                        Bahattin BİÇER

                                                                              Türk Eğitim-Sen ve Türkiye Kamu-Sen Mardin İl Başkanı

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 24.01.2014 22:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
martta atama 2014-01-24 23:55:32

o zaman sizde uğraşın martta atama olsun 10 bin az diye

Avatar
bahattin @martta atama 2014-01-25 00:26:30

hocam atama için bizim ismimizi google'da aramanız yeterlidir saygılarımla

Avatar
sendikaya bak 2014-01-25 09:41:16

şubat atama sayısının arttırılmasında niye sesiniz gür çıkmadı mart yada haziran ataması için uğraşın