banner406
banner396
04 Aralık 2013 Çarşamba 15:49
MEB, Bilim Düşmanlarına Destek Olmayı Sürdürüyor!

 Milli Eğitim Bakanlığı, Ankara merkezli olarak faaliyet gösteren "Bilim ve Paleontoloji Derneği"nin liselerde evrim karşıtı fosil sergileri açmasına izin vererek, evrim karşıtlarına destek vermeyi sürdürmektedir. 

Bilim ve Paleontoloji Derneği, geçtiğimiz eğitim öğretim döneminden itibaren il milli eğitim müdürlüklerine başvurarak, "Biyoloji ve fen bilimleri derslerinin etkinliğinin artırılması kapsamında, gençlerimizin fosilleri yakından görebilmelerini sağlamak amacıyla liselerde fosil sergisi düzenlemeyi" talep etmiş ve talep yazısında, "Ülkemiz lise okullarında fosil sergileri düzenlemek, öğrencilere biyoloji ve fen bilimleri müfredatlarında da yer yer geçtiği gibi fosillerin bulunuşu, çıkarılışı, yaş tayin metotları, ülkemizde bulunan fosiller, canlılık tarihi konularında konferanslar düzenlemek istiyoruz" ifadelerini kullanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, 16 Nisan 2013 tarihinde derneğin talebine olumlu yanıt vermiş ve bütün ortaöğretim kurumlarında söz konusu serginin açılabileceğini ilgili ortaöğretim kurumlarına yazı ile bildirmiştir. 
İlk kez geçtiğimiz eğitim öğretim yılında gündeme gelen ve bilim insanları, öğretmenler ve öğrencilerin yoğun tepkisini çeken liselerde "fosil sergileri" uygulamasının son örneği, Zonguldak`ta yaşanmıştır. Söz konusu serginin Milli Eğitim Bakanlığı`nın 16 Nisan 2013 tarihli iznine bağlı olarak gerçekleştirilmiş olması, bilim karşıtı faaliyetlerin bizzat MEB`in onayıyla okullarda yürütülmeye çalışıldığını göstermektedir. 
Geçmişte biyoloji öğretmenlerine "yaradılış atlası" dağıtılması, eğitim programlarının içeriğinin birtakım dini söylemlerle değiştirilmesi vb gibi örneklerin ardından gündeme gelen "fosil sergileri" eğitimde yaşanan bilim karşıtı faaliyetlerin son halkası olarak dikkat çekmektedir. Söz konusu fosil sergilerinin tek amacı, bilimselliği defalarca kanıtlanmış olan evrim kuramının aslında kanıtlanmamış bir teori olduğunun propagandasını yapmak ve birtakım fosil örnekleri üzerinden eğitim sisteminde "yaratılış teorisi"ni hakim kılmaktır. 
Yıllardır başta eğitim programları olmak üzere, eğitim sistemini büyük ölçüde dini referanslara göre biçimlendirmek isteyen Milli Eğitim Bakanlığı, bu tür uygulamaları ile laik, bilimsel ve demokratik eğitim mücadelesinin karşısında duran en örgütlü güç olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Bilimsel olarak ciddiye alınır hiçbir yanı olmayan bu tür "yaradılışçılık" propagandası yapan fosil sergileri, çocuk ve gençlerimizin zihninin bilim dışı safsatalarla doldurulmasına yönelik son derece tehlikeli bir uygulamadır.
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitabında yer bulan "abdest suyunun alyuvar sayısını arttırdığı" tezi, Türkiye`nin değişik kentlerinde ve üniversitelerinde açılan fosil sergileri, Milli Eğitim Bakanı`nın eğitimde bilim düşmanı ve muhafazakâr dünya görüşünü güçlendirme gayretleri, bilimin yerine yaradılışlığın egemen kılınması çabasından başka bir şey değildir.
Milli Eğitim Bakanlığı, bugüne kadar attığı her adımda bilimsel gerçekleri, eğitim bilimlerinin en temel ilkelerini yerle bir etmiş, eğitim programları üzerinden yaptığı müdahalelerle, AKP`nin dünya görüşüne paralel kimi ifadeleri ders kitaplarının içine yerleştirmiştir. MEB`in son olarak "yaradılış teorisi"ni konu edinen ancak bunu bile açıkça ifade edemeyen bilim karşıtı bir sergiye izin vermiş olması, bakanlığın okullarda bilim dışı görüşlerin savunuculuğu yaptığını bir kez daha somut bir şekilde göstermiştir.    


EĞİTİM-SEN
Son Güncelleme: 04.12.2013 17:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bilim28 2013-12-04 16:30:58

yaratılış ve fosile saçma diyen ateistler hadi yaradılışa inanmıyorsunuz onu anladıkta bilim bile allah'ı kanıtlıyor. okullarda gerçekler okutulacak sizin saçmalıklarınız değil

Avatar
Objektif 2013-12-04 17:03:08

şu başlığa bak metnin içeriğine bak ne alaka.editör metne uygun başlık at,dikkat çekmek için ne bu saçmalık

Avatar
bilim29 2013-12-04 18:33:45

okulda bilim okutulur, dini inanç ise ibadet yerlerinde,yaradılış inançla ilgili bir olgu, keşke biraz okusaydın da bunları karıştırmasaydın bilim28

Avatar
bilim28 2013-12-04 23:26:27

ben ibadetten bahsetmedim zaten.ben sadece evrimin billm olmadığını ayrıca bilimle dinin ayrı kefede değil ikisininde ilişkili olduğunu anlatmaya çalıştım. evrim allahı inkar edebilmek için uydurulmuş bir saçmalıktır.