banner406
banner396
09 Haziran 2014 Pazartesi 13:36
MEB KANUNU AYM'DEN HAK ETTİĞİ CEVABI ALMALIDIR
 Anayasa Mahkemesinden beklenen karar bu hafta gelmedi.Şimdi gözler 12 Haziran tarihine çevrildi.AYM 12 Haziran'da ucube MEB Kanunu ile ilgili yürütmeyi durdurma kararını verir mi bilinmez, ancak, evrensel hukuk, ve bu doğrultudaki uygulamalar düşünüldüğünde, AYM'den beklenen, ucube kanunun bir çok yönüyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermesidir.

Yüksek Mahkemenin, kazanılmış hakları yok sayan, demokrasiyi yerle yeksan eden kanun bile denilemeyecek, bu ucubeyi ortadan kaldırması AYM'nin misyonu ile de örtişecek bir karar olacaktır.Bazı aklı evveller, yöneticilik ikinci görevdir, kazanılmış hak değildir deseler de, biz tam tersini düşünüyoruz, çünkü yöneticilik önceden olmayan ama alınteri ve tecrübe ile elde edilen kazanılmış bir haktır.Öğretmenlik formasyonunun yanında, yıllar içinde takılan ikinci bir apolettir.Yönetici, öğretmenlikle beraber, iki ünvanı da hak ederek taşıyan insandır. Dolayısıyla bu görevlerden birini asıl, diğerini geçici olarak görmek akıl, vicdan ve evrensel hukuk ile asla bağdaşmaz.

Türk Eğitim Sen'in açtığı davada, Danıştay'ın daha önce yöneticilik görevi yapmış olanlara, yönetici olarak atanma hakkı vermeyen yönetmelik maddesini iptali de, bu kapsamda iyi ve yeni bir örnek yargı kararıdır.İktidarın 17-25 Aralık olayları sebebiyle, hukuk, demokrasi ve tüm insan haklarını göz ardı ederek çıkardığı bu ucube kanunun, neyi amaçladığını bu ülkede bilmeyen aklı başında bir tek kişi yoktur.Cinnet hali içerisinde çıkarılan, Türk milli eğitimine ve eğitimcilere hiç bir yarar sağlamayacağı açık olan bu ucubeyi destekleyenlerin, akıl tutulması içinde, sadece bugünü yaşayan, muhakeme gücü körelmiş, egoizmin pençesine düşmüş insanlar olduğunu söylemek hiç de abartılı olmayacaktır.Bütün bu gerçekler ışığında, Yüksek mahkemenin vereceği karar, mutlaka hukukun üstünlüğünü korumak doğrultusunda olacaktır, aksi bir ihtimali düşünmek kaosu kabullenmek olacaktır.Yüksek Mahkeme elbette, sadece yöneticileri için değil, dershanelerin kapatılması, stajyerliğin kaldrılması konularında da aklı elim kararlar verecektir.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim Kılıç'ın, yargı bağımsızlığı konusundaki çok net vurgusu, AYM'nin Hukuk Devleti ilkesini korumaktaki kararlılığını da göstermektedir.Bu kararlılığı, ucube MEB Kanunu hakkında vereceği kararda görmek istiyoruz, bu kararla, insanlar ya kuralsızlığa ve ilkesizliğe ya da hukuka teslim edilecektir.

 

Son Güncelleme: 09.06.2014 13:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet Eren 2014-06-09 13:53:10

çocuklarımızı emanet ettiğimiz müdür ve öğretmenler ölene kadar çalışmalılar! beyler, bu devletin kurumları yıllardır kazanılmış hak safsatalarıyla köhneleşti/hantallaştı. bakın, aynı kanun sağlık bakanlığında çıktı. pislikten girilmeyen hastanelerin başına performansını sorguladığınız başhekimler gelince hastanelerdeki kalite arttı. çalışmayan başhekimlerinde istifa dilekçeleri hazır zaten. aynı sistem neden mebde olmasın. tutturdunuz sınav sınav sınav. sınavda olsa ölene kadar kazanılmış bir hak olmamalı. adam 3-5 tane fazladan mevzuat ve ink. tarihi sorusu yaptıysa bu onun için ölene kadar kazanılmış hak mıdır? sendikanızdaki koltuğunuzu korumak için neden eğitim-öğretimin geleceğini ateşe atıyorsunuz. bakın bu kanun iptal edilmezse, kendine güveni olmayan bir çok pısırık müdür adayı müdürlüğe bile başvurmaz. iptal edilirse, bir çok köklü kurumu mahveden mevzuat hafızları yine işbaşına gelecektir.

Avatar
alican 2014-06-09 14:08:55

yeni yönetmelik sadece sınav esaslı olsun.atanan herkese de kadro verilsin.kendine güvenen sınava girip idareci olsun.

Avatar
Tarkan 2014-06-09 14:20:01

inşallah bozar.bizide sevindirir.

Avatar
dersane 2014-06-09 15:24:12

müdürler için kararar durdurulsun.fakat dersaneler kapatılsın bu kölelelik bitsin. şu chp geçen seçimlerde dersaneleri kaldırma sözü vermişti şimdi bunun için aym ye gidiyor millet sana ininmıyor chp

Avatar
Hz Ömer Adaleti 2014-06-09 16:22:20

hz ömer adaletini istiyoruz. birilerinin egosunu tatmin edecek bu kanuna mutlaka dur demelisin

Avatar
mert 2014-06-09 16:53:38

inşallah anayasa mahkemesi yürütmeyi durdurma verecektir ayın 12 sinde

Avatar
melek 2014-06-09 17:13:13

müdürlük babanızdan kaldı demi ölene dek md yrd bul gez çarşı pazar md görevlendirme olsun hakeden yapsın

Avatar
sefil @melek 2014-06-09 18:31:03

zoruna mı gitti meeeeeeeleeeee