banner406
banner396
23 Ağustos 2012 Perşembe 14:58
'MEB özür grubu mağduriyetini inatla devam ettiriyor'

 "Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dayatma yoluyla uygulamaya konulan her tasarruf eğitim iş kolunda büyük huzursuzluğa yol açmaktadır. Bakanlık belirli aralıklarla, eğitim çalışanlarını hukuka, hakkaniyete ve vicdana aykırı düzenlemelerle mağdur etmek için akıllara durgunluk veren uygulamaları yaşama geçirmektedir.  İşin en vahim tarafı ise, aynı siyasi anlayışa sahip olmalarına rağmen görevi devralan her bakanın, geçmiş bakanlık birikimini bir kalemde çöpe atarak kamu otoritesinin itibarını yerlerde süründürmekte sakınca görmemeleridir.

Örneğin, yıllardır kamu çalışanlarının işkolunda meşru hukuki sözcülüğünü yapma hak ve yetkisine sahip sendikalar olarak sağlıklı bir il emri uygulaması için ortak söylemler ortaya koyduk. Sendikacılık anlayışları, ideolojik bakış açıları birbirinden tamamen farklı olmalarına rağmen rakip sendikaları aynı çizgiye çeken bu görüntünün altında yatan mağduriyet gerçeğini Bakanlığın görmezden geliyor olması son derece düşündürücüdür. 


2011 yılının son dönemlerinde, uzun yıllardır ortaya konulan görüş ve öneriler ışığında oluşturularak son olarak tüm sendikalara görüş sunmaları için gönderilen Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağında, iller arası özür grubuna bağlı yer değişikliği isteğinde bulunanlar için il emri uygulaması yer almaktaydı. Hal böyleyken Bakan değişimi ile birlikte geçmiş çalışmaları çöpe atan Bakanlık, il emir uygulamasını rafa kaldırmıştır.


Sorunla ilgili olarak sendikamız oldukça kapsamlı hukuki mücadele yürütmektedir. Bu kapsamda, 2012 Yılı Öğretmenlerin Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu'nun; eğitim özrünü dışlayan düzenlemeleri ile il-ilçe emrine atanma hakkını ortadan kaldıran düzenlemelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali için geçtiğimiz günlerde Danıştay'da dava açtık.


Ancak, Bakanlığın apar-topar uygulamaya soktuğu keyfi atama süreci ise halihazırda sürmektedir. Uygulamanın muhatapları, ağır bir mağduriyetle karşı karşıya kalmışlardır. İl emrine atanma olanağının kaldırılmasıyla yaşanan sıkıntıya Bakanlığın acil çözüm üretmesi gerekliliği anayasal bir zorunluluk olup devletin kamu görevlisine karşı yükümlülüğüdür.


Bakan Ömer Dinçer, ülkenin dörtbir yanından yükselen mağduriyet çığlıklarına kulaklarını tıkamaktan vazgeçmelidir. Kendisinden sorunu derhal çözmesini ve kamu çalışanlarının hayli kırıp döktüğü kalbini kazanmaya dönük bir adım atmasını bekliyoruz. Aksi halde nitelikleri ve nicelikleri itibariyle ülkenin en etkili sivil gücü olan eğitim emekçilerinin husumetinin olumsuz etkilerini siyasi ve kişisel yaşamının her döneminde fazlasıyla hissedecektir.  "


Veli DEMİR


Genel Başkan
****** 
"MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE   


Bildiğiniz üzere yıllardır kamu çalışanlarının işkolunda meşru hukuki sözcülüğünü yapma hak ve yetkisine sahip sendikalar olarak sağlıklı bir il emri uygulaması için ortak söylemler ortaya koyduk. Sendikacılık anlayışları, ideolojik bakış açıları birbirinden tamamen farklı olmalarına rağmen tüm eğitim sendikalarını aynı çizgiye çeken bu görüntünün altında yatan mağduriyet gerçeğini Bakanlığınızın görmezden geliyor olması son derece düşündürücüdür. 


2011 yılının son dönemlerinde, uzun yıllardır ortaya konulan görüş ve öneriler ışığında oluşturularak  son olarak tüm sendikalara görüş sunmaları için gönderilen Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağında iller arası özür grubuna bağlı yer değişikliği isteğinde bulunanlar için il emri uygulaması yer almaktaydı. Ancak Bakanlığınız il emri uygulamasını rafa kaldırmıştır.


Bakanlığınızın apar-topar uygulamaya soktuğu keyfi atama süreci devam etmektedir. Bu atama sürecinde uygulamanın muhatabı olan öğretmenler, ağır bir mağduriyetle karşı karşıya kalmışlardır. Özür grubundan atamanın yılda bir defa işletilmesi bu mağduriyetin artmasında önemli bir etken olmuştur. Şu anda özür grubundan karşılıklı atama taleplerinden dolayı sistem tıkanmıştır. Çünkü özür grubundan atama talebinde bulunanların mevcut norm kadroları dolu göründüğünden başkası istekte bulunamamaktadır. Bunun giderilmesi için özür grubu atamalarının yılda birden fazla gerçekleştirilmesi gerekmektedir. İl emrine atanma olanağının da kaldırılmasıyla yaşanan sıkıntıya Bakanlığınızın acil çözüm üretmesi anayasal bir zorunluluk olup devletin kamu görevlisine karşı yükümlülüğüdür.


 Bakanlığınız, ülkenin dört bir yanından yükselen mağduriyet çığlıklarına kulaklarını tıkamaktan vazgeçmeli, sorunun bir an önce çözülmesi için gereğini yapmalıdır. Bu bağlamda özür grubu atamaları yılda en az iki kere yapılmalı, il emrine atama uygulaması yeniden devreye sokulmalıdır.


Gereğini bilgilerinize sunarım."


Veli DEMİR


Genel Başkan

Son Güncelleme: 23.08.2012 14:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
il emri 2012-08-23 22:31:02

ya gelecek ya gelecek başka çare yok

Avatar
il emri 2012-08-23 22:31:29

ya gelecek ya gelecek başka çare yok

Avatar
df 2012-08-23 22:35:08

http://www.facebook.com/events/352024181543193/
Yer Değiştirme Mağdurları ve Norm Fazlalıkları İçin MEB Önündeyiz!
‎29 Ağustos Çarşamba, 11:00 - MEB önü'de.

Avatar
değerli bakan 2012-08-23 22:51:28

allah büyük inşallah sende yerinden yurdun ailenden ayrı kalırsın evin yıkılır evsiz kalırsın sel olur malın mülkün yıkılır ortada kalırsın o zaman anlarsın ne yapmaya çalıştığını

Avatar
Özlem Kızılgöz 2012-08-23 23:04:19

allah razı olsun. ağzınıza sağlık !
birileri ömer dinçeri durdursun artık ne olur !

Avatar
RY 2012-08-23 23:51:41

•25 yıllık , üstelik fen liseleri sınavında kendi ilinde derece yapmış branş öğretmeniyim.
•eş durumu ataması isteyeceğim ilçede fen lisesi ve diğer liselerde açık olduğu halde il kontenjanı yüzünden atama isteyemiyorum. ücretsiz izine ayrılıp bu okullar için ücretli öğretmenliğe mi başvurayım ???

Avatar
AYSE 2012-08-24 01:23:46

arkadaslar ücretsiz izne ayrildiğimizda siğortamizdan yaralanabiliyormuyuz ikincisi devlet izinde oldugumuz zaman basvuru hakki tanirsa ikinci defa basvuru yapabiliyormuyuz lütfen bilen yardim etsin bu konuda

Avatar
madur 2012-08-24 01:28:18

lanet olsun