banner406
banner396
11 Aralık 2013 Çarşamba 20:42
MEB Sürgün Politikasından Vazgeçmiyor!
 Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu`nun `Milli Eğitim Bakanlığı Tarihsel Olarak İktidarların Halklara, Emekçilere Karşı Uyguladığı Baskı, Yıldırma Politikası Olan Sürgün Politikasından Vazgeçmiyor!` başlıklı açıklama metnidir.
 
Yüzyıllardır halklar ve emekçiler üzerinde bir baskı ve yıldırma politikası halinde devam ettirilen sürgün politikası, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından aynı zihniyetle 21. yüzyılda hızını kesmeden devam ettiriliyor.
Son dönemde ülke genelinde demokratik haklarını kullanan kesimlere yönelik giderek artan anti-demokratik uygulamalar, yüzlerce kişiye peş peşe açılan davalara paralel olarak, Eğitim Sen`in yönetici ve üyelerine yönelik hukuk dışı uygulamalar, soruşturma, sürgün ve cezalandırmalar tüm hızıyla sürdürülmektedir. Bunun en son örneği, Çorum Şube üyemiz Halil Top`un Çorum`dan Erzurum iline sürgün edilmesiyle devam ettirilmek istenmesi olarak karşımıza çıkmıştır.
Eğitim Sen üye ve yöneticilerine karşı yıllardır sürdürülen baskılar, hukuki dayanaktan yoksun gözaltı ve tutuklamalar yetmezmiş gibi, artan sürgün uygulamaları AKP hükümetinin hukuk ve demokrasi anlayışını bir kez daha ortaya çıkartmıştır. Dünya`da çağdışı bir uygulama olarak görülen "sürgün" politikasının ısrarla devam ettirilmesi Milli Eğitim Bakanlığı`nı idare edenlerin demokrasi ve hukuk anlayışını bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Kendisi gibi olmayan, kendisi gibi düşünmeyen her muhalif düşünceyi düşman gören ve baskıyla susturmaya çalışan anlayış bu politikaları ile amacına erişemeyecektir. Yüzyıllardır halklara, emekçilere ve ötekileştirilen tüm toplumsal kesimlere yönelik uygulanan bu sürgün politikaları bizleri susturamayacak, mücadelemizi geriletemeyecektir.   
Sendika üyelerinin en demokratik haklarının bile soruşturma ve sürgün nedeni sayıldığı bir ülkede demokrasiden, düşence ve ifade özgürlüğünden, örgütlenme özgürlüğünden bahsedilmesi mümkün değildir. Milli Eğitim Bakanlığı`nın Eğitim Sen üyesi emekçilere karşı son dönemde yeniden artarak uygulamaya koyduğu hukuk dışı, anti demokratik baskıların artmış olması dikkat çekicidir. 4+4+4 eğitim yasasıyla eğitimi ve çocuklarımızın geleceğini belirsizliğe sürükleyen, eğitimde ortaya çıkan sorunları çözmekte basiretsiz kalan hükümetin, bu alanda kendisine muhalefet eden sendikamıza yönelik yönelimlerinin, üyelerimize yönelik baskıların, sürgünlerin nedenlerini kamuoyu çok yakından bilmekte, izlemektedir. 
Eğitim Sen olarak Milli Eğitim Bakanlığı`nı yönetici ve üyelerimize yönelik baskı, sürgün ve cezalandırma uygulamalarından derhal vazgeçmeye, sürgün edilen Çorum Şube üyemiz Halil TOP`un sürgün kararını geri almaya, Eğitim Sen üyelerine uygulanan baskı ve cezalandırma politikalarından vazgeçmeye çağırıyoruz. 
 
Son Güncelleme: 11.12.2013 20:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.