banner406
banner396
02 Kasım 2015 Pazartesi 19:58
Memur-Sen'den ''1 Kasım Seçimleri'' Açıklaması
MEB Personel - 1 Kasım Pazar günü gerçekleşen 26. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimi, süreci ve sonuçlarıyla milletimizin yüksek feraseti ve basiretini bir kez daha tescillediği bir zemin olarak siyasi tarihe kaydedilmiştir.
Milletimiz, 1 Kasım seçimiyle; 7 Haziran’da gerçekleştirilen 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonuçlarından ders çıkararak, seçenek ve çözüm üretme mevzisi olarak görülmesi gereken siyaset kurumunun değersizleştirilmesine, milletin ve devletin iç ve dış aktörlerce vesayet çemberine alınmasına, milli iradenin berhava edilmesine izin vermemiş, izin vermeyeceğini ilan etmiştir.

Ülkemizin 7 Haziran seçiminden sonra siyasi, ekonomik, sosyolojik ve diplomatik bağlamda içine çekilip mahkum edilmek istendiği ‘kara delikler’, bizzat milletin eliyle kapatılmış ve bir daha açılmamak üzere mühürlenmiştir. 7 Haziran seçim sonuçlarıyla siyasi aktörlere “uzlaşma hedefli koalisyon” davetiyesi gönderen milletimiz; bu davetiyeyi “ideolojilerini dayatma”, “hayırları ile milleti yok sayma” ve “sırtını terör örgütlerine yaslama” merkezli siyaset vizesi olarak kullananlara, 1 Kasım’da önüne konulan demokrasi sandıkları üzerinden kurduğu “istikrar temelli konsolidasyon” ile “verdiğim fırsatın tehdide, sağladığım imkanın riske dönüştürülmesine izin vermem”  kararını deklare etmiştir.

1 Kasım seçim sonuçları, sonuçlara sevinen ve üzülenler kendi değerlendirmelerini ve bu değerlendirmelere dayalı karar ve uygulamalarını siyasetin kendi kuralları içerisinde hayata geçirecektir. Bu noktada, her siyasi parti kendi iç dinamikleri ile birlikte milletin seçim sonucuyla verdiği mesajı da dikkate almak, yarına dair siyaset stratejisini, siyasi söylem ve eylemlerini, merkezinde millet ve iradesinin olduğu bir kurguyla belirlemek sorumluluğuyla hareket etmelidir.

Seçim süreçlerinde “seçmen” sıfatıyla farklı siyasi partilere ve eğilimlere destek vermek, demokrasinin gereği ve vazgeçilmezi olan “tercih özgürlüğü” kapsamında olup “ayrışma, kutuplaşma, kamplaşma” değil, bireylerin “farklı siyasi partilerde uzlaşma” tavrıdır. Bu noktada, seçim sürecinde “seçmen” sıfatı üzerinden farklı tercihlerde bulunmak demokratik seçme hakkının gereğidir ve saygıya muteberdir. Seçim sonuçlarıyla oluşan “millet iradesine ve oluşacak tek partili hükümet idaresine saygı göstermek” de, demokratik olgunluğun, demokrasi kültürünün gereğidir.

1 Kasım Pazar günü “seçmen” sıfatıyla farklı tercihlerde bulunma hakkımızı kullandık. Bugünden itibaren “millet” sıfatımızla, “bir olmak”, “iri olmak”, “diri olmak” duruşuyla farklı tercihlerimize gözümüzü kapatıp fikri zenginliklerimizle birbirimize gönlümüzü açıp, yakıtı Çanakkale Ruhu olan kardeşlik gemimiz Türkiye’nin değişmez rotası “Yeniden Büyük Türkiye” yolculuğumuzu huzur içinde, refah içinde, barış ve kardeşlik iklimiyle sürdürmek için payımıza düşen sorumlulukları yerine getirmeye başlamalıyız. Bu yolculuğun varış limanı; bütün dünya mazlumları için merhameti kuşanan “Yeni Türkiye”, dünyanın bütün zalimlerine isyanı haykıran “Güçlü Türkiye”, bütün insanlık için adalet, barış, huzur ve adil paylaşıma dayalı kalkınma ve refah getirecek olan “Beşten Büyük Dünya” olmalıdır.

1 Kasım seçimi sonucunda ortaya çıkan tablo, elbette siyaset kulvarının kendi parametreleri üzerinden bütün siyasi partileri sevindirmemiştir. Ancak, 2 Kasım’dan itibaren herkesi sevindirecek, herkese kazandıracak süreçler ve sonuçlar için hep birlikte sorumluluk almalı,  istisnasız herkes elini, bedenini taşın altına koymalı, sevincini ya da üzüntüsünü “ötekileştirme” malzemesi yapmaktan kaçınmalıdır.

26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi, milletin Meclisi’nin dört partiden oluştuğu, icraatıyla milletin beklentilerini karşılama sorumluluğunu üstlenecek hükümetin ise tek partiden oluşacağı bir siyasi fotoğrafı ortaya koymuştur. Şüphesiz ki, bu sonuç, nedenler ve niçinler üzerinden tartışılacaktır. Ancak, Memur-Sen olarak, milletimizin, iradesiyle ürettiği bu sonuçla birlikte ortaya çıkan etkilere ve beklentilere yönelik bazı ön hatırlatmaları ve gözlemleri ifade etmek milletimizin ve kamu görevlilerinin sendikal zemindeki yetkili sivil toplum örgütü olmamızın yüklediği bir sorumluluktur. Bu noktada, milletimiz 1 Kasım seçimiyle;

“Her tür terörün, bütün terör örgütlerinin, terörü destekleyenlerin, terörü besleyen ve terörden beslenenlerin” karşısında olduğunu ve terör bitene, silahlar teslim edilene kadar terörle mücadeleye devam edilmesi yönündeki tutarlılığını,

“Türkiye’nin egemenlik alanı elbette sınır çizgileridir. Ancak, mazlumla ilgilenme, mağdura destek verme, mahzuna omuz vermede sınır çizgilerimiz değil, gönül zenginliğimiz, medeniyet değerlerimiz belirleyicidir” duruşundaki kararlılığını,

“Türkiye’deki seçim süreci ve sonuçlarının, en az Türkiye kadar Filistin’i, Arakan’ı, Doğu Türkistan’ı, Suriye ve Mısır’ı, Bosna-Hersek, Kosova, Makedonya’yı, medeniyet havzamızı ve bütün mazlum coğrafyaları da ilgilendirdiğinin ve etkilediğinin bilincindeyiz. İrademizle şekillendirdiğimiz Meclis ve oluşacak hükümet, icraatıyla sadece bize ve devletimize değil, ‘biz’in parçası olan, ‘biz’de hakkı olan, ‘biz’le hukuku olan, ‘biz’den beklentisi ve umudu olan herkese hizmet etmelidir” diğerkâmlığını,

“Anadolu coğrafyası medeniyet havzamızın merkezidir. Bu topraklar sahip olduğu insani değerlerle, tarihsel birikimiyle, insanımız öz güveni ve hakikatle bağını yeniden tesis etme iradesiyle, mevcut duruma yansıtacağı fikri ve fiili üretim kapasitesiyle bölgesinin lideri, küresel rekabetin öncüsü Türkiye hedefine” odaklanmışlığını,

“Siyaset, milletin takdiriyle, milletin tercihiyle şekillenir. Vesayetin de, vesayetçilerin de, ne bugünümüzde ne yarınımızda yeri yoktur. İrademize ket vurmak isteyenleri de, seçtiğimiz idareye vesayet uygulamaya yeltenenleri de biliriz. İrademizin vesayete alınmasına, Türkiye’nin kaosa sürüklenmesine, medeniyetimizle ve değerlerimizle bağımızın sona erdirilmesine izin vermeyiz” misyonunu,

“Türkiye, demokrasinin bütün kurum ve kurallarıyla hayat bulduğu, demokratik hukuk devletinin bütün zeminlere hâkim olduğu, sosyal devletin gelir dağılımında adaleti sağlama aracı olarak kullanıldığı bir siyasal sistemi ve istikrar zeminiyle; milleti ve devletiyle siyasetten ekonomiye, eğitimden diplomasiye, kültürden teknolojiye her alanda dünya liginin zirvesinde olmalıdır” vizyonunu ortaya koymuştur.

Bugünden itibaren, milletin iktidara taşıdığı siyasi partiye ve siyasi liderlere, milletin muhalefet sorumluluğu yüklediği siyasi partilere ve siyasi aktörlere düşen; terörle, vesayetle, devleti kendi mülküne çevirmekle iştigal edenler istisna olmak üzere herkesi kucaklamak, herkesle kucaklaşmak; kamu görevlilerinin emeğini daha değerli kılma, ekmeğini daha da artırma çabasını kuşanmaktır. Cuma Namazı için izin süresinin artırılması, sözleşmeli ve 4/C'lilerin kadroya geçişi, ek gösterge adaletsizliklerinin düzeltilmesi, silahlı kuvvetler ve emniyet bünyesindeki sivil memurların mağduriyetlerinin giderilmesi başta olmak üzere 3. Dönem Toplu Sözleşme’nin içeriğinde yer alan çalışma konularındaki uzlaşmayı kazananıma dönüştürmektir. Demokratik hukuk devleti noktasında sırtımızda kambur olan kamu görevlilerine yönelik grev ve siyaset yasaklarını sona erdirmektir. Yeniden Büyük Türkiye’nin yol haritası olacak Yeni Anayasa için ter akıtmak, uzlaşma oluşturmaktır. Türkiye’nin dünya devler liginde olmasını sağlayacak ekonomik büyümeyi gerçekleştirmektir. Terörle mücadeleyi kararlılıkla sürdürmek, terör batağına çekilmek istenen gençlere yeni ufuklar göstererek, yeni umutlar vererek milletine ve devletine hizmet yoluna davet etmektir. Türkiye’yi çözümlerle buluşturmak, buzdolabına konan Çözüm Sürecini, doğru muhataplarla beklenen sonuca ulaştırmaktır. Suriye’deki vahşeti, Mısır’daki cinneti bitirecek ulusalüstü diplomasi ataklarını başlatmaktır. Filistin’i zulümden, Mescid-i Aksa’yı işgalden kurtaracak uluslararası aklı ve insani ahlakı oluşturmaktır.

Bu düşüncelerle, Memur-Sen olarak, 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonucunda millet iradesiyle oluşan TBMM’nin ve kurulacak hükümetin, 1 Kasım seçiminde milletimizin; istiklaline el sürdürmemek, istikrarı sürdürmek, istikbali olarak gördüğü “Yeniden Büyük Türkiye” yolculuğunu sürdürmek kararı doğrultusundaki icraatına, “Yeniden Büyük Türkiye” ve “Adil Dünya” inşası hedefi doğrultusunda her türlü katkıyı vereceğimizi milletimize, medeniyet havzamızdaki kardeşlerimize, dünya mazlum ve mahzunlarına saygı ve hürmetle arz ederiz. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.