banner406
banner396
20 Şubat 2014 Perşembe 09:43
Meslek Lisesi Derslerine Bir Dava da Eğitim İş'ten
 Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün “Haftalık Ders Çizelgelerinde Yapılan Düzenlemeler” konulu düzenleyici işleminin, beden eğitimi, görsel sanatlar ve müzik dersi öğretmenleri ile öğrencileri mağdur eden hükümlerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali amacıyla Danıştay nezdinde dava açtık.

Dava dilekçesinde, söz konusu düzenleme ile meslek liselerinde beden eğitimi, görsel sanatlar ve müzik derslerinin kaldırılmasının amaçlandığı kaydedildi ve uygulamanın anayasa ile yasalarda devletin, gençlerin sağlıklı bireyler olarak kültürel faaliyetlerini gerçekleştirebilecek imkanlarla yetişmesi olanağını sağlama ödevini hiçe sayar nitelikte olduğu vurgulandı. Dilekçede şu ifadelere yer verildi:

“Gençlerin bu tür beceri ve yeteneklerini keşfedebilme fırsatının sunulması devletin bizatihi görevidir. Çağımızda devletler vatandaşlarının ve özellikle gençlerinin sanatsal ve sportif gelişimini destekleyecek her türlü adımı atmayı geleceğe yatırım olarak görmekte ve bu yönde politikalar üretmekteyken, bakanlığın dava konusu uygulama ile hedeflediği gayeyi anlamak mümkün gözükmemektedir. Bu bağlamda Bakanlığın bu türlü bir dayatmacı tavır ile ortaya koyduğu yaklaşımın hukuka uyarlılığından bahsedilemeyecektir.”

Binlerce Öğretmen Mağdur Olacak

Dava konusu düzenleme ile beden eğitimi, görsel sanatlar ve müzik derslerinin kaldırılmasının, bu dersi veren binlerce öğretmenin norm fazlası durumuna düşmesine neden olacağı belirtilerek, “Norm kadro fazlası olmaları nedeni ile bu öğretmenler büyük olasılıkla kadro gerekleri gerekçeleriyle il dışı yer değiştirmeler marifetiyle ile görev yaptıkları şehirlerden başka şehirlere görevlendirilecekler ve bu anlamda da mağdur olacaklardır. Söz konusu durum onbinlerce öğretmeni ilgilendirmekte olup bunun yanında eş durumu tayinleri de düşünüldüğünde, öğretmenleri ciddi anlamda mağdur edecek bir kaosun yaşanmasına neden olacaktır” denildi.

Dayatmacı Tavra Geçit Yok

Eğitim-İş olarak eğitim sistemini, kendi ideolojik öğretileriyle kuşatmaya çalışan siyasi iktidarı bir kez daha kınıyor; Bakanlığın dayatmacı bir tavırla eğitim emekçilerinin ve öğrencilerimizin haklarını gasp etmesine izin vermeyeceğimizi belirtiyoruz.  

Dava dilekçesi için tıklayınız


Soru görüş ve önerilerinizi yorumlar kısımından aktarabilirsiniz. 

Son Güncelleme: 20.02.2014 09:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mesleki eğitim bitiyor. 2014-02-20 12:52:01

teknik eğitim fakülteleri giremez oldu artık meslek liselerine. alım çok düşük

Avatar
meslek liseleri hala var mı :d 2014-02-20 12:57:06

meslek liseleri hala var mı :d

Avatar
teknik öğretmen 2014-02-21 22:13:54

bir ülkenin kalkınmasında en önemli pay sanayinindir sanayimizin gelişmesi mesleki ve teknik liselerin geliştirilmesine ve teknolojiyle iç içe olan dinamik teknik öğretmenlerle sağlanır fakat bizim ülkemiz nedense mesleki ve teknik eğitime ve atama bekleyen teknolojiyle iç içe olan dinamik teknik öğretmenlere pozitif bakmadığı aşikardır eğer sanayimizin gelişmesini ,işsizliğin azalmasını istiyorsak kaliteli kalifiye eleman yetiştirmek istiyorsak mesleki ve teknik liselere ve atama bekleyen teknik öğretmenlere sahip çıkmalıyız.